ככל שהעולם שלנו צועד קדימה ומתפתח, גם כמות ומגוון הידע הזמין שיש לנו עולה ומתפתחת בצורה דרמטית. ואם עד לפני שלושים שנה הייתם צריכים ללכת עד לספרייה הציבורית בשביל למצוא מענה לאיזשהן שאלות, היום לגוגל ולאינטרנט יש מענה לכול. היום במקום לחרוש שעות בין ערימות של דפים אפשר לפתוח סרטון ביוטיוב, או פשוט להירשם לקורס ספציפי שמלמד בדיוק את מה שאתם אוהבים ורוצים ללמוד.

אבל עם כל כמות הידע החדש והזמין שיש לנו היום, עולה רק יותר ההבנה שאנחנו כבני אדם לא יודעים כלום, ויש לנו עוד הרבה מה ללמוד. כבר מגיל צעיר, בתקופת בית הספר אנחנו פוגשים המון אנשים מבריקים שהבינו את זה ולמדו תחום כזה או אחר במקביל לבית הספר. אותם אנשים מבריקים, פשוט צברו ידע עצום בתחומים מגוונים שונים שמתעלה הרבה פעמים על זה של ההורים שלהם או של מבוגרים אחרים. ואותם אנשים הצליחו בצורה עצומה בחיים שלהם כבר בגילאים צעירים. 

ועכשיו, בזכות התקופה שבה אנחנו חיים, גם לכם יש הזדמנות לקחת חלק ביחד עם כל אותם האנשים המבריקים שצברו ידע וניסיון בתחום כלשהו שמעניין אותם בגיל צעיר כבר בזמן בית הספר או לפני הצבא. בפוסט הזה אסביר בדיוק איך לעשות את זה ואסביר האם זה מתאים לכם.

מה תמצאו בפוסט הזה:

האם כדאי לי ללמוד משהו במקביל לבית הספר או לפני צבא?

איך למצוא נושא שמעניין אותי ללמוד כבר עכשיו(ושיעזור לי בעתיד)?

איך למצוא מקור מידע טוב ואיכותי שמתאים בדיוק בשבילי?

קורסים לפני צבא שיכולים להועיל לי בצבא?!

 

האם כדאי לי ללמוד משהו במקביל לבית הספר או לפני צבא?

 

אז כמו תמיד, התשובות שלי לשאלות מהסוג הזה הן שזה תלוי. זה תלוי באופי שלכם, באישיות שלכם באופן כללי, ותלוי כמובן מה אתם רוצים ללמוד לפני הצבא ואיפה ואיך אתם מתכוונים ללמוד אותו.

ננסה עכשיו ביחד לנתח ולהבין האם לכם, למי שקורא ברגע זה את הדף הזה כדאי ללמוד או לעשות קורס כלשהו לפני הצבא. אם החלטתם כבר שאתם רוצים ללמוד או לעשות קורס כלשהו לפני הצבא, אתם יכולים לדלג על החלק הזה ולעבור לחלק הבא:

אתם מבינים לאן אתם נכנסים?

מצטער אם זה נראה שאני מנסה להוריד אתכם מללמוד משהו או לקחת קורס כלשהו לפני הצבא, כי אני דווקא חושב שזה רעיון מעולה, אבל חשוב לי בכל זאת שתראו ותבינו את התמונה המלאה.

קורס ולימודים מחוץ לבית הספר זה שונה משמעותית מהלימודים שהייתם רגילים אליהם עד עכשיו. זה דורש הרבה יותר אחריות, משמעת עצמית גבוהה והתמדה. שם אף אחד לא ינזוף בכם אם לא תכינו את המטלות שייתנו לכם בבית, ושם אף אחד לא יכריח אתכם ללמוד ולהפנים את החומר כמו בבית הספר. לכן אתם צריכים לדעת בוודאות שאתם מתאימים לזה ושאתם רוצים ללמוד את מה שאתם נרשמים אליו. אתם צריכים לוודא שאתם בעלי אופי מתאים, ואני הולך לנסות לעזור לכם לברר את זה.

האם אתם בעלי אופי מתאים?

אז כמובן שרק אתם יכולים לענות על השאלה הזאת, אבל אני בהחלט יכול להכווין אתכם לתשובה הנכונה טוב יותר.

תענו בכנות על השאלות הבאות, וככה תדעו האם לכם מתאים לעשות קורס כלשהו לפני הצבא:

לכל מי שעדיין בבית הספר:
 1. האם אתם מוכנים ומסוגלים לדעתכם לשלב בין הלימודים בבית הספר ולימודים נוספים מחוץ לבית הספר ככה שהציונים שלכם לא ייפגעו? ואם כן, חשבתם על לעשות פסיכומטרי במקום?
 2. האם יש לכם משמעת עצמית גבוהה ואתם אוהבים ללמוד דברים חדשים(ולתרגל אותם הרבה)?
 3. האם אתם מרגישים שבית הספר מגביל אתכם ויש עוד הרבה דברים מעניינים וחשובים לא פחות שאתם רוצים ללמוד?
 4. יש לכם כיוון די ברור לגבי מה שאתם אוהבים ורוצים לעשות בחיים שלכם ובבית הספר לא לומדים את זה או לא מעמיקים בזה כמו שהייתם רוצים?
לכל מי שסיים את בית הספר ורוצה ללמוד משהו לפני הצבא(בזמן שנשאר):
 1. האם חשבתם על לעשות פסיכומטרי בזמן הפנוי שנשאר לכם עד הגיוס?
 2. אתם בטוחים שלא התעייפתם אחרי 12 שנות לימוד ושאתם לא מעדיפים פשוט לנוח קצת לפני הצבא?
 3. חשבתם על זה שאולי עדיף שתחסכו כסף לפני הצבא? או שאתם מאלה שחסכתם בזמן בית הספר וההורים יסדרו אתכם אם יהיו בעיות?
 4. האם יש תחום שפשוט ממש מעניין אתכם ומרגיש לכם שאולי תרצו לעסוק בו גם בעתיד אחרי הצבא, אבל חסר לכם בו ידע?

אם עניתם בחיוב על כל השאלות(או על רובן) ופסיכומטרי כרגע פחות מעניין אתכם, כנראה שאתם מתאימים מבחינת אופי לעשות קורס או ללמוד משהו לעומק לפני צבא. נשאר רק להחליט מה ללמוד ואיפה ואיך ללמוד אותו. אבל לפני זה, בואו נוודא עוד דבר אחד קטן:

האם יש לכם מספיק זמן עד הגיוס?

האם יש לכם מספיק זמן?

 

האם ווידאתם שיש לכם מספיק זמן ללמוד משהו חדש בצורה איכותית עד הגיוס שלכם? כי מאוד יכול להיות שבשביל ללמוד כמו שצריך את הנושא או התחום שאתם רוצים, תצטרכו להשקיע למשל חצי שנה, כשלכם יהיו רק שלושה חודשים לדוגמא. לכן לפני שאתם מתחילים ללמוד משהו חדש בהתלהבות, רק תוודאו מראש שיש לכם מספיק זמן בשביל ללמוד הכול כמו שצריך ולסיים את מה שהתחלתם. כי חבל לעשות חצי עבודה, ואז להתגייס ולהבין שתצטרכו להתחיל הכול מהתחלה.

אם הבנתם במקרה שאין לכם מספיק זמן עד הגיוס, אז אל תתייאשו. יש לי פתרון שיכול לפתור את הבעיה הזו, אז תמשיכו לקרוא.

 

איך למצוא נושא שמעניין אותי ללמוד כבר עכשיו(ושיעזור לי בעתיד)?

 

אם כבר יש לכם נושא שמעניין אתכם, אתם יכולים לדלג על החלק הזה ולהמשיך לחלק הבא שמדבר על איך למצוא מקום טוב ללמוד בו(או ממנו). אבל אם יש לכם תשוקה ללמוד משהו חדש ולהרחיב קצת את האופקים שלכם אך אתם לא בדיוק בטוחים מה ללמוד, אז תמשיכו לקרוא.

השילוב המושלם:

תמצאו קורס לפני צבא שמכיל את השילוב המושלם!

בשביל למצוא נושא או תחום כלשהו ששווה לכם באמת ללמוד, מה שאתם צריכים לעשות זה למצוא את השילוב המושלם. מה זה אומר השילוב המושלם? הכוונה היא למצוא תחום שאתם גם מתלהבים ממנו ושהוא נראה לכם מעניין ומאתגר מספיק, גם פרקטי וייתן לכם ערך וכלים בהמשך החיים וגם תחום שתוכלו איכשהו להמשיך לעסוק בו ולשלב אותו בזמן השירות הצבאי שלכם.

אם תצליחו למצוא משהו שמשלב את כל שלושת הדברים האלה, אז זה כנראה משהו שבאמת שווה לכם להתחיל ללמוד אפילו היום!

לכן כשאתם מתלבטים במה אתם רוצים להשקיע את הזמן הפנוי שלכם לפני הצבא, תמיד תשאלו את עצמכם, האם התחום שאתם רוצים להשקיע בו באמת מסקרן אתכם ומלהיב אתכם? האם הוא מרגש אתכם?

בנוסף, תשאלו את עצמכם האם התחום הוא פרקטי ויכול לתת לכם משהו בעתיד? אולי משכורת טובה, או סיפוק אחר כלשהו? והאם התחום הזה גדול מספיק ומאתגר מספיק? האם יש שם לאן להתפתח ומה להמשיך ללמוד לטווח הרחוק? וכמובן, האם אפשר לעסוק בזה בצורה כלשהי (אפילו מועטה) בזמן השירות הצבאי שלכם?

אם תצליחו לענות בחיוב על כל השאלות האלה, כנראה שאתם בכיוון הנכון. ולפני שנעבור לחלק הבא, הנה כמה רעיונות לדברים ותחומים מומלצים שאתם יכולים ללמוד לפני הצבא בחופש הגדול האחרון או אפילו עוד בזמן הלימודים:

 1. בנייה ועיצוב של אתרים.
 2. לימודים אקדמאיים לפני צבא.(להתחיל תואר)
 3. בניית אפליקציות.
 4. עריכת סרטונים וסרטוני אנימציה.
 5. נגינה.
 6. כתיבת תוכן ברשת(כמו באתר שלי למשל).
 7. להתחיל ללמוד שפה חדשה, או לשפר את האנגלית.

נתתי כאן בעיקר דוגמאות לדברים שאפשר ללמוד בעולם הטכנולוגיה, אבל יש עוד המון אפשרויות אחרות לדברים טובים שיכולים להיות מאוד מתאימים לכם. אתם רק צריכים לחפש, וזה בדיוק מה שאני רוצה שתעשו. שתחפשו משהו שעונה על שלושת התנאים שהזכרנו, ואז תתחילו ללמוד אותו!

 

איך למצוא מקור מידע טוב ואיכותי ללמוד ממנו?

 

אז אחרי שהבנו שללמוד משהו בזמן בית הספר או בחופש האחרון לפני הצבא זה בדיוק בשבילנו, ואחרי שהחלטתנו בדיוק מה אנחנו רוצים ללמוד, הגיע הזמן להבין איפה ואיך לעזאזל נלמד את זה בצורה הכי טובה שיש.

אז כמובן, שהתשובה לשאלה הזאת תשתנה קצת מאדם לאדם. הרי לכל אחד יש דרך אחרת שבה יותר קל לו ללמוד, ובלי קשר, כל אחד ואחת מכם רוצה ללמוד נושא אחר, ולכן הדרך שבה הכי טוב ללמוד כל נושא כזה משתנה.

 

אבל באופן כללי, הנה הדרכים העיקריות ללמוד משהו חדש:

 

 1. ללמוד הכול לבד – בעזרת מקורות מידע באינטרנט, בעזרת ספרים ובעזרת ניסוי וטעייה.
 2. ללמוד בעזרת קורס כלשהו – ללמוד במסגרת מסודרת ככה שתדעו בדיוק מה ללמוד ואיך.
 3. ללמוד בעזרת מפגשים פרטניים(או בקבוצות קטנות) – מפגשים של אחד על אחד עם מישהו מקצועי בתחום שאתם רוצים ללמוד.(בערך כמו שיעור פרטי)
 4. ללמוד בעזרת קורס אינטרנטי מסודר- כלומר במקום קורס פרונטלי, ללמוד דרך קורס וידאו שמתעדכן כל הזמן ושמסביר לעומק את החומר שאתם רוצים ללמוד ולרוב גם מקנה לכם תכנית מסודרת.

אלה ארבעת הדרכים העיקריות שאני מכיר בשביל ללמוד היטב משהו חדש, ולמען האמת אין דרך אחת שאני יכול להצביע עליה ולהגיד בביטחון שהיא הדרך הנכונה ביותר. הכול תלוי בכם, במה שאתם רוצים ללמוד, ובכמות הזמן הפנוי שיש לכם. אני כן יכול להגיד, שלדעתי אם הייתי ממתין לגיוס, הייתי כנראה הולך על השיטה הרביעית או על השיטה השנייה אם הייתי מוצא משהו שווה.

אבל בשביל לעשות לכם את החיים קצת יותר קלים, אני אסביר על יתרונות וחסרונות שאני מוצא בכל אחת מהאפשרויות שהזכרתי. בנוסף אסביר איפה כדאי ללמוד, כלומר איפה אפשר למצוא קורסים טובים ומורים טובים בתחומים נפוצים שונים.

 

ללמוד לבד בעזרת ניסוי וטעייה:

 

אם להגיד לכם את האמת, אני טיפוס שאוהב ללמוד לבד. את האתר הזה הקמתי לבד בלי שום קורס ובלי שום עזרה אחרת(חוץ מעזרה בחינם מהאינטרנט כמובן). בעיקרון, את רוב הדברים אתם יכולים להצליח ללמוד לבד בחינם דרך האינטרנט, אבל זה כרוך בכמה תנאים. אתם צריכים לאהוב ללמוד לבד, ואתם צריכים להקריב המון זמן.

במקום לחפור ולהאריך את הפוסט הזה עוד, אני פשוט אסכם את היתרונות והחסרונות שיש בלמידה מהסוג הזה:

יתרונות:
 1. אפשר ללמוד מתי שנוח לכם.
 2. זה לא עולה כסף.
 3. מפתח את הכישורים שלכם להסתדר לבד בחיים, ולמצוא מקורות מידע מועילים.
חסרונות:
 1. גוזל המון זמן, כי כל החומר ברשת מבולגן ואתם לא תדעו איך הכי טוב ויעיל ללמוד.
 2. החומר שבחינם הוא לא תמיד ברמה הכי גבוהה.
 3. דורש המון משמעת עצמית להמשיך להתקדם וללמוד כי אתם לא במסגרת מסודרת.
 4. יש המון מידע חינמי מטעה או לא מעודכן, אז צריך לשים לב מאיפה אתם לומדים.

 

ללמוד בעזרת קורס שתקנו:

 

אמנם לא יצא לי לקנות יותר מידי קורסים פרונטאליים לפני הצבא, אבל אני יכול להגיד לכם חד משמעית שאם הייתי יכול לחזור אחורה, הייתי חושב על זה שוב ובודק טוב טוב האם יש קורס כלשהו שיכול להתאים לי. אני טיפוס שכן מצליח להסתדר וללמוד לבד, אבל ללא ספק יש דברים שבמבט לאחור אם הייתי מתחיל ללמוד אותם עוד בזמן בית הספר בעזרת מסגרת בקורס מסודר, זה היה יכול לעזור לי מאוד בהמשך החיים שלי ולחסוך לי המון אבל באמת המון זמן יקר שהלך על למידה של כל מיני תחומים אחרי בית הספר.

ובלי עוד הקדמות מיותרות, בואו נעבור על כמה יתרונות וחסרונות שאני מרגיש שיש בלמידה בקורס מסודר:

יתרונות:
 1. לרוב תמצאו שם את החומר הכי איכותי ועדכני.(אם תבחרו בקורס טוב כמובן)
 2. בקורס יש מסגרת מסודרת, ויש מנחים שמלווים אתכם לאורך כל הדרך.
 3. בקורס אתם נמצאים בקבוצה, אז תוכלו להכיר אנשים חדשים שיעזרו לכם ללמוד ויקדמו אתכם.
 4. בקורס תוכלו לשאול שאלות ולקבל עליהם תשובות ישירות. בלמידה באינטרנט זה פחות אפשרי.
 5. בהרבה קורסים מקבלים תעודה שמסמיכה אתכם למשהו, אז תוכלו לנצל את זה בכל מיני עבודות לפני הצבא או בזמן הצבא.
חסרונות:
 1. קורס עולה כסף, ולא כולם יכולים להרשות את זה לעצמם.
 2. לפעמים יש קורסים שמבטיחים יותר ממה שהם נותנים בסוף בפועל.
 3. קורס לפני צבא יכול להיות בעייתי כי לפעמים הקורסים ארוכים, ולא לכולם יש מספיק זמן עד הגיוס.
 4. אתם מחויבים ללוח הזמנים של הקורס. כלומר תצטרכו להגיע בזמנים של המפגשים, ולא תמיד תוכלו ללמוד מתי שהכי נוח לכם.

אז על איזה קורסים לפני צבא אני כן ממליץ?

ארכז עבורכם בקרוב בפוסט אחר עם כמה קורסים שאני מוצא אותם בתור קורסים ברמה גבוהה ובתור קורסים איכותיים. הקורסים בפוסט יחולקו לפי נושאים נפוצים שונים. לכן, אם אתם מחפשים קורס איכותי כלשהו, יש סיכוי טוב שתמצאו שם משהו שיתאים לכם וידבר אליכם.

 

ללמוד בעזרת מפגשים פרטניים:

 

ללמוד בעזרת שיעורים פרטיים או קבוצות קטנות יכול להתאים מאוד בחלק מהתחומים, כמו למשל נגינה או אפילו תכנות בסיסי. אם אתם רוצים לקבל צומת לב מאיש מקצועי שמבין היטב בתחום שאתם משתוקקים ללמוד, אין ספק שזאת דרך פשוט מעולה לעשות את זה.

בתור אחד שמעביר שיעורי תכנות לילדים, אני יכול להגיד שאפשר להגיע ככה לרמה מאוד גבוהה. לכן אם אתם רוצים באמת להעמיק בנושא כלשהו, ויש לכם אפשרות ללמוד משהו אחד על אחד מול איש מקצוע, לרוב זה כנראה שווה את זה.

יתרונות:
 1. אתם מקבלים הרבה יותר צומת לב, ותכנית למידה אישית מותאמת לכם.
 2. החומר שתלמדו יהיה לרוב ברמה הכי מעמיקה וטובה שיש.
 3. לכל מי שקשה לו להתרכז בכיתות גדולות, זאת דרך מעולה לפתרון הבעיה הזו.
חסרונות:
 1. לרוב מדובר בלימודים די יקרים.
 2. ללמוד עם מורה פרטי זה אומר באמת ללמוד הרבה. זה דורש משמעת עצמית, ואהבה ותשוקה לדבר שאותו אתם לומדים.
 3. לא כל המורים הפרטיים מקצועיים כמו שהם רוצים שתחשבו שהם.

ללמוד בעזרת קורס אינטרנטי מסודר:

 

מדובר בשיטה יחסית חדשה שהתחילה לצבור המון תאוצה ופופולאריות בשנים האחרונות, ולא לחינם. אישית למדתי בשנתיים האחרונות המון חומר בעזרת השיטה הזו, כלומר בעזרת קורסי וידאו ברשת שרכשתי, ואני יכול להגיד שזאת שיטה מעולה ללמוד משהו חדש. לדעתי זאת גם השיטה שהכי מתאימה לכל מי שכרגע לפני הצבא, כי יש לכם ככה הרבה גמישות בלימודים שלכם וגם מסגרת מסודרת כך שלא תצטרכו לאבד סתם זמן יקר על חיפושים של מידע איכותי. אבל אני מקדים את המאוחר, בואו פשוט נעבור ליתרונות ולחסרונות שאני רואה בשיטה הזו:

יתרונות:
 1. יש לכם מסגרת מסודרת יחסית, אבל גמישות מוחלטת. אתם מחליטים מתי אתם רוצים ללמוד ולהתקדם בחומר. אין לכם לוח זמנים כמו בקורס רגיל.
 2. במקומות הנכונים, החומר איכותי ומתעדכן כל הזמן.
 3. אם לא תבינו משהו, תמיד תוכלו לחזור אחורה ולנסות להבין את זה שוב.
 4. בגלל שמדובר בשיטת לימוד גמישה, תוכלו להמשיך ללמוד בזמן הצבא! הפתרון המושלם למי שעומד להתגייס בקרוב ומפחד שלא יהיה לו מספיק זמן ללמוד.
 5. אתם שולטים בקצב הסרטונים. כלומר, תוכלו לבחור קצב מהיר יותר לסרטונים ולרוץ עם החומר! (אני עושה את זה המון, וזה חוסך הרבה מאוד זמן יקר)
 6. לרוב יש קהילה או פורום ששייך לקורס ובו תוכלו לקבל מענה לכל מיני שאלות. זה אמנם פחות טוב ממענה פרונטאלי, אבל עדיין יכול לעזור מאוד.
 7. מחיר: אם תדעו איפה לקנות קורסים, המחיר יהיה זול משמעותית יותר מאשר בשיטות לימוד אחרות.
חסרונות:
 1. קורס באינטרנט דורש משמעת גבוהה, כי אתם צריכים לרצות להמשיך ללמוד ולצפות בסרטונים.
 2. רוב הקורסים הטובים באינטרנט הם באנגלית, לכן למי שאין אנגלית טובה, זה יכול להיות קצת בעייתי. (למרות שאפשר למצוא גם קורסים טובים בעברית!)
 3. יש הרבה קורסים לא איכותיים עם חומר לא באמת מעמיק ומעודכן, לכן צריך לדעת בדיוק מה לקנות ומאיפה. (נדבר על זה כמובן בחלק הבא)
 4. הלמידה שלכם היא לבד עם עצמכם מול המסך, אז אם אתם אוהבים ללמוד בקבוצה, זה יכול להיות חיסרון.

 

אז איפה אני מוצא קורסים איכותיים באינטרנט לפני הצבא?

 

יש כמה וכמה אתרים איכותיים וידועים מאוד שמרכזים מאות קורסים שונים ומגוונים בעשרות נושאים שונים. בין האתרים הידועים ביותר באנגלית, יש את יודמי וקורס-ארה, שם תמצאו אינספור קורסים שונים ומגוונים בכל מיני נושאים. ובעברית, יש את אסקולי, שיש שם כמה דברים לא רעים, אבל ללא ספק הרבה פחות מבחר ממה שתמצאו באנגלית.

חשוב שתדעו שגם בתוך האתרים האלה צריך לדעת איזה קורסים שווה לקנות ואיזה פחות. לכן לפני שאתם קונים קורס, תסתכלו על סרטוני המבוא שם ותראו אם אתם מתחברים למרצה. בנוסף, תציצו בתגובות שיש על הקורס מאנשים שונים, בציון הדירוג של הקורס, ובכמות האנשים שרכשו כבר את הקורס.

אם אתם רוצים הכוונה קצת יותר ספציפית לקורסים שאני ואנשים אחרים שאני מכיר כבר עשינו ושאני יכול להמליץ בלב שלם שמדובר בקורסים מעולים, בקרוב אכתוב פוסט חדש שמכיל קורסים שווים שאני מכיר שאפשר לעשות לפני הצבא.

עד עכשיו, אתם כבר אמורים להיות בכיוון מעולה ואתם כבר צריכים לדעת בערך מה ללמוד ואיך ואיפה ללמוד את זה לפני הצבא. אבל יש עוד דבר אחד קטן שאני רוצה להתייחס אליו, ובזה אסיים את הפוסט הזה.

 

קורסים לפני צבא שיכולים להועיל לי בצבא?!

 

יש עוד פרמטר אחד קטן שלא התייחסתי אליו בפוסט הזה, ואני חושש שהכותרת מסגירה אותו. אם אחרי כל מה קראתם בפוסט הזה אתם עדיין לא בטוחים איזה קורס בא לכם ללמוד לפני הצבא ואם בכלל, אז אולי כדאי לכם לשקול לקחת קורס לפני הצבא שיוכל לעזור לכם בצבא עצמו!

וזה אולי נשמע מוזר, אבל זה בהחלט אפשרי! כל מה שצריך לעשות זה פשוט לבחור בקורס הנכון.

למשל, אם אתם אוהבים טכנולוגיה ורוצים להעלות את הסיכוי שלכם להתקבל בצבא ליחידה שקשורה לתכנות, אז תיקחו קורס תכנות מקיף כלשהו בזמן בית הספר. ככה תצברו ידע ותקבלו יתרון על פני מועמדים אחרים במיונים השונים לכל מיני תפקידים טכנולוגיים כאלה ואחרים.

או שאם למשל אתם רוצים לקחת חלק ביחידת ההסרטה של צה"ל כי יש לכם קצת ניסיון בזה, תיקחו קורס מקיף בנושא ותנסו לעשות כמה שיותר עבודות מראש, לפני המיונים בשביל להשיג עוד ניסיון בתחום!

בקיצור, תנסו לחשוב על משהו שאתם אוהבים או משהו שמעניין אתכם ושבאותו הזמן גם קיים תפקיד בצבא שעוסק בתחום הזה. לאחר מכן תנסו למצוא קורס כלשהו באותו הנושא שיוכל לשפר את הרמה שלכם והניסיון שלכם בתחום, וככה תבטיחו לעצמכם מקום בתפקיד מעניין בצבא, ותבטיחו לכם ניסיון בתחום הזה כשתצאו מהצבא!

אל תשכחו גם לנוח קצת

גם מנוחה חשובה לא פחות!

ואחרי כל הדיבורים האלה על לימודים ועל קורסים לפני צבא, אל תשכחו בכל זאת שהרגע סיימתם 12 שנות לימוד(או כמעט סיימתם) ושבצבא בשנה הראשונה תנחשו מה- אתם עומדים שוב ללמוד, והרבה!

לכן גם אם תחליטו שאתם רוצים להמשיך ללמוד בתקופה הקצרה שיש לכם בין בית הספר לגיוס(או אפילו בזמן בית הספר) תזכרו בכל זאת למצוא קצת זמן ומקום למנוחה. ללמוד זה מעולה, וללמוד זה חשוב. אבל חשוב לא פחות לבוא לצבא אחרי שנחתם, וצברתם קצת כוחות חדשים ומוטיבציה להמשיך וללמוד עוד המון דברים חדשים.

אז שיהיה לכולם בהצלחה,

ושיהיה לימוד נעים! ?