אם הגעתם לעמוד הזה, סביר להניח שכל החברים שלכם חוץ ממכם כבר קיבלו זימון לצו הראשון ואתם מודאגים ומחפשים תשובה לשאלה, מתי מקבלים צו ראשון. אז התשובה הפשוטה לשאלה היא, שמקבלים את הצו הראשון אחרי גיל 16 וחצי לפי התאריך העברי שלכם.

בהמשך הפוסט אסביר קצת יותר איך זה בדיוק עובד, אבל קודם כל, חשוב לי מאוד שתסירו דאגה מלבכם, כי גם אם עברתם את הגיל שבו אמורים לקבל זימון לצו ראשון, אין לכם סיבה לדאוג "שפספסו אתכם" או משהו כזה כי הצבא לא שוכח אף אחד.

אנחנו מדינה קטנה, ולכן הצבא שלנו דואג לגייס כל אדם שהוא יכול, והגיוס מתחיל בצו הראשון ולכן במוקדם או במאוחר, אתם אמורים לקבל את הזימון המיוחל. אבל, לא יזיק לכם להבין בערך מתי אתם אמורים לקבל אותו כדי להגיע מוכנים לצו ראשון.

אז אחרי שאני מקווה שנרגעתם קצת, בואו נבין בדיוק מתי מקבלים צו ראשון:

מתי מקבלים צו ראשון?

כמו שנאמר בפתיחה, את הצו הראשון אתם תקבלו לרוב אחרי הגיל 16 וחצי, שייקבע לפי התאריך העברי שבו נולדתם. ככה שדברים כמו הכיתה שבה אתם נמצאים(י"א או י') והגיל הלועזי שלכם לא משפיעים.

איך אני בודק הגיל שלי לפי התאריך העברי?

קודם כל, אתם צריכים לדעת מה תאריך הלידה העברי שלכם. בשביל לבדוק מה התאריך העברי שלכם, תוכלו להסתכל בתעודת הזהות שלכם ממש באמצע שלה משמאל לתמונה שלכם תחת תאריך הלידה, שם תראו גם את תאריך הלידה העברי שלכם. תוכלו גם כמובן לשאול את ההורים, שכן זה יהיה רשום גם אצלם.

במידה ואין לכם את תעודת הזהות לידכם וההורים כרגע עובדים ואתם לא יכולים להתאפק, תוכלו להיכנס למחשבון המרה של התאריך הלועזי לתאריך העברי שלכם(רק אם אתם יודעים בערך את השעה שבה נולדתם).

לאחר מכן, פשוט תבדקו מה התאריך העברי היום ותחשבו לפי ההפרש האם עברתם את הגיל 16 וחצי לפי התאריך העברי ואז תדעו האם אתם כבר אמורים לקבל צו ראשון בקרוב.

הסבתכם? לא נורא, הנה הסבר פשוט יותר

אם אין לכם כוח לחישובים האלה, יש כלל אצבע טוב. אם תאריך הלידה העברי שלכם הוא בין החודשים תשרי לאדר, לרוב תקבלו צו ראשון בין דצמבר לפברואר בגיל 16 שלכם. ואם תאריך הלידה העברי שלכם הוא בין החודשים ניסן עד אלול, לרוב תקבלו זימון לצו ראשון בין החודשים אפריל עד יוני בגיל 16 שלכם.

כמובן שזה רק כלל אצבע ולא תמיד זה מדויק, אבל זאת דרך טובה להבין בערך מתי מקבלים צו ראשן.

ואם לא טוב לי התאריך שקיבלתי? איך דוחים צו ראשון?

למזלכם, לדחות את הצו הראשון שלכם זאת לא משימה קשה מידי וזה הרבה יותר קל מאשר לדחות את הגיוס למשל. לכן במידה והתאריך שקיבלתם לא מתאים לכם, תוכלו להיכנס לאתר של מיט"ב לאזור האישי שלכם, לאחר מכן להיכנס לחלק של הצו ראשון ואז למצוא את הכפתור "הזזת זימונים".

כשתילחצו על הכפתור, ייפתחו בפניכם כמה תאריכים, ותוכלו לבחור תאריך חדש, שיתאים לכם יותר. רק תזכרו שדחייה כזאת ניתן לעשות בערך פעמיים ועד כיומיים לפני הצו עצמו.

ומה אם אין שם תאריך מתאים בשבילי או שלא מאשרים לי דחייה?

במצב כזה, יש לכם כמה אפשרויות(כולן באחריותכם ולשיקולכם). אם התאריך באמת לא מתאים לכם, האפשרות הראשונה היא, ללכת לרופא יום יומיים לפני הצו ולהוציא אישור מחלה ואז להתקשר למיט"ב ולהגיד להם שאתם חולים ושיש לכם אישור רופא. ואז, סביר להניח שיקבעו לכם תאריך חדש, או שיגידו לכם להגיע בכל זאת אבל לא יכניסו אתכם למשל למבחני הדפ"ר כשאתם חולים.

במידה ואתם לא רוצים עדיין להגיע כי אתם מרגישים לא מוכנים למבחני הדפ"ר, מה שהרבה עושים זה להגיע, לעשות את כל התחנות וללכת בחלק של מבחני הדפ"ר הביתה בלי להודיע לאף אחד, או פשוט להגיד בכניסה למבחני הדפ"ר שאתם ממש לא מרגישים טוב ושאתם רוצים לקבוע מועד חדש רק בשבילם. אם תתעקשו מספיק, תקבלו מועד חדש, מה שייתן לכם עוד קצת זמן להתכונן.

האפשרות השלישית והאחרונה היא פשוט לא להגיע לתאריך שקיבלתם. זה אולי קצת חוסר שיתוף פעולה עם הצבא, אבל אי הגעה פעם אחת למועד שקיבלתם לא תגרום לבעיות ואתם פשוט תקבלו מועד חדש. כמובן שאי הגעה בפעם השנייה או השלישית כבר יתפרשו בתור משהו לא טוב וזה עלול לגרור בעיות, אז לא הייתי עושה את זה יותר מפעם אחת.

הערה חשובה:

קחו בחשבון שלדחות את הצו הראשון יותר מידי פעמים עלול לגרור גם לבעיות ועלול לפגוע בסיכויים שלכם לקבל מיונים מסוימים. אמנם זה לא משהו וודאי, אבל מיט"ב טוענים שאם אתם דוחים את הצו הראשון יותר מידי, אתם עלולים לפספס מיונים אחרים בהמשך. (כמובן שמדחייה אחת או שתים לא יקרה כלום).

אני עדיין לחוץ כי לא קיבלתי צו ראשון, מה לעשות?

במידה ועדיין לא הצלחתי לשכנע אתכם שאין לכם שוב סיבה להיות לחוצים ואתם רוצים בכל זאת לוודא שהצבא לא שכח אתכם, ניתן פשוט ליצור קשר עם מיט"ב ולברר מה קורה עם הצו הראשון שלכם.

תוכלו לשלוח להם הודעה למייל שלהם, meitav@idf.gov.il בסגנון של "היי, קוראים לי __, מספר תעודת הזהות שלי הוא ____. אשמח לדעת מתי בערך אני עתיד לקבל זימון לצו הראשון מאחר ועדיין לא קיבלתי אותו אבל נראה שאני בגיל המתאים ואני כבר הייתי אמור לקבל אותו. "

במידה ואתם רוצים תשובה ישר ולא רוצים לחכות למענה של מיט"ב במייל, תוכלו פשוט להתקשר ישירות למיט"ב למספר 1111, אבל תתכוננו להמתין על הקו לא מעט זמן עד שתוכלו להשיג נציג שירות. לדעתי, בשביל משהו כמו מועד הזימון שלכם לצו ראשון שגם ככה תקבלו אותו בסוף, זה לא שווה את הזמן שלכם ובמקום זה הייתי דואג יותר להתכונן לצו הראשון.

ומה אם קיבלתי צו ראשון בכיתה י'?

אם במקרה אתם נלחצתם דווקא כי קיבלתם את הצו הראש שלכם מוקדם, אין סיבה להיות מודאגים. במידה וקיבלתם את הצו הראשון שלכם בכיתה י' כי אתם גדולים בגיל, כל שעליכם לעשות זה להיכנס לאתר של מיט"ב לאזור האישי שלכם ולהודיע להם על כך ואז הם ידחו לכם את הצו הראשון, שכן לא ניתן לעשות אותו בכיתה י'.

תוכלו גם לשלוח להם במקום טופס דחייה של הצו הראשון למי שנמצא בכיתה י', שאותו תקבלו עם הצו עצמו, או שתוכלו גם לעשות את זה טלפונית מולם במספר 1111.

חשוב שכן תדאגו לעשות את זה ולהודיע להם שאתם עדיין בכיתה י' שכן אי הגעה לצו הראשון בלי שהודעתם להם, תיחשב כאילו פשוט לא הגעתם לזימון שלכם.

איפה יהיה הצו הראשון שלכם?

הצו הראשון יהיה באחת מחמשת לשכות הגיוס שפזורות ברחבי הארץ ואתם אמורים לקבל זימון לזאת שהכי קרובה אליכם. חמשת הלשכות הן, הלשכה בטבריה, בחיפה, ירושלים, תל השומר ובאר שבע.

לרוב, לא ניתן לשנות את הלשכה שאליה קיבלתם זימון, אבל תוכלו לנסות בעזרת שיחת פלאפון למיט"ב במספר 1111.

הכנה איכותית לצו הרבה יותר חשובה ממועד הזימון

נסכם בזה שמה שחשוב באמת, זה לא מועד הזימון של הצו הראשון שלכם אלא להגיע מוכנים לצו הראשון ולמבחנים שלו. הצו הראשון זה המפגש הראשון שלכם מול הצבא, וזה בעצם יהיה הרושם הראשוני שהוא יקבל ממכם. לכן חשוב מאוד להתכונן כמו שצריך ליום הזה, ולקחת אותו ברצינות.

אני מאחל לכל קוראי הפוסט הזה הצלחה רבה בצו הראשון וגיוס מוצלח!