לא פעם ולא פעמיים קיבלתי מיילים ושאלות בתגובות של האתר על נושאים שקשורים למיונים לשחקים. לכן, בפוסט הזה נעשה סדר ונענה אחת ולתמיד על כל השאלות שקשורות לכל הנושאים לגבי המיונים לשחקים ולשאלות נוספות על היחידה עצמה. נסביר גם איך להצליח במיונים, ומה מצפה לכם בהם כמובן.  

פעם בעבר, לא הייתה באמת שום דרך טובה ואיכותית להתכונן למיון לשחקים כמו שצריך, אבל לא מזמן יצאה ערכת הכנה חדשה של ניב רווח ובעקבותיה גם ערכת הכנה חדשה של מכון נועם שמיועדות ספציפית למיונים לשחקים וכוללות את הרוב המוחלט של הנושאים עליהם תיבחנו במיונים בשלב הראשון. בהמשך אפרט קצת יותר על הערכות, אבל נכון להיום זאת הדרך הטובה ביותר לדעתי לצלוח את המיונים לשחקים. (בשביל הנחה נוספת על הערכה של ניב רווח, תוכלו להשתמש בקופון your-army).

לאחר

בכל מקרה, לפני שתתחילו בכלל להתכונן למיונים, צריך לדבר קודם על הדרך שבה תוכלו לקבל את המיונים וגם קצת על היחידה עצמה.

קצת מידע על מסלול שחקים

אם אתם כבר מכירים את היחידה ורק רוצים לקרוא עוד מידע על המיונים, אתם יכולים כמובן לדלג על החלק הזה ולהמשיך ישירות לשלב הבא.

באופן כללי, מסלול שחקים הוא מסלול שכולל 7 תתי מסלולים(בתכלס יותר, כי יש כמה חדשים אבל אמנע מלהגיד שמות כי הם לא מופיעים באתר של מיט"ב. רק תזכרו שאם תקבלו זימון המשך למסלול אחר לא מוכר, זה בסדר!) ועוד שתי תוכניות לימוד מורכבות לתואר ראשון. כל מסלול עוסק בתחום אחר, חלקם עוסקים ישירות בתחומים טכנולוגיים שונים, במחקר ופיתוח וחלקם עוסקים יותר באיסוף מידע וניתוחו.

על המסלולים הטכנולוגיים של שחקים פירטתי כבר יחסית לעומק (ברמת המותר) כאן, ועל שאר המסלולים תוכלו למצוא מידע באתר של מיט"ב כאן.

אבל באופן כללי, כל המסלולים מצוינים, מעניינים מאוד וללא ספק נחשבים למובחרים בחיל המודיעין. לכן, שירות בכל אחד מהמסלולים הללו ללא ספק יוכל לעזור לכם באזרחות, וזאת תהיה תוספת מעולה לרזומה לקורות החיים שלכם בעתיד.

בנוסף, השירות יהיה עם אנשים איכותיים ויכלול התמודדות מול המון אתגרים טכנולוגיים ואתגרים אחרים. לכן מעבר לעובדה שזה מרשים בפני עצמו לשרת בשחקים, שירות כזה גם יכול לתת לכם המון כלים שימושיים שיעזרו לכם גם לאחר השירות הצבאי.

איך לקבל מיונים לשחקים

למרות שלחייל המודיעין אין דרישות סף רשמיות מסוימות שהן חובה בשביל לקבל הזדמנות להתמיין ליחידות השונות שבו ובפרט שחקים, עדיין יש בדרך כלל כמה דברים משותפים לרוב המלש"בים שמצליחים לקבל מיון לשחקים או ליחידות אחרות במודיעין:

  • רוב המלשבים מרחיבים מקצועות ריאליים בבית הספר (פיזיקה, מדעי המחשב וכו') או לחלופין מרחיבים ערבית.
  • רוב המלש"בים לומדים 5 יח"ל מתמטיקה.
  • הנתונים האישיים של המלש"בים בדרך כלל גבוהים. (דפ"ר 70 ומעלה ובעדיפות ל-80 ומעלה והתרשמות גבוהה מכם בראיון האישי.

לכן, אם אתם עוד בשלב שבו אתם יכולים לבחור מה להרחיב, כדאי לבחור במקצועות ריאליים או ערבית, וכדאי מאוד להשקיע בצו הראשון במידה ועוד לא עשיתם אותו על מנת לקבל נתונים גבוהים ולהעלות את הסיכויים שלכם לקבל את המיונים. על הצו הראשון ואיך להצליח בו אני מפרט לעומק כאן.

בנוסף, כדאי גם לבקש את המיונים דרך מיט"ב ולא לחכות ליום שבו הם ישלחו לכם אותם על דעת עצמם. הדרך הכי טובה לבקש את המיונים היא דרך הטופס הזה, ושליחה שלו למייל של מיט"ב (meitav@digital.idf.il). במידה ולא תקבלו מענה תוך שבוע או שבועיים, כדאי להתקשר אליהם כדי לוודא שהמייל הגיע ושהוא בטיפול.

קחו בחשבון שבדרך כלל יש למיונים הללו שני גלים בשנה (אחד בחורף, אזור ינואר פברואר ואחד בקיץ, אזור יולי אוגוסט – למרות שהחודשים יכולים להשתנות בעתיד בהתאם להחלטות בצבא) ולכן חשוב מאוד לא לפספס את המיונים שלכם בהתאם למחזור הגיוס שלכם, כי אין הזדמנות שנייה בדרך כלל! בנוסף, אם תקבלו תשובה ממיט"ב אחרי הבקשה שלכם שעוד מוקדם מידי מבחינתכם להתמיין, תזכרו לפנות אליהם שוב בעתיד בעוד כמה חודשים.

החלק המעניין: מה יש במיונים לשחקים

אחרי שכיסינו את הדברים הבסיסיים כמו למה כדאי לשרת בשחקים, ואיך מקבלים את המיונים לשחקים, הגענו לבשר של הפוסט וזה כמובן המיונים עצמם?

כל מה שכתוב כאן, אלה המבחנים השונים שאנשים שאני מכיר נתקלו בהם או שאנשים אחרים פרסמו ברשת שהם נתקלו בהם. קחו בחשבון שיכול להיות שלא תקבלו את כל המבחנים או שיהיו מבחנים שלא סיפרתי ופספסתי, כי המיונים משתנים ומתעדכנים מפעם לפעם. עם זאת, זה אמור להיות די מדויק.

ובאופן כללי, אופי המבחנים לרוב הוא כמו מבחני הדפ"ר בצו הראשון. כלומר, מבחנים אמריקאיים תחת זמן מוגבל.

שלב ראשון – המבחנים הממוחשבים

יום המיונים הראשון לשחקים יתחיל בכנס קטן שבו יסבירו לכם עוד קצת על שחקים, ובאותו הזמן תהיה לכם הזדמנות לשאול כל מיני שאלות על היחידה ועל הליך המיונים עצמו, אז כדאי שתנצלו את זה היטב בשביל לקבל כמה שיותר מידע שאתם יכולים על היחידה ועל אופי השירות במסלולים השונים מתוך אנשים שמכירים את המסלולים היטב מקרוב.

לאחר מכן, תעברו למבחנים עצמם, הבשר של היום הזה. אורך המבחנים הוא בין 3 ל-4 שעות, והם אינטנסיביים מאוד. לכן, כדאי להגיע ליום הזה מוכנים מנטאלית ומרוכזים היטב אחרי מנוחה טובה וארוכה בלילה.

כעת אפרט על המבחנים השונים שהיו למועמדים שונים במהלך היום הזה (הסדר אקראי):

אקטואליה והיסטוריה

 במבחן הזה תקבלו המון שאלות אמריקאיות של ידע כללי תוך התמקדות בעיקר באקטואליה והיסטוריה ישראלית, אבל לעיתים גם שאלות על מדינות וגופים פוליטיים מחוץ לישראל.

חלק מהשאלות שם יהיו קשות וייראו לכם הזויות ולא מוכרות, אבל אל תתייאשו גם אם אתם לא יודעים, ותמשיכו לענות הכי טוב שאפשר!

בשביל להתכונן לחלק הזה היטב וכמה שיותר טוב, שווה להתחיל להיות כמה שיותר מעורבים באקטואליה ובכל החדשות ומה שקורה במדינה. שווה גם להכיר שמות ומידע בסיסי על כל אנשי המפתח ששולטים במדינה ובכל מיני ארגונים גדולים תחת המדינה, ושווה מאוד לתרגל גם עם ערכת הכנה ייעודית לשחקים שכוללת שאלות דומות על ידע כללי לאלה שתקבלו שנדבר עליה עוד בהמשך.

מבחן שפה דמיונית

הזכרתי את המבחן כבר בעבר בפוסט אחר כי מקבלים אותו בעוד מיונים ליחידות אחרות במודיעין, אבל אסביר עליו שוב בקצרה. המבחן בודק התאמה בעיקר למסלולי השפות וניתוח המידע ורוצה לבחון את יכולת ההתמודדות שלכם עם קליטה מהירה של שפה חדשה וגם את רוח הקרב שלכם כי זה חלק קשה וארוך שלוקח בדרך כלל יותר משעתיים.

במבחן הזה תקבלו חוקים של שפה חדשה לחלוטין מומצאת מאפס. למשל, חוקים כמו איך לבנות פועל, איך הופכים אותו לעבר, הווה עתיד, תארים, שמות עצם ועוד. תקבלו בנוסף מילון מעברית לשפה החדשה ומילון מהשפה החדשה לעברית (מדובר בסך הכול ביותר מעשרה דפים!) ויהיה לכם זמן מוקצב להפנים את כל החוקים והמילים הללו. ולאחר מכן יתנו לכם משימות כמו להשלים משפט מסוים בשפה שהמציאו במילים המתאימות לפי החוקיות של השפה.

הרבה אנשים שסיפרו לי על המבחן טענו שהוא קשה במיוחד ולא פשוט בכלל ולכן צריך לבוא אליו מוכנים נפשית ולא להתייאש. (בהמשך נראה איך אפשר להתכונן אליו כמו שצריך).

ידע כללי

מבחן נוסף שחלק מהמועמדים סיפרו שהם קיבלו, שזה פשוט מבחן עם הרבה שאלות ידע כללי בתחומים שונים, כמו מוזיקה, אמנות, היסטוריה כללית, מדע ועוד. השאלות יהיו אמריקאיות ועל זמן. המבחן מופיע בעוד הרבה מיונים אחרים במודיעין.

מבחנים בחשיבה כמותית שדומים לצו ראשון

חלק ניכר ממי שניגשו למיונים לשחקים סיפרו שקיבלו גם כמה מבחנים שדומים באופיים למבחנים הפסיכוטכניים בצו הראשון רק ברמה גבוהה יותר, למשל מבחן מתמטיקה בסיסית שבו שואלים כל מיני בעיות בסיסיות כמו למשל בעיות כמותיות, שאלות באחוזים ועוד, רק ברמה גבוהה מזו שבצו הראשון ושאלות שמערבות קצת יותר יצירתיות.

חלק גם סיפרו שהיה להם מבחן סדרות של אותיות במקום סדרות חשבוניות של מספרים (העיקרון דומה רק שהחוקיות היא עם אותיות ולא עם מספרים). ולחלק היו פשוט מבחני סדרות חשבוניות רגילות, עם מספרים ולא אותיות. בכל מקרה, הרמה של השאלות עולה ויש לעיתים סדרות לא פשוטות עם חוקיות מורכבת שדורשת יצירתיות בשביל להבין אותה.

מבחן נוסף שהיה לחלק מהאנשים הוא להשלים מספרים בתרגילי חשבון בחלקים החסרים בצורה הנכונה ככה שהתרגילים יסתדרו ויהיו נכונים מתמטית. למשל, תקבלו תרגיל חיבור שבו חלק ממנו חסר (לא בהכרח התשובה הסופית אלא אחד המחברים) ותצטרכו להשלים נכון את החלק החסר כדי שהתשובה הסופית של התרגיל תהיה נכונה.

מבחן מתמטיקה מומצאת

המבחן הזה הוא מבחן חשוב שבודק את היכולת שלכם לקלוט חומר חדש לחלוטין מאפס (מה שתצטרכו לעשות הרבה בצבא בתפקיד) ובודק את היכולת האנליטית והלוגית שלכם, היכולת שלכם להסתגל לצורת עבודה חדשה ולחשוב מחוץ לקופסה.

הרבה דיווחו שהיו להם שני מבחנים כאלה מאותו הסוג, שבהם תקבלו נושא במתמטיקה ברמה גבוהה אקדמאית ללמוד מאפס, או נושא וחוקים מתמטיים מומצאים לחלוטין שתקפים רק למבחן עצמו, ולאחר מכן תישאלו כל מיני שאלות על אותו הנושא.

השאלות יהיו אמריקאיות ועם זאת, זה עדיין נחשב בעיניי הרבה מועמדים למבחן קשה, שכן הרמה של החומר והשאלות תהיה גבוהה מאוד, אפילו לתלמידים שמצליחים יפה בחמש יחידות לימוד במתמטיקה. לכן, שווה לתרגל היטב מתמטיקה ברמה גבוהה ואולי אפילו לשקול להיחשף למתמטיקה ברמה אקדמאית ולנסות ללמוד עצמאית כמה נושאים כאלה. (זה לא פשוט בכלל בזמן הלימודים, אבל אפשרי). בנוסף, בערכת ההכנה של מכון נועם יש חלק שלפי דיווחי משלבים מדמה טוב את החלק הזה וגם בערכה של ניב רווח יש חלק שלם שמוקדש למבחן הזה ונועד להכין אתכם אליו, ככה שכמובן שזה גם יכול לעזור לכם להגיע מוכנים ומתורגלים יותר.

בעיני רבים, המבחן הזה היה לא קל בכלל ולכן גם אם לא הולך לכם טוב במהלך המבחן, אל תתייאשו ותנסו לעשות את הכי טוב שאתם יכולים, כי משווים את ההישגים שלכם במבחנים גם ביחס לשאר המועמדים ולא רק ביחס לציון כללי.

מבחני לוגיקה והסקת מסקנות

תקבלו כל מיני מערכות קשרים מסובכות, ותצטרכו לנתח אותן, להסיק מהן מסקנות ולענות על כל מיני שאלות מורכבות שקשורות אליהן. למי שיש ראש אנליטי, החלק הזה יכול להיות אפילו מעניין. פירטתי על החלק הזה טיפה יותר כאן.

אבל בעיקרון, מטרת החלק הזה היא לבדוק את יכולות הפיענוח שלכם והסקת המסקנות שלכם כדי לבחון התאמה למסלולים שבהם עוסקים הרבה בניתוח מידע ובניית תמונה מודיעינית טובה יותר מהמידע הקיים.

מבחן מציאת מילה משותפת

במבחן הזה תקבלו שלוש או ארבע מילים, ותצטרכו לבחור מתוך כמה אפשרויות מה המילה הנכונה שמקשרת בין כולן באופן הכי מדויק שאפשר. זה אולי נשמע קל, אבל לעיתים יש שאלות מאוד יצירתיות עם קשרים לא טריוויאליים בכלל שלא תמיד קל לעלות עליהם בלי תרגול מראש של כמה דוגמאות כאלה.

מבחן ניתוח והבנה של שפת תכנות מומצאת

הזכרתי את המבחן הזה בעבר כי מקבלים אותו לפעמים גם במיונים של כלל חמ"ן. במבחן הזה תקבלו קוד בשפה מומצאת כלשהי, בדרך כלל דומה לאסמבלר, ותישאלו כל מיני שאלות על הקוד. למשל, לפעמים הקוד מייצג מנוף שצריך להעביר כדורים ממקום אחד למקום אחר, ואתם תישאלו כל מיני שאלות כמו האם הוא יכול להצליח להעביר את הכדורים בהתחשב בכל מיני תנאים, ולפעמים תתבקשו גם לבחור בשורה הנכונה על מנת לתקן את הקוד כדי שיעבוד, או תתבקשו להשלים שורות חסרות בקוד כתוב על מנת שיעשה את המשימה כמו שצריך.

לא חלק מאוד קשה למי שמכיר תכנות, אבל כן יש שם טריקים וצריך ראש לוגי טוב (וכמובן שגם תרגול והכנה מראש לא יזיקו).

שאלון 300

כמו ברוב המיונים האחרים שיש בצבא, גם כאן יצפה לכם שאלון 300, שזה שאלון אישיותי שבודק את ההתאמה שלכם ליחידה מבחינה מנטאלית ואישיותית ולא כמו שאר המבחנים שבודקים התאמה אינטלקטואלית. על השאלון הזה פירטתי כבר לעומק בעבר כאן כולל טיפים איך לגשת אליו, ולכן לא אפרט על זה שוב עכשיו.  

הכנה למיונים לשחקים

כמו שאתם רואים, יש מגוון לא קטן של מבחנים, וחלקם נחשבים למאתגרים מאוד. (בעיקר מבחן השפה המומצאת, המתמטיקה המומצאת, ומציאת קשר בין מילים, אם כי זה אינדיווידואלי) ולכן חשוב מאוד לנסות לבוא מוכנים כמה שיותר למבחנים הללו על מנת להעלות את הסיכויים שלכם להצליח בהם ולהתקבל ליחידה.

בעבר, מה שהייתי מציע זה פשוט לנסות ללמוד למבחנים הללו לבד, כלומר לנסות ללמוד שפות חדשות ולנסות ללמוד לבד נושאים אקדמאיים במתמטיקה (שזה עדיין משהו שאפשר לעשות ושיכול לעזור!).

אבל לא מזמן, יצאה ערכת הכנה חדשה מטעם ניב רווח שנועדה להכין אתכם במיוחד למיונים לשחקים ואחרי גם ערכת הכנה של מכון נועם שגם היא מיועדת לשחקים. אני בטוח שרובכם מכירים את ניב רווח מההכנה שלהם לפסיכומטרי, איפה שהם עושים עבודה מעולה ואת מכון נועם מהכנות אחרות שלהם לצבא (כמו למשל ההכנה שלהם לצו הראשון שהיא מעולה). הערכות החדשות שהם יצרו, לא נופלות ברמתן משאר התכנים שלהם והן באמת ברמה גבוהה מאוד וכוללות את כל הנושאים והמבחנים השונים שהזכרתי כאן.

כלומר, בעזרת אחת מהערכה הללו תוכלו לתרגל שאלות מאוד דומות באופיין לאלו שתקבלו במיונים עצמם בכל הנושאים השונים. ולכן נכון להיום, הדרך הכי טובה להתכונן למיונים הללו לדעתי היא בעזרת הערכה שלהם.

הערכה של ניב רווח לא זולה מאוד אבל בצדק, מאחר והיא באמת מכסה הכול והשאלות עצמן ברמה גבוהה מאוד. אם תרצו, תוכלו להשתמש בקופון ההנחה your-army בשביל לקבל עליה קצת הנחה וגם לתגמל את האתר הזה על הדרך.

הערכה של מכון נועם גם היא מצוינת ומכסה את כל הנושאים ואפילו נמכרת במחיר זול יותר נכון לעכשיו. בנוסף מפידבקים של מלשבים, נראה שהחלק המתמטי שהם יצרו בערכה דומה מאוד למקור.

חשוב לי להגיד שכמובן לא חייבים להתכונן למיונים עם ערכה, ואפשר לנסות ללמוד לבד או לבוא על בליינד בלי הכנה בכלל ויש אנשים שמצליחים ככה. אבל המציאות היום היא, שמי שבאמת רוצה להתקבל לשחקים או ליחידות אחרות מובחרות בצבא שיכולות לעזור לו גם בעתיד באזרחות, נעזר בכל הכנה שהוא יכול לקבל, מה שמקנה לו ייתרון על פני מועמדים אחרים.

ובמבחנים הללו לא רק חשוב לקבל ציון טוב באופן כללי, אלא גם ציון טוב ביחס לאחרים. ולכן, בשביל לשמור על ייתרון יחסי, כדאי להיעזר בהכנה איכותית כשיש אפשרות כזאת אם באמת רוצים לקחת ברצינות את ההזדמנות לשרת במקום טוב בצבא ולמקסם את הסיכויים שלכם להצליח.

במידה ותחליטו להתקדם עם אחת מההכנות, הייתי רוכש את ההכנה לחודש לפחות, ואפילו לשלושה חודשים אם יש לכם מספיק זמן עד המיון, מאחר ויש לא מעט חומר לעבור עליו בהכנות הללו והחומר והשאלות בכלל לא פשוטות.

מיוני המשך

אם תצליחו לעבור את המיונים הראשוניים, תקבלו זימון למיוני המשך שמשתנים ממסלול למסלול. בחלק מהמסלולים בשחקים, יהיו מבחני דינמיקה קבוצתית ובחלק אחר מבחני לוגיקה נוספים.

בכל המסלולים, יהיה גם ראיון אישיותי שעליו פירטתי כבר לעומק כולל טיפים איך להצליח בו כאן. ובחלק מהמסלולים, יהיה גם ראיון מקצועי. גם על ראיונות מקצועיים דיברתי קצת באותו המקום.

למיוני ההמשך, אין כרגע שום הכנה מובנת שאני מכיר, אבל בהחלט ניתן להגיע אליהם מוכנים יותר בעזרת הכרות מעמיקה עם החלקים המקצועיים של המסלול שאליו אתם מתמיינים, ותרגול לבד של ראיונות עם חברים או משפחה כמו שהסברתי כאן.

השלב האחרון – סיווג בטחוני

אם תעברו בהצלחה גם את מיוני ההמשך השונים, תגיעו לשלב האחרון שהוא הסיווג הבטחוני. בעיקרון, את השלב הזה רוב האנשים מצליחים לעבור בהצלחה בלי יותר מידי בעיות, אבל אם מעניין אתכם לקרוא עליו יותר לעומק עם טיפים מה כדאי לעשות בו, כתבתי עליו כאן קצת יותר בפירוט.

שאלות נפוצות נוספות ותשובות

אז אחרי שאתם יודעים בערך כבר מה מצפה לכם במיונים לשחקים, ואתם יודעים איך להתכונן אליהם, החלטתי לענות על עוד כמה שאלות נפוצות נוספות שמלש"בים שונים שאלו אותי בתגובות של האתר או במייל של האתר בעבר.

יש לי נתונים גבוהים אבל אמרו לי שאני לא עובר את נתוני הסף למיונים, יש מה לעשות?

לפעמים, גם אם אתם בעלי דפ"ר גבוה מאוד, בחיל המודיעין יחליטו שאתם לא זכאים לקבל מיונים לשחקים מכל מיני סיבות וללא שום הסברים למה.

לצערי, אין יותר מידי מה לעשות עם זה חוץ מלנסות לערער, ולשבת על מיט"ב וחיל המודיעין בניסיון לנסות לשנות את דעתם. אבל ברוב המוחלט של המקרים, זה לא ישנה שום דבר. ולכן, אם מישהו מכם נקלע למצב כזה, במקומו הייתי מתמקד בחיפוש אחר תפקידים אחרים בצבא שמעניינים אתכם ולא מבזבז הרבה מידי זמן על ערעורים.

למה אני לא זכאי למיונים אם יש לי נתונים גבוהים?

מוטיב חוזר ששמתי לב אליו, הוא שהרבה פעמים אנשים בעלי פרופיל גבוה לא יקבלו מיונים לשחקים למרות שהנתונים שלהם גבוהים (לא תמיד זה ככה כמובן, ויש כאלה עם פרופיל גבוה שבכל זאת מקבלים מיונים לשחקים).

בנוסף, ממה שראיתי, ברוב המקרים אנשים שקיבלו מיונים לכלל חמן, לא מקבלים גם מיונים לשחקים (ולהפך) אפילו אם הם מבקשים במיוחד ומוסרים להם בתגובה שהם לא מתאימים אליהם מסיבות מסווגות ובגלל צרכי הצבא. (יש מקרים חריגים שזה לא המצב אבל לא ראיתי הרבה כאלה).

יש גם שיקולים פנימיים של הצבא שאותם הם לא חושפים, כמו כמות האנשים שהם צריכים בכל יחידה בכל מחזור גיוס, איכות וטיב המועמדים והמתגייסים באותו מחזור הגיוס ועוד.

כלומר, יכול להיות שיש לכם נתונים גבוהים כמו דפ"ר 80 וקיבלתם הערכה טובה בריאיון האישי מהמראינת, אבל ספציפית באותו מחזור גיוס יש המון אנשים עם דפ"ר 90, ואותם אנשים במקרה גם הרחיבו בבית הספר מקצועות שרלוונטיים למסלולים בשחקים ולכן יעדיפו אותם ופשוט לא יהיה להם צורך לזמן עוד אנשים למיונים עם נתונים נמוכים יותר.  

האם אפשר להתמיין לשחקים וליחידות אחרות במודיעין ביחד?

אין התייחסות רשמית של זה מבחינת הצבא, אבל ממה שאני רואה (וזה נאמר בגדר השערה בלבד ועל סמך מה ראיתי), ניתן לקבל מיונים לשחקים ולגאמ"א סייבר למשל, אבל כמו שכבר אמרתי מקודם אין הרבה אנשים שמתמיינים גם לשחקים וגם לכלל חמ"ן לצורך העניין. כלומר בדרך כלל לא מאפשרים לקבל מיונים לשחקים למי שכבר קיבל מיונים לכלל חמ"ן או להפך.

לכן, לדעתי זה תלוי באיזה יחידות במודיעין מדובר. אבל באופן כללי, נדיר שמתמיינים ומתראיינים להמון מסלולים שונים במודיעין. (הכוונה במסלולים שונים היא למסלולים גדולים, לא לתתי מסלולים בתוך מסלול אחד כמו שחקים או גאמ"א סייבר).

האם אפשר להתמיין לכמה מסלולים שונים בתוך שחקים?

בהחלט כן. יש הרבה מקרים בהם מלש"בים מקבלים מיוני המשך וראיונות לכמה מסלולים שונים בשחקים, כמו גם ביחידות אחרות, למשל גאמ"א.

האם המיונים לשחקים מקפיאים מיונים אחרים מחוץ למודיעין?

אלא אם מדובר בדברים חריגים כמו מיונים לתלפיות או לטיס אז התשובה היא כן. לכן, בהחלט כדאי לקחת את זה בחשבון, כי אם אתם לא באמת מאוד רוצים שירות בשחקים, ויש מיונים ליחידות אחרות שמעניינות אתכם מחוץ למודיעין, שווה לוודא מתי הם קורים כדי שלא תפספסו אותם ושווה לשקול לחתום ויתור על מודיעין במצב כזה.

נסכם

המיונים לשחקים לא קלים בכלל ויש הרבה מועמדים שרוצים להגיע ולשרת שם בגלל היוקרה של המסלול והיתרונות שהוא יכול להציע אחרי הצבא. לכן, למי שבאמת רוצה להגיע לאחד המסלולים שיש לשחקים להציע, כדאי בהחלט לקחת את המיונים הללו ברצינות, ולהתכונן אליהם כמו שצריך.

ככה תוודאו לפחות שעשיתם באמת כל שביכולתכם על מנת להתקבל ליחידה ושעשיתם כל מה שיכולתם על מנת להראות לצבא את מלוא הפוטנציאל שלכם ואת כל מה שיש לכם להציע.

מקווה שנהניתם מקריאת הפוסט, וכמו תמיד לכל שאלה אתם מוזמנים לפנות אלי במייל של האתר (beforeyourarmy@gmail.com) או לפנות אלי ישירות בתגובות הפוסט.