בין אם כבר קיבלתם זימון למיונים למקצועות המחשב או בין אם רק החלטתם שאתם רוצים לקחת חלק במיון למקצועות המחשב ואתם מחפשים עוד מידע, הגעתם למקום הנכון.

המיון למקצועות המחשב זה מיון מיוחד שנערך בשביל למיין אתכם לכל מיני יחידות ותפקידים טכנולוגיים שונים בחיל התקשוב שחלקם גם יכולים להועיל לכם באזרחות. המיונים לא פשוטים, ושווה להתכונן אליהם כראוי.

בעמוד הזה אסביר לכם בדיוק מה החשיבות שבשירות בחייל התקשוב ומה זה נותן לכם, איך לקבל מיון למקצועות המחשב, מה מצפה לכם בהם ואיך כדאי להתכונן אליהם.

מי שכבר קרא פוסטים באתר שלי יודע שהם לא תמיד קצרים, אבל הם מפורטים ועוזרים מאוד בהכנה למיונים בצבא, אז שווה לקרוא עד הסוף?

לאיזה תפקידים אפשר להתקבל דרך המיון למקצועות המחשב?

המיון למקצועות המחשב הוא בעיקר לחמישה תפקידים עיקריים, שהם:

 • מגן סייבר / מיישם הגנה בסייבר
 • תכניתן
 • בודק/ת תכנה
 • נתמ"מ (devops)
 • מנהל/ת חוות שרתים
 • אחראי הטמעת מערכות
 • מפתח ממשק משתמש (GUI)
 • נתמ"ם
 • כותב/ת לומדה
 • מיישם סייבר
 • אנליסט מידע מבצעי
 • מפתח/ת לומדה
 • מטמיע טכנולוגיות סייבר
 • תפקידים נוספים במסלול לה"ב

יש עוד כמה תפקידים, אבל אלה הם העיקריים. על חלק מהתפקידים כתבתי בפירוט כאן וגם כאן, ועל חלק מהתפקידים שלא כתבתי תוכלו לקרוא כאן באתר של מיט"ב תחת הכותרת של "תפקידי התקשוב".

מה נותן לי השירות בתפקידים האלה?

בפוסט הזה כבר הסברתי מה הייתרון בשירות בתפקידים הטכנולוגיים של צה"ל וכמה זה יכול לשנות את החיים שלכם גם אחרי השירות הצבאי, אבל הנה הדברים העיקריים שזה נותן לכם:

 • ידע שתרכשו בהכשרה בחינם שבאזרחות הוא עולה לא מעט כסף.
 • ניסיון תעסוקתי ששווה הרבה פעמים יותר מתואר – מה שייתן לכם אפשרות לקבל ישר עם השחרור משכורות לא רעות.
 • למי שעם פרופיל גבוה ולא רוצה תפקיד קרבי או תפקידי שטח, זאת דרך מצוינת לקבל שירות מסוג אחר.
 • שירות עם אנשים טובים ואיכותיים. (לא קל להתקבל, וצריך להיות בעל נתוני איכות לא רעים)
 • שירות מעניין ומשמעותי לא פחות אפילו משירות קרבי.

בקיצור, שירות באחד מהתפקידים הללו, ובעיקר בתפקידים תכניתן, מגן סייבר ונתמ"ם, יכול לתת לכם קפיצת מדרגה רצינית באזרחות ולפתוח לכם המון דלתות לעבודה טובה עם משכורת יפה כבר עם השחרור, אז שווה לנסות להתקבל לשם.

איך מקבלים מיון למקצועות המחשב?

יש כמה דברים שחשוב לדעת בשביל להצליח בכלל לקבל את המיון הנחשק למקצועות המחשב:

עמידה בנתוני הסף

בשביל לקבל מיון למקצועות המחשב, עליכם להיות בעלי נתוני איכות די גבוהים שנכון להיום הם דפ"ר 60 ומעלה.

מה שאומר שבמידה ועוד לא ניגשתם לצו הראשון, חשוב מאוד להשקיע בו ולהתכונן למבחני הדפ"ר שלו כמו שצריך. אם מעניין אתכם לקרוא על הכנה לצו ראשון, כתבתי על זה כמה פוסטים מקיפים כאן.

נוסף על כך, כדאי ללמוד מחשבים בבית הספר ואם אתם בנים בעלי פרופיל 72 ומעלה, אתם חייבים ללמוד בבית הספר 10 יחידות לימוד במחשבים. (אבל אם יש לכם ידע קודם במחשבים ממקום אחר, הייתי בכל זאת מנסה לשלוח בקשה למיון ומצרף המלצות והוכחות)

הסיבה לכך היא, שהצבא יוצא מנקודת הנחה שיש מספיק מלש"בים מוכשרים גם בעלי פרופיל 64 מה שאומר שלרוב יעדיפו את שאר המועמדים בתפקיד קרבי.

לכן, מי שבעל פרופיל קרבי יצטרך להתאמץ כפליים כדי לקבל את המיונים וכדי להוכיח את עצמו ולעבור את המיונים בהצלחה.

השלב הבא – לבקש את המיונים

במידה ואתם עומדים בתנאי הסף, חשוב מאוד שתדרגו בשאלון ההעדפות שלכם את התפקידים שהזכרנו קודם גבוה כי זה יעלה את הסיכויים שלכם לקבל את המיונים.

בנוסף, מומלץ מאוד לשלוח בקשה למיט"ב במייל לקבל את המיונים עם גיליון הציונים של המחצית האחרונה שלכם ולא לחכות שהם ישלחו את המיון לבד.

המיונים מתרחשים פעמיים בשנה, פעם אחת ביולי ופעם אחת בינואר ועל כן חשוב מאוד שלא תפספסו את חלון המיונים שלכם, כי לקבל אותם אחר כך לא יהיה אפשרי.

לכן תדאגו לשלוח להם הודעה ותראו מה הם אומרים. במידה ויגידו שתקבלו את המיון בעתיד, אין לכם מה לדאוג. אבל במידה ויגידו שאתם לא מתאימים בגלל צרכי צבא (מה שעלול לקרות הרבה לבעלי פרופיל קרבי), תוכלו לנסות לערער.

זכרו שלהצליח בערעור כזה זה לא פשוט וכדאי מאוד להביא המלצות והוכחות לידע נרחב במחשבים גם ממקומות אחרים (כמו תכנית מגשימים למשל, קורס שעשיתם, עבודות שעשיתם ועוד). אם אין לכם ידע כזה, כדאי גם להתחיל לחפש תפקידים אחרים בצבא ולבקש מיונים אחרים, כמו מיונים למודיעין.

מהלך יום המיון למקצועות המחשב

הערה: נכון להיום, המבחן נעשה בזום. מקבלים לינק לקבוצת ווצאפ, ומשם מדריכים אתכם בצורה דומה לזו שבה היו מדריכים אתכם במיונים פיזית.

בהנחה וקיבלתם את המיון הנחשק למקצועות המחשב, אתם תגיעו בין 8:00 ל 8:30 בבוקר למחנה גדעונים שנמצא מול בית חולים אסף הרופא בראשון לציון (ולא במחנה מקלף ברמת גן כמו שהיה בעבר וכמו שרשום בכל מקום).

למרות שהיום יתחיל בהדרכות ובהסברים ולא במבחנים עצמם, מומלץ להגיע בזמן כי המידע שתקבלו שם יהיה חיוני להמשך היום.

פתיחת היום

אחרי שתחולקו לקבוצות בזום, הבוקר שלכם ייפתח בהסבר על יום המיונים עצמו, ומה תעברו בו בכל שלב ושלב וגם תקבלו לינק ובו דף עם הסברים על כל התפקידים השונים שאפשר להתקבל אליהם.

הסבר על כל התפקידים וכמה טיפים חשובים נוספים

חשוב מאוד לקרוא היטב על כל התפקידים השונים שאפשר להתקבל אליהם ולגבש בראש לפחות בערך סדר עדיפויות לגביהם. ובמידה ואתם לא מבינים משהו לגבי אחד מהתפקידים, חשוב לשאול כל שאלה שיש לכם כי בהמשך תצטרכו לדרג את התפקידים השונים בסדר העדיפות שלכם.

השלב הבא יהיה המבחנים עצמם, אבל לפני כן, כמה דגשים חשובים:

דגשים וטיפים חשובים ליום המיון למקצועות המחשב (חלק פחות רלוונטיים כי המיונים מקוונים כרגע)

 • זכרו להביא תעודת זהות ואת צו הזימון ליום המיון.
 • תוודאו שהאינטרנט שלכם בבית יציב למבחנים.
 • תוודאו שיש לכם מצלמה ומיקרופון שעובדים כמו שצריך.
 • למרות שמדובר במיון ממוחשב ולא בראיונות, תתלבשו כמו שצריך ולא בפיג'מה.
 • תביאו אתכם מים וכדאי גם אוכל מהבית.
 • תביאו חולצה ארוכה אם אתם יודעים שקר לכם תחת מיזוג.
 • תזכרו להביא ולהכין מראש אבחון והקלות למידה אם יש לכם וליידע על כך את מיט"ב מראש. זה לא מוריד נקודות וחבל לא לקבל הקלות אם זה מגיע לכם.
 • תשנו טוב עד כמה שאפשר יום לפני, כי זה יום ארוך והמבחנים לא קלים ולא ניתן לעשות אותם שוב.
 • אתם יכולים להישאר במיונים עד השעה 18:00. לכן תיקחו הפסקות בין המבחנים השונים (גם אם לא נותנים לכם הפסקות מיוזמתם אז תבקשו) כי המבחנים מתישים וחשוב לשמור על ריכוז גבוה.
 • תחקרו ותאספו מידע מראש על כל התפקידים שכאן ותכינו עליהם שאלות מראש. זה יעזור לכם בתהליך הדירוג שלכם.
 • אל תסתמכו רק על ההסבר של החיילים ושל מה ששולחים לכם לקרוא ביום המיון על התפקידים. מטרתם היא לשווק לכם את התפקידים. לכן, תקשיבו להם אבל תזכרו להסתמך גם על מקורות אחרים כמו חברים, משפחה ועוד.

יום המיון למקצועות המחשב: המבחנים עצמם

אחרי שתסיימו עם כל הרצאות, תגיעו לבשר של היום שזה המבחנים עצמם. כאן אסביר על כל אחד מהמבחנים שאני מכיר ושמעתי שהיו מכל מיני מקורות, ואסביר איך לדעתי הכי טוב להתכונן אליהם.

קחו בחשבון שמפעם לפעם יש שינויים במבחנים, ולכן יכולים להיות פספוסים. במידה ויש מבחנים נוספים שפספסתי, אשמח אם תעדכנו אותי במייל של האתר או בתגובות כי בסופו של דבר זה יעזור לכם!

מבחנים חדשים שדווחו לאחרונה על ידי מלשבים (סוף 2023)

לאחרונה, במיון למקצועות המחשב החלו לשלב מבחנים חדשים ומבחנים שהופיע עד כה במיונים אחרים (כמו יום המאה, וכלל חמ"ן). היחידים שראיתי שהספיקו לעכן את ערכת ההכנה שלהם ולכלול את המבחנים החדשים נכון לעכשיו הם מכון נועם.

השלמת צורות בשורה לפי תבנית

במבחן הנוכחי אתם תקבלו סדרה של צורות בתבנית כלשהי וחוקיות כלשהי ממנה תצטרכו להסיק מה הצורה הבאה בסדרה. הסברתי יותר לעומק על מבחן מהסוג הזה בפוסט הזה תחת "אנלוגיות צורניות".

הסקת מידע ממאמרים עם כמה לשוניות

בשאלות הללו אתם תקבלו כל מיני מאמרים שמכסים נושא מסויים, שפתוחים בלשוניות שונות תצטרכו לענות על שאלות באותו הנושא. כמובן שהמבחן מוגבל בזמן והמהות היא לבדוק את יכולת עיבוד המידע שלכם תחת לחץ וכמה מהר אתם יודעים לחלץ את המידע הרלוונטי מכל התפל.

מבחנים נוספים ממיונים אחרים

מבחנים נוספים שדווחו הם מבחנים שחזרו גם במיונים אחרים, כמו תרשימי זרימה מורכבים עם המון אפשרויות שיכולות להתפתח מהם עליכם יהיה לענות על שאלות עליהם שיבחנו אם הבנתם אותם.

ודווח גם על מבחני לוגיקה נוספים בסגנון של אלה שהופיעו במיונים אחרים כמו שהיה בעבר למשל ביום המאה עם כללים לגבי סדר של סכינים ומזלגות שאתם צריכים בהתאם לאותם הכללים לסדר אחר כך את הכלים גם כן. בפוסט שלי על יום המאה יש דוגמא לזה.

מבחנים "ותיקים" שהיו בעבר ועדיין קיימים במיון למקצועות המחשב

מבחן שפה מומצאת (בעבר קראו לו מחשבון קרב)

המבחן שסביר להניח יהיה הראשון או השני שתקבלו הוא מבחן השפה המומצאת, שבעבר קראו לו מבחן מחשבון הקרב. זה לא בדיוק אותו המבחן כמו מחשבון הקרב שהיה בעבר, אבל העיקרון ואופי המבחן דומים למחשבון הקרב הישן, רק שעכשיו לא צריך לחשוב על קוד לבד אלא רק לנתח קוד קיים.

אמנם המבחן לא מאוד קשה ורשמית לא צריך ידע וניסיון קודם בתכנות בשביל להצליח בו, אבל זה משהו שבהחלט יכול לעזור ולהקנות לכם ייתרון משמעותי.

ולדעתי האישית, לא פשוט להצליח במבחן מהסוג הזה בלי ידע קודם או בלי התנסות מוקדמת בתכנות והיכרות עם חשיבה מהסוג הזה. רק יחידי סגולה יצליחו בלי שום ידע קודם ובלי הכנה מוקדמת. לא סתם בערך רק 10% מהנבחנים מצליחים במיונים.

מה יש במבחן?

במבחן תקבלו שפת תכנות מומצאת עם חוקים חדשים משלה, שבעבר הזכירה את שפת התכנות אסמבלי, אם כי בשנה הנוכחית (2021) יש יותר דיווחים על דמיון לשפות תכנות אחרות, כמו ג'אווה (רק שהשפה שתקבלו תהיה לרוב פחות מורכבת משפת תכנות אמתית). מטרת המבחן היא לבחון את החשיבה הלוגית והחשיבה האלגוריתמית שלכם.

בתחילת המבחן, יקציבו לכם זמן מסויים ללמוד את השפה החדשה והוראות הבחינה. המבחן עצמו יכלול כעשר שאלות ומשך המבחן היה בעבר כשעה וחצי אבל נראה שקוצר עכשיו למשהו כמו חצי שעה עד שעה.

סגנון המבחן הוא קטעי קוד קצרים שתקבלו שאחרי כל אחד מהם יהיו כמה שאלות שקשורות לאותו הקוד שעליהן תצטרכו לענות. השאלות לא מאוד מורכבות, ובודקות האם הבנתם מה הקוד הנוכחי עושה (די דומה לטבלאות מעקב כמו שעושים בבית הספר למי שמכיר ולניתוח קוד).

כמובן שלמי שיש קליטה מהירה, וראש אנליטי טוב, יכול להצליח בחלק הזה גם בלי ידע קודם. אבל מי שכבר תכנת בעברו ומכיר שפת תכנות כלשהי, יהיה בעל יתרון מהותי בחלק הזה לדעתי. כי ברגע שאתה כבר מכיר חשיבה תכנותית ופתרת שאלות של ניתוח קוד ועשית כמה טבלאות מעקב, קל יותר להתמודד עם שאלות מהסוג הזה.

דגשים חשובים למי שאין לו רקע במחשבים
 • זכרו שסדר השורות חשוב, כי המחשב יבצע את מה שאתם אומרים לו לפי סדר השורות.
 • אני מציע ללמוד מראש כמה מושגים בסיסיים שקשורים לעולם התכנות שיופיע בשאלות של מחשבון הקרב. זה יחסוך לכם המון זמן במבחן ויקל עליכם מאוד. בהמשך אתייחס למושגים האלה.
 • אני מציע מאוד לתרגל שאלות מהסוג הזה לכולם, אבל במיוחד למי שאין לו ידע קודם. בהמשך נסביר איך אפשר לעשות את זה.

מושגים שכדאי להכיר לפני שניגשים למחשבון הקרב

כמו שכתבתי בדגשים למעלה, יש כמה מושגים שכדאי מאוד להכיר מראש אם אתם רוצים להעלות את סיכויי ההצלחה שלכם במבחן מחשבון הקרב.

מי שלמד מחשבים בבית הספר, כנראה מכיר אותם ויכול לדלג על החלק הזה אבל מי שלא, חשוב שיעבור עליהם לפני. אמנם גם במבחנים עצמם תקבלו עליהם הסבר, אבל לדעתי להכיר אותם עוד קודם יעזור לכם מאוד.

המושגים העיקריים הם:

אלגוריתם

אלגוריתם זאת בעצם דרך מסוימת לביצוע של משימה כלשהיא במספר סופי של צעדים ובסדר מסוים. חשיבה מהסוג הזה חשובה מאוד כשאנחנו רוצים לתכנת קוד, מאחר והקוד בנוי משורות שמבוצעות אחת אחרי השנייה לפי הסדר.

ולכן, פתרון הבעיות שנקבל צריך להיעשות בצורה אלגוריתמית, שלב אחרי שלב ושורה אחרי שורה.

שורות קוד

שורות הקוד שלנו הן מה שמרכיבות את האלגוריתם שלנו והן המשימות שאנחנו בעצם נותנים למחשב שלנו לבצע.

משתנה

משתנה הוא בעצם מקום שאנחנו מקצים בזיכרון של המחשב שלנו שבעזרתו הוא יכול לשמור מידע. למשתנה ניתן שם כלשהו, וערך כלשהו.

כך למשל, אני יכול לקבוע משתנה בשם X, ולהחליט שהוא מכיל את הערך 4. אפשר גם לקבוע שם משמעותי יותר למשתנה, כמו "Name" ולהחליט שהוא שומר את הערך "John".

מחסנית

מחסנית זה בעצם סוג של מבנה נתונים וזאת עוד דרך לשמור מידע בזיכרון של המחשב כמו במשתנה. רק שכאן, אנחנו יכולים לשמור כמה פיסות מידע ביחד. כלומר, אפשר לשמור רצף של מספרים אחד אחרי השני.

יש דרך שבה אנחנו עובדים עם המחסנית, דרך שבה המידע נשמר ופקודות שבעזרתן אנחנו מאחסנים ומוציאים ממנה מידע. הנה סרטון מצוין שמסביר את זה באנגלית, והנה עוד סרטון שמסביר את זה בעברית . הסרטון באנגלית עדיף למי שבלי ידע בכלל, אבל גם הסרטון בעברית בסדר ומספיק לצפות בו בכמה דקות הראשונות. 

לולאה

זאת בעצם דרך לחזור על כמה שורות קוד שוב ושוב. למשל, אם נרצה להדפיס רשימת מספרים מ-1 עד 100 אפשר להיעזר בלולאה, או לעשות את זה לבד.

עלומר, ניתן לכתוב 100 שורות קוד, כשבכל פעם מדפיסים את המספר הבא ברשימה (וזה די מעיק לכתוב 100 שורות קוד כאלה), או שניתן לעשות את זה בעזרת לולאה מיוחדת שחוזרת על פעולת ההדפסה מאה פעמים בשבילנו ובכל פעם המספר שהיא מדפיסה גדל באחד עד למספר 100. אם עדיין לא הבנתם, הנה סרטון נחמד שמסביר את הנושא.

מבחן ניתוח קוד בשפה קיימת (מבחן להב)

מדובר במבחן שמזכיר קצת את המבחן הקודם, כלומר גם הפעם תקבלו קטעי קוד שאותם תצטרכו לנתח ולענות על שאלות לגביהם. רק שהפעם הקוד יהיה בשפת תכנות אמתית ולא מומצאת והפעם השאלות יהיו ברמה גבוהה יותר.

הרבה מלשבים מדווחים שהמבחן הזה קשה ומאתגר יותר מאשר מבחן השפה המומצאת, ואפילו מאתגר יותר מכל שאר המבחנים. שכן הפעם מדובר בקטע קוד בשפת תכנות אמיתית (למשל ג'אווה) שתקבלו שאותו תצטרכו לנתח וכי השאלות יותר ארוכות.

לכן לדעתי ידע קודם הכרחי מאוד בשביל לעבור את השלב הזה בהצלחה וכמובן שגם הכנה ותרגול של שאלות ברמה דומה לאלו שתקבלו שם יעלו משמעותית את סיכויי ההצלחה שלכם.

חווית מלש"ב מהמבחן הנוכחי:

"לאחר מכן היה מבחן שבו היה קטע קוד בJAVA והיה צריך לענות על שאלות לגביו, המבחן שלפי דעתי היה הכי קשה, בלי ידע מקדים בשפות תכנות במיוחד בJAVA זה קשה ביותר להצליח בו."

הכנה למבחן של מחשבון קרב ושל מבחן להב

ברמה העקרונית, עבור רוב הנבחנים חוץ מאלה שמכוונים להגיע לתפקיד בסייבר, שני המבחנים האלה יהיו המבחנים החשובים ביותר ולכן כדאי לקחת אותם ברצינות אם רוצים להתקבל לחיל.

להצליח במבחן כמו מבחן להב וגם במבחן השפה המומצאת זה לא פשוט וזאת עובדה. לא סתם רק 10-12 אחוז בערך עוברים את המבחנים בהצלחה. בשביל להצליח בהם צריך להיות בעל חשיבה לוגית טובה, חשיבה אלגוריתמית טובה, יכולות ריכוז גבוהות וגם ניסיון וידע במחשבים יקנו ייתרון גדול.

לכן לדעתי, כל אחד שבאמת רוצה להתקבל לחייל התקשוב ורוצה לעשות הכול כדי להעלות את הסיכויים שלו להצליח במבחנים האלה, צריך לעשות הכנה אליהם ובייחוד לחלקים האלה שהם באמת לא פשוטים וקשים להרבה נבחנים.

יש כמה דרכים איך לדעתי כדאי להתכונן למבחנים האלה, וזה תלוי ברמת הידע שלכם וביכולות שלכם.

למי שאין בכלל רקע במחשבים – זה השלב הראשון

למי שאין בכלל רקע במחשבים ויש עוד לפחות חודש עד המיון למקצועות המחשב או יותר, אני מציע מאוד ללמוד שפת תכנות כלשהי ברמה בסיסית ומעלה.

ידיעת שפת תכנות ובניית כמה פרויקטים במחשב שלכם בשפה שתלמדו יוכלו לשפר משמעותית את הסיכויים שלכם להצליח. כל שפה שתבחרו כמו ג'אווה, c#, פייתון וכו' יעזרו לכם פלאים.

בתור אחד שעושה תואר במדעי המחשב, אני יכול להגיד בוודאות שהיכרות עם בעיות התכנות הקלאסיות, פיתוח החשיבה שעומדת מאחורי כתיבת קוד ותרגול מעשי בכתיבת קוד אלה כלים ושלבים הכרחיים לדעתי בדרך להצלחה במיונים מהסוג הזה.

המקום שאני ממליץ עליו בשביל ללמוד תכנות בקלות ובעזרת תכנית עבודה מסודרת בזמן קצר יחסית זה האתר יודמי

יודמי הוא אתר עם עשרות אלפי קורסים בנושאים שונים כולל קורסים בתכנות שילמדו אתכם איך לתכנת מרמה בסיסית ועד לרמה מתקדמת יותר.

הייתרון המהותי הוא שהקורסים מוקלטים, מתעדכנים כל הזמן ואפשר לעשות אותם בזמן שנוח לכם. גם המחיר שלהם הוא זול מאוד ואם תלמדו בין שעה לשעתיים ביום ותעשו את התרגילים שלהם תשפרו משמעותית את הסיכויים שלכם להצליח כי תתחילו לפתח את צורת החשיבה הנכונה. זאת לא עבודה קלה, וכן צריך להתמיד בלמידה אבל זה יכול להשתלם לכם מאוד.

אני ממליץ על שני הקורסים האלה:

1. תכנות מתקדם בשפת ג'אווה:

קורס מעולה שמתחיל מהבסיס ומתקדם לרמות מאוד גבוהות בכל הקשור לתכנות בשפת ג'אווה.

לחצו כאן כדי לקבל עוד מידע על הקורס.

2. תכנות מתקדם בשפת ++c:

גם כן קורס ברמה מאוד גבוהה, שאחריו תשלטו בצורה מעולה בשפת ++C. 

לחצו כאן כדי לקבל עוד מידע על הקורס.

כמובן שאלה לא הקורסים היחידים שיכולים להתאים ויש שם עוד הרבה אופציות אחרות טובות. רק צריך לחפש מספיק עד שתמצאו משהו שמתאים בשבילכם. 

בנוסף ללימוד שפת התכנות שתעשו, כדאי מאוד לעשות גם תרגול ממוקד יותר באופי המבחנים עצמם:

תרגול ממוקד: מתאים למי שאין לו רקע בכלל ולמי שיש רקע בסיסי במחשבים מבית הספר

לכל מי שיש כבר רקע בסיסי במחשבים מבית הספר ולמד את הבסיס של שפת תכנות כלשהי(שזה בטח רוב הקוראים של הפוסט הזה), אני עדיין מציע לקחת ברצינות את המבחנים האלה ולהתכונן אליהם.

המבחנים דורשים הבנה ברמה גבוהה וזה שאתם יודעים את הבסיס ותרגלתם בבית הספר קצת שאלות עם מחסנית תורים או לולאות לא אומר שתצליחו בהכרח בחלק הזה במבחנים.

מה שאני מציע לעשות זה לעבוד עם ערכת הכנה מסודרת וייעודית שנוצרה במיוחד בשביל להכין אתכם למיון של מקצועות המחשב בעזרת למידת החומר ותרגול שאלות דומות לאלה שיהיו לכם במבחנים.

יש שלוש ערכות הכנה טובות נכון להיום שאני יכול להמליץ עליהן:
 1. ערכת ההכנה של 82oo cyber school ( בשביל הנחה תשתמשו בקופון bya12) – 8200 סייבר סקול זו ערכת הכנה חדשה למקצועות המחשב שפותחה על ידי מפקדי עבר בקורס גאמא סייבר, שמכירים לעומק את תהליך האיתור והמיונים (גם במקצועות המחשב). יוצרי הערכה היו שותפים בעבר בבניית ערכת ההכנה של ניב רווח ככה שמדובר באנשים עם ניסיון וותק רב בתחום שמעודכנים בתכני המיונים. הערכה מכילה מספר גדול של סרטוני לימוד קצרים שמכסים המון מושגים קריטיים חשובים שעליכם ללמוד ומאות תרגילים ושאלות תרגול שמדמים את אלו שיהיו לכם במיונים.
 2. ערכת ההכנה של מכון נועם – מכון נועם הוא גוף מאוד ותיק בכל הקשור להכנות שונות לצבא והערכה הזאת שלהם גם נמכרת במחיר זול יותר ביחס לערכות אחרות (אם כי אין בה סרטונים שמלמדים אתכם כמו בערכה הקודמת). ולמרות זאת, מדובר גם כן בערכת הכנה מקיפה מאוד שמתעדכנת כל הזמן בהתאם למבחנים וכוללת לרוב (כל עוד לא היו בדיוק שינויים מהותיים במיונים) שאלות וסימולציות שמדמות את אלו שתקבלו במיונים למקצועות המחשב.
 3. ערכת ההכנה של של ניב רווח (תשתמשו בקופון compcyber בשביל לקבל הנחה) – ערכת ההכנה של ניב רווח למיון למקצועות המחשב היא גם כן ערכה מקיפה מאוד וגם ותיקה מאוד שכוללת הכנה למבחנים השונים שיצפו לכם במיונים, כולל גם לימוד מושגים כלליים שכדאי להכיר בעולם התוכנה לפני המיונים וגם סימולציות ושאלות רבות באופן כללי על כל אחד מהתחומים.

נכון להיום בשלוש הערכות יש הכנה למבחנים שהזכרתי, אבל בערכה הראשונה שהזכרתי יש גם סרטונים וגם העמקה באופן כללי במושגים שונים שכדאי להכיר, מה שהופך את הלמידה איתה לקלה יותר לדעתי.

למי שכבר קרא פוסטים שלי בעבר, זאת לא פעם ראשונה שאני ממליץ על ניב רווח או על מכון נועם פשוט כי הם באמת עושים עבודה טובה בהכנה למבחנים לצבא ולמקומות אחרים כי זה פשוט מה שהם מתמקצעים בו, אבל גם הערכה של 82oo cyber school מעולה שכן מי שהכינו אותה עבדו בעבר עם ניב רווח ועזרו לו בהכנת הערכה שלו וכי מדובר באנשי צבא ששרתו ביחידות טכנולוגיות מובחרות ששרתו ביחידות טכנולוגיות מובחרות שמודעים לתהליכי המיון בצבא.

אם מעניין אתכם לקרוא עוד על ההכנה שלהם למיון למקצועות המחשב ואיך כדאי ללמוד איתה, כתבתי על זה בהמשך הפוסט.

מבחן מיקום בשפה בינארית

מדובר במבחן שמזכיר ברעיון שלו מבחני סדרות ומבחני צורות בצו הראשון, רק שהפעם אתם תקבלו שורות קוד בינארי שמורכבות מ-0 ו-1 וביניהן יהיו רווחים. בחלק מהשורות יהיו חוסרים או אותיות שמחליפות את הספרות ואתם תצטרכו להבין מה צריך להיות שם (אפס או אחד) בהתאם לחוקיות בשורות הקודמות.

בשביל להבין טוב יותר על מה מדובר, בשאלות לדוגמא של 8200 סייבר סקול יש שאלה כזאת (השאלה השלישית בפעם האחרונה שבדקתי) וגם בשאלות לדוגמא בערכת ההכנה של ניב רווח השאלה הראשונה היא בסגנון הזה, אז תוכלו לנסות לפתור אותה.

בעיקרון, המבחן הזה לא נחשב מאוד קשה ולא מצריך ידע קודם, ועדיין לדעתי הוא לא יהיה פשוט לכולם כי הוא דורש שתהיו בעלי חשיבה תבניתית חדה ומהירה, ודורש שתשמרו על ריכוז גבוה.

הכנה למבחן מיקום בשפה בינארית

למרות שהמבחן לא נחשב לקשה מידי ביחס למבחנים אחרים ביום הזה ולמרות שהוא לא דורש ידע קודם, אני עדיין מאמין ששווה להתכונן גם אליו ולקחת גם אותו ברצינות כדי להעלות את הסיכויים שלכם להתקבל לבסמ"ח.

הדרך הכי טובה לעשות את זה, היא תרגול בעזרת ערכת ההכנה של 82oo cyber school ( בשביל הנחה תשתמשו בקופון bya12), ערכת ההכנה של ניב רווח (תוכלו לקבל הנחה עם הקופון compcyber) או ערכת ההכנה של מכון נועם למיון למקצועות המחשב. בשלושת הערכות הללו תוכלו למצוא הכנה למבחן הזה שמדמה מאוד את אופי השאלות שתקבלו במבחן ביום המיון עצמו.

ככה תדעו בדיוק למה לצפות, תוכלו לתרגל את החשיבה התבניתית המהירה שמחפשים ותיגשו למבחן הזה הרבה יותר רגועים. אם לא תתרגלו לפתור את השאלות על זמן ותחת לחץ, יהיה לכם פחות סיכוי להצליח בחלק הזה כמו שצריך ביום המיון עצמו.

מבחני אנגלית

במבחן הזה אתם תקבלו בין 4 ל 5 קטעי טקסט שונים באנגלית(אנסינים) לרוב בנושאים מעולם המחשבים ברמה סבירה שמזכירה את הפסיכומטרי.  במבחן יהיו כ-30 שאלות אמריקאיות ואורכו הוא כשעה.

למי שיש אנגלית טובה, אין צורך להקדיש יותר מידי חשיבות לחלק הזה ועדיף להתמקד יותר בשני המבחנים הראשונים שהסברתי.

אבל למי שבכל זאת דואג כי הוא חושש שהאנגלית שלו לא מספיק טובה יש שתי דרכים איך להתכונן:

 • ניתן לנסות כמה אנסינים לדוגמא באנגלית מבחינות פסיכומטרי או בחינת אמי"רם באנגלית.
 • למי שיחליט לרכוש את ערכת ההכנה של מכון נעם למיון למקצועות המחשב, תהיה גם הכנה לחלק הזה.

מבחנים נוספים

עד עכשיו דיברנו על מבחנים במיון למקצועות המחשב שאותם באופן עקרוני כולם אמורים לקבל. אבל בנוסף למבחנים הללו, יש כמה מבחנים נוספים שאותם רק חלק מהלמשבים דיווחו שהם קיבלו.

המבחנים הללו מתמקדים במגוון רחב של נושאים שונים, ולכן סביר שתקבלו חלק מהם בהתאם לדירוגים שלכם של התפקידים השונים, צרכי הצבא, והתוצאות שלכם עד כה.

מבחן סייבר (מבחן ב-XML)

המבחן כנראה קריטי בעיקר לאלה שמיועדים לתפקיד מגן סייבר אבל יכול להיות שגם לכאלה שמועמדים לתפקידים אחרים נוספים, לכן שווה כמובן לקחת אותו ברצינות בכל זאת אם תקבלו אותו.

במבחן יהיה קטע קריאה שקשור לסייבר שיסביר לכם על סוג של תוכנה מומצאת שכתובה ב-XML שזאת שפה שדומה ל-HTML רק שבה התגיות לא מוגדרות מראש וניתן לקבוע ולהגדיר אותן ואת מה שהן עושות לבד לפי הצרכים שלכם. התכנה שעליה יסבירו לכם בקטע עושה מוניטורינג אחרי פעילות של קבצים שונים במחשב ולאחר שתבינו (בתקווה) בקטע בדיוק איך, תתבקשו לענות על שאלות שקשורות אליה ולאופן הפעילות שלה.

השאלות יהיו בנוסח אמריקאי ובהן תצטרכו לקבוע איזה מהשורות הנתונות שתקבלו נכונה לביצוע מטרת השאלה, או איזה חלק בקוד שתקבלו מתוך החלקים השונים בו שימוספרו שגוי ודורש תיקון.

למרות שהמבחן לא דורש ידע קודם באופן רשמי כי מספקים לכם מידע בקטע הקריאה לפני כן, המבחן יחסית מאתגר. לכן כדאי שיהיה ידע קודם בסיסי לגבי עבודה מול קבצים, סוגי קבצים שונים ואיפה הם ממוקמים במחשב, וידע כללי בסיסי שקשור ל-html ול-xml. כמובן שגם ידע מעט מעמיק יותר שקשור לדברים כמו רמות הרשאה של קבצים וידע כללי במושגים מתוך עולם הסייבר גם יעזור.

נכון להיום, אני לא מכיר שום מקום שנותן הכנה ייעודית למבחן הזה שכן נראה שהוא חדש יחסית, אבל בערכת ההכנה של 82oo cyber school ( בשביל הנחה תשתמשו בקופון bya12) ובערכה של ניב רווח (compcyber בשביל לקבל הנחה)בהחלט יש הרבה מידע בכל הקשור לקבצים וסייבר. לכן, למרות שאפשר גם ללמוד את המידע שצריך לחלק הזה לבד, מי שמעוניין לשרת בתור מגן סייבר, עדיין יוכל להפיק תועלת מהערכות הללו שבהן המידעכבר נמצא במקום נוח ומרוכז אחד.

מבחן ברשתות

מדובר במבחן שיקבלו רק חלק מהנבחנים ולא כולם בהתאם לתוצאות שלכם עד אותו השלב ובהתאם לדירוגים שלכם. (סביר שזה מבחן שיקבלו בעיקר מי שידרגו גבוה נתמ"ם ואולי מגן סייבר)

במבחן הזה תקבלו פרוטוקול תקשורת שעליכם ללמוד, ולאחר מכן בין 20 ל30 שאלות שעליכם לפתור בערך בשעה על מה שלמדתם.

כמובן שלא חייבים ידע קודם בשביל להצליח במבחן הזה, אבל ללמוד מראש קצת מונחים שונים על רשתות אלה דברים שבהחלט יכולים לעזור. בערכת ההכנה של מכון נועם יש גם הכנה לחלק הזה שזה מעולה כי עד עכשיו, לא הייתה הכנה מובנת לחלק הזה במבחנים.

גם בערכה של 82oo cyber school תוכלו למצוא חלק שלם שמוקדש ללמידה על רשתות עם סרטונים מקיפים ושאלות כלליות בנושא לתרגול שיעזרו לכם בהחלט להגיע מוכנים יותר לחלק הזה במיונים. (בשביל הנחה תשתמשו בקופון bya12)

שאלון 300

כבר פירטתי לא פעם על השאלון הזה באתר שלי, שמהותו העיקרית היא לנתח את האישיות שלכם ולוודא שאתם מספיק אמינים ומתאימים מבחינה אישיותית לשרת בתפקידים שאתם מתמיינים אליהם.

למי שמעניין לקרוא עליו, כתבתי על זה כאן בפירוט.

שאלוני אישיות נוספים

לחלק מהנבחנים, יהיו שאלוני אישיות נוספים כמו כתיבת קורות חיים, השלמת משפטים, ועוד. אם מעניין אתכם לקרוא על זה לעומק ולדעת איך לגשת לשאלות האלה, פירטתי על זה בעבר כאן.

מבחנים ישנים נוספים שהופיעו בעבר

המיונים בצבא הם מאוד דינאמים ולכן כמובן משתנים בהתאם לכך אחת לתקופה. לכן נראה שחלק מהמבחנים שהיו במיונים בעבר, כבר לא קיימים בהם יותר היום. ולמרות זאת, החלטתי להשאיר אותם כאן למקרה הקלוש שתקבלו את אחד מהם וכדי שתדעו לפחות בערך למה לצפות בהם.

מבחן תרשימי זרימה

במבחן תקבלו כל מיני תרשימי זרימה עם מצבים מסוימים שעליכם יהיה לנתח. התרשימים יזכירו קצת אוטומטים, שזה משהו שלומדים בבית הספר במחשבים ואתם תצטרכו לקבוע באיזה מסלול הכי הגיוני ללכת בכל פעם.

אם אתם לא מכירים אוטומטים, תכתבו "אוטומטים מדעי המחשב" בגוגל ותקראו על זה או תשאלו חברים שלכם שלומדים מחשבים שיסבירו לכם על זה יותר. המבחן כולל כ-20 שאלות אמריקאיות שיהיו על זמן מוגבל(בערך דקה לשאלה) ולכן הוא נחשב למבחן קשה מאוד ומבלבל, אז שווה לשקול להתכונן אליו גם.

כמה דגשים:
 • בניגוד למחשבון הקרב, רמת השאלות נשארת כמעט זהה לחלוטין לאורך המבחן(עם עלייה קלה ברמה בסוף).
 • כדאי לבקש לקחת הפסקה לפני המבחן הזה, כי הוא דורש הרבה ריכוז.
 • תשאלו את הבוחנים האם ניתן לנחש אם לא יודעים את התשובה(סביר להניח שאפשר וזה לא מוריד נקודות אבל תוודאו מולם).
 • תיעזרו בדף הטיוטה!
 • תשלטו בלחץ שלכם ואל תסתכלו על שעון הזמן אלא תתרכזו בפתרון השאלות.

מחשבון קרב – גרסה ישנה

בגרסה הישנה מחשבון הקרב היה נראה קצת שונה והוא כלל שאלות מורכבות יותר שבהן הייתם צריכים להוסיף שורות קוד משלכם לקוד קיים.

וכדי להבין טוב יותר על מה מדובר, הנה שאלה לדוגמא:

*קחו בחשבון שזאת רק דוגמא ברמה די נמוכה כדי להבין את העיקרון. זה לא משקף את הרמה במבחנים עצמם ואת השאלות המדויקות שתקבלו.

נתונים חוקי השפה הבאים:

השורה: AB  – מעלה את ערכו של המשתנה Y פי 3.

השורה: BA – מעלה את ערכו של המשתנה X פי 2.

בנוסף, יש לכם מחסנית לרשותכם.

PUSH X – מכניס את ערכו של X לתוכה.

POP X – מכניס את הערך האחרון של המחסנית לתוך X ומוציא אותו ממנה.

PUSH Y – מכניס את ערכו של Y לתוכה.

POP Y – מכניס את הערך האחרון של המחסנית לתוך Y ומוציא אותו ממנה.

נתון כי:

X = 15  Y = 5

כתבו קטע קוד בעל 4 שורות עם חוקי השפה שכאן שבסופו Y = 30 ו-  X =60.

פתרון: 

BA

PUSH X

POP Y

BA

הסבר:

 BA (X = 15*2 = 30)

PUSH X (STACK VALUE IS 30)

POP Y (Y = 30)

BA (X =30*2 = 60)

שוב אדגיש, בעיקר לכל בעלי הרקע במחשבים שזאת דוגמא פשוטה בלבד להמחשה כדי שתבינו את עיקרון הבחינה. אבל השאלות עצמן, במיוחד האחרונות יהיו קשות.

דגשים חשובים למחשבון קרב בגרסה הישנה
 • אז תזלזלו בבחינה אם תראו שהשאלות הראשונה קלות, כי הרמה עולה משמעותית לקראת הסוף.
 • ומצד שני, אל תלחצו אם לא הולך ישר בשאלות האחרונות. מדובר בשאלות לא פשוטות, שדורשות קצת מחשבה לפני שעולים שם על השיטה.
 • תשתמשו בדף הטיוטה כדי לחשב הכול במקום "להריץ בראש" את הקוד שלכם. הדף לא שם סתם בשביל היופי.
 • אל תבזבזו את כל המקום בדף הטיוטה שלכם, כי הוא יעזור לכם גם במבחנים אחרים.
 • קראו היטב את ההוראות. זה אולי נשמע ברור מאליו, אבל המון אנשים נופלים כי פספסו משהו בהוראות או לא הבינו נכון את השאלה וחבל.
 • תעשו את השאלות לדוגמא לפני המבחן עצמו ואל תדלגו ישר לפתרון. אני מבטיח שזה יעזור לכם.
 • אפילו שהשאלות בסוף שוות יותר נקודות תתחילו מההתחלה ולא מהסוף, כי צריך לתפוס את השפה החדשה שתקבלו ועדיף להתחיל מהשאלות הקלות יותר בשביל לעשות את זה.
 • אם אתם ממש תקועים ולא מצליחים לפתור את השאלה עם כמות השורות שדורשים, עדיף לכתוב את הפתרון שיש לכם, גם אם הוא עם יותר שורות מאשר לא לכתוב כלום.

הכנה למיון למקצועות המחשב

כמו שכבר אני מקווה שהבנתם, בעיני חשוב מאוד לקחת את היום הזה ברצינות ולעשות אליו הכנה איכותית, בייחוד אם אתם נחושים לשרת ביחידה טכנולוגית בצה"ל.

לכן, הפיתרון הכי טוב שמצאתי הוא לעבוד עם ערכת הכנה מסודרתנכון להיום יש 3 ערכות הכנה עיקריות שעליהן אני ממליץ:

 1. ערכת ההכנה של 82oo cyber school ( בשביל הנחה תשתמשו בקופון bya12)
 2. ערכת ההכנה של מכון נועם
 3. ערכת ההכנה של של ניב רווח (תשתמשו בקופון compcyber בשביל לקבל הנחה)

פירטתי כבר למעלה על שלוש הערכות יותר לעומק, אז רק אסכם בכמה מילים שוב למי שפספס. ערכת ההכנה של ניב רווח ושל מכון נועם אלו ערכות וותיקות יותר שכבר שנים בשוק בעוד שהערכה של 8200 סייבר סקול הושקה לאחרונה.

עם זאת, הערכה של 8200 סייבר סקול היא ערכה מקיפה ברמה גבוהה מאוד והיא גם כוללת המון סרטונים מפורטים ולא רק טקסט כתוב, מה שמאוד יקל על הלמידה שלכם איתה.

השם של ניב רווח לעומת זאת מדבר בפני עצמו והם ידועים כבר שנים בהכנות האיכתיות שהם עושים לפסיכומטרי. הערכה שהם בנו למקצועות המחשב היא גם ברמה גבוהה מאוד שמקיפה מגוון רחב וגדול של הרבה נושאים שונים, גם מעבר למבחנים עצמם שאותם תקבלו. 

גם מכון נעם הוא מכון שעוסק שנים בהכנת מלש"בים ליחידות השונות שבצבא והם היו הראשונים שיצרו ערכת הכנה למיון למקצועות המחשב. ההכנה שלהם טובה, ומדמה בצורה טובה גם היא את המיונים למקצועות המחשב.

החלק העיקרי המהותי והמאתגר לרוב הנבחנים במיונים הוא שני המבחנים הראשונים שהזכרתי, ואליו שלוש הערכות מכינות טוב.

לכן למי שדואג בעיקר מהמבחנים האלה ומהמחיר, אפשר להסתפק בערכה של מכון נועם. אם מצד שני אתם מעוניינים בהכנה מעמיקה יותר שתקיף גם כמה שיותר נושאים נוספים שיכולים לעזור לכם בעקיפין במבחנים והמחיר פחות מדאיג אתכם, אז הייתי נעזר במקומכם בהכנה של 8200 סייבר סקול או בהכנה של ניב רווח. מה גם שהמיונים משתנים מפעם לפעם, ובמידה ותיפלו על מבחנים חדשים, עדיף להיות בעלי ידע כללי כמה שיותר רחב בתחום ולא רק ללמוד ייעודית למבחנים. 

ואם בנוסף לזה אתם יודעים שיותר קל לכם ללמוד עם סרטונים ולא רק בעזרת טקסט כתוב, אז חד משמעית אמליץ על הערכה של 8200 סייבר סקול.

איך ללמוד עם הערכה?

במידה ואתם בטוחים בעצמכם ויודעים שיש לכם ראש לוגי טוב, ניתן לקחת את ההכנה של מכון נועם אוניב רווח לשבוע, לתרגל מתוך המאגר של השאלות שלהם על מחשבון הקרב בגרסה החדשה (מבחן שפה מומצאת) ועל מבחן להב, ובשלושת הימים האחרונים לפני המיונים לפתור בכל יום אחת מהסימולציות המלאות שלהם. במקביל, תפתרו גם שאלות בנושאים אחרים ובערכה של ניב רווח תלמדו קצת גם על הנושאים האחרים באופן כללי.

אם אתם קצת פחות בטוחים בעצמכם או אם אתם באים בלי ניסיון בכלל, הייתי לוקח את ההכנה של חודש או במקרה של 8200 סייבר סקול 90 יום, לומד ומתרגל כמה שיותר שאלות מתוך המאגר שלהם כדי לפתח את החשיבה שצריך למבחנים כמה שאני רק יכול. ובסוף ניגש לסימולציות שלהם. (ובמקביל לומד ומעמיק כמה שיותר בכל הנושאים הכלליים אם אתם עם הערכה של 8200 סייבר סקול או של ניב רווח במידה ויש לי זמן, כי זה יכול רק להועיל.) 

בנוסף, לא הייתי מתייחס יותר מידי לשאר השאלות שיש להם על מבחן האנגלית והמבחן מיקום בינארי שם שכן אלה חלקים קלים יותר ולכן הייתי מתמקד בעיקר במחשבון הקרב, במבחן להב, ברשתות ובסייבר. למבחן המיקום הבינארי ולמבחן האנגלית הייתי מקדיש אולי יומיים שלושה. היוצא מן הכלל היחיד הוא אם אתם יודעים שהאנגלית שלכם לא טובה, ואז ניתן לתרגל שאלות גם בחלק של האנגלית יותר זמן.

ודבר אחרון הוא, שבערכה של ניב רווח שמרו גם גישה למבחנים הישנים שהזכרתי שהיום מופיעים פחות (מבחן תרשימי זרימה, ומבחן מחשבון קרב בגרסה הישנה). כמובן שלא הייתי מבזבז יותר מידי זמן על המבחנים הללו שכן הסבירות שהם יופיעו יחסית נמוכה, אבל היא עדיין קיימת. לכן אם יש לכם זמן שווה לעבור על המבחנים הללו גם ולהכיר אותם, פשוט לא לשרוף עליהם יותר מידי זמן. 

זכרו שאפשר להצליח גם בלי הכנה מסודרת, אבל נכון להיום אין מקומות תרגול חינמיים למבחנים האלה. לכן, אם אתם באמת רוצים להתקבל לאחד מהתפקידים שהזכרנו קודם, ואם אתם חוששים שאתם בלי מספיק ניסיון או ידע כרגע, ההכנה הזאת בוודאות תעלה את הסיכויים שלכם להצליח.

מיוני המשך

במידה ותעברו בהצלחה את יום המיון למקצועות המחשב, חלק ממכם גם יקבלו זימון למיוני המשך. רק חשוב לזכור שמיוני ההמשך זה לא משהו שכולם יקבלו כי זה תלוי בתפקיד שאליו אתם מועמדים וגם בדברים אחרים.

המיונים ישתנו מאדם לאדם בהתאם לנתונים שלכם, לתפקיד שאליו אתם מתמיינים ויש האומרים שגם בהתאם לפרופיל שלכם (כי מי שקרבי צריך להוכיח את עצמו יותר).

אבל אלה הדברים שיצפו לכם:

ראיון אישי

כמעט כל מי שיקבל מיון המשך יעבור ראיון אישי עם אנשים מהיחידה שאליה הם מועמדים ואולי גם ראיון נוסף עם פסיכולוג. בראיון עלולים לשאול אתכם שאלות מקצועיות וגם הרבה שאלות אישיות עליכם, האופי שלכם, היכולת שלכם לעבוד בצוות, המוטיבציה לשירות ביחידה ועוד.

כתבתי כבר בעבר לעומק על ראיון אישי במודיעין, והריאיון האישי שיהיה לכם כאן יהיה דומה מאוד באופי שלו. לכן מי שרוצה לקרוא לעומק על הריאיון שיחכה לכם, הגישה שכדאי שתאמצו ועוד, יכול לעשות את זה כאן.

מבחנים נוספים בתכנות

לפי שמועות, זה מבחן שמיועד בעיקר לבעלי פרופיל קרבי אבל אני לא בטוח שאך ורק בשבילם. במבחן הזה כן צריך להיות בעלי ידע קודם בתכנות (ומי שיקבל אותו יהיה מן הסתם עם ידע קודם).

אתם תקבלו משימות לבנות קוד כלשהו מאפס בהתאם לשפת התכנות שאתם יודעים מהבית או מבית הספר. הרמה תהיה כנראה כמו בבית הספר ואולי אף רמה גבוהה יותר.

מי שטוב בתכנות, יוכל להצליח בחלק הזה אבל למי שלא בטוח בעצמו מספיק, אני מציע להמשיך ללמוד עוד על השפה שלו לעומק ולתרגל בבית כמה שיותר תרגילים ושאלות בתכנות כדי לחזק את הידע והביטחון שלו.

ניתן לתרגל בעזרת קורס מסודר כמו שהסברתי קודם, אבל אפשר גם לחפש לבד מקורות לתרגול ברשת.

אני מקווה שנהנתם מקיראת הפוסט הזה ושהוא יעזור לכם להתקבל לתפקיד טכנולוגי בצבא שיוכל לעזור לכם גם באזרחות. אם יש לכם שאלות, או שהיה משהו נוסף במיונים שלכם שלא רשום כאן, אתם מוזמנים לעדכן אותי על זה בתגובות או דרך המייל של האתר.

אני מאחל לקוראי הפוסט הזה גיוס מוצלח והצלחה במיונים!