אני זוכר, שבתור תלמיד בבית ספר, לא היה דבר שחיכיתי לו יותר מהחופש הגדול האחרון שלי לפני הגיוס לצבא. אין ספק שזאת הייתה אחת מהתקופות הכי טובות בחיים שלי. אתם מחכים לצבא, ואף אחד לא מצפה ממכם לכלום. כולם רק אומרים לכם ללמוד כמו שצריך בבית הספר, ולנוח כמו שצריך בחופש לפני הצבא. פשוט ללמוד, לבלות ולאגור כוחות. אבל האם זה מספיק?

אז במבט לאחור, התשובה שלי היא לא. יש ללא ספק כמה דברים שלדעתי מאוד חשוב לעשות לפני הגיוס, וריכזתי עבורכם כאן חמישה דברים שאני לא עשיתי שהתחרטתי עליהם אחר כך בהמשך השירות שלי:

 

להחליט מראש איזה תפקיד(או תפקידים) אני רוצה

 

תחליטו כבר עכשיו איזה תפקידים אתם רוצים!

 

אני לא יכול לתאר לכם את זה מספיק טוב במילים, אבל ההשפעה והחשיבות של התפקיד שתשרתו בו בצבא על אופי השירות שלכם, היא פשוט עצומה.

כמובן שאופי השירות שלכם נקבע גם בהתאם לגישה שלכם ולאנשים ולמפקדים שאתכם. אבל אם אתם תשרתו בתפקיד שאתם לא רוצים להיות בו, שתרגישו שאתם לא ממשים בו את הפוטנציאל שלכם ושתרגישו שאתם לא מסופקים ממנו, השירות שלכם ייפגע. אתם פשוט תמצאו את עצמכם מתוסכלים במשך שנתיים או שנתיים ושמונה חודשים, והכל בגלל שלא ייחסתם מספיק חשיבות לתפקיד שאתם רוצים לשרת בו.

אז בשביל למנוע מעצמכם את זה, תעשו לי ולעצמכם טובה ותחפשו מראש עוד בזמן בית הספר תפקידים שהייתם רוצים לשרת בהם. לא תפקיד אחד, אלא כמה תפקידים, בשביל שתהיה לכם תכנית ב' ותכנית ג' אם צריך במידה ולא תקבלו את התפקיד הראשון. אל תהיו שאננים כמו שאני הייתי, ואל תגידו לעצמכם "מה שיהיה יהיה" או "רק סיירת מטכ"ל ואם לא אז נראה כבר". אמנם במקרה שלי בסוף יצאתי בזול וקיבלתי תפקיד שהתאים לי בסך הכול, אבל אני יודע שהייתי יכול לקבל תפקיד הרבה יותר טוב שהיה מתאים לי יותר אם רק הייתי מקדיש לזה קצת יותר זמן לפני הצבא וחושב על זה יותר.

תעשו חושבים, ותחפשו כמה אופציות שנראות לכם מתאימות. אם תהיו ממוקדי מטרה ותדעו בדיוק באיזה תפקידים הייתם רוצים לשרת, הסיכוי שתקבלו אחד מהם ושתעברו שירות מספק ומהנה יותר יעלו פי כמה. אם אתם לא בטוחים איזה תפקיד מתאים לכם, אתם יכולים לקרוא פוסט שכתבתי בעבר שמדבר בדיוק על זה. ואם אתם מתקשים במציאת תפקידים שמעניינים אתכם, או לא מוצאים מספיק פרטים על כל מיני תפקידים, כאן וגם כאן כתבתי בפירוט על כמה תפקידים טובים ומעניינים שאולי ייתנו לכם כיוון למשהו שמתאים לכם.

 

לטוס לחו"ל לפני צבא

 

אל תחשבו אפילו, פשוט תטוסו!

זה אולי יישמע קצת מטופש, אבל זה שלא טסתי לחו"ל לפני הצבא בחופש הגדול האחרון שהיה לי היו ללא ספק אחד הדברים שהכי התחרטתי עליהם בזמן השירות הצבאי שלי. אתם לא יודעים כמה מתסכל לשמוע מכולם בטירונות על החוויות שלהם מהטיסה האחרונה לחו"ל לפני הגיוס שלהם, וכמה זה עוד יותר מתסכל להגיד שאתם בעצמכם לא טסתם השנה.

והכי מבאס? להבין שהסיכויים שתטוסו בשנתיים או בשלוש שנים הקרובות לחו"ל לטיול כיף ביחד עם החברים או המשפחה שלכם עכשיו הם מאוד נמוכים, ובעצם איבדתם את ההזדמנות האחרונה שלכם לטוס בשנים הקרובות לחו"ל ולראות קצת עולם.

עכשיו כמובן שזה לא סוף העולם, וכמובן שיש מספיק חיילים שמתמזל מזלם ומצליחים לטוס גם בזמן השירות הצבאי שלהם, אבל למה לקחת סיכון?  אם יש לכם את ההזדמנות ואת התקציב, אז אל תהססו ותטוסו!

תאמינו לי, שברגעים הקשים שיהיו לכם בטירונות ובשירות בכלל, הטיסה הזאת והטיול שעשיתם עם החברים זה מה שיעלה לכם חיוך על השפתיים ומה שיחזיק אתכם. אם אתם רוצים לקרוא עוד על טיול לפני צבא, מקומות רלוונטים ששווה לטוב אליהם ועוד טיפים אחרים נוספים, כנסו לפוסט הזה. יש בו הסבר מפורט מאוד על כל הנושא הזה. 

להשתתף בכל המיונים שאני מקבל(ולהתכונן אליהם)

 

תגידו כן לכל המיונים שתקבלו. כל מיון זאת הדמנות חדשה.

 

ממה שאני יודע היום זה קצת שונה, ויש המון בתי ספר שמקבלים בהם הסבר טוב על הצבא ועל החשיבות של המיונים לצבא, אבל אני חייב להדגיש את זה בכל זאת.

כל המיונים שאתם מקבלים מהצבא חשובים ולכולם כדאי ללכת ולהתכונן אליהם עד כמה שאפשר לפני. אני זוכר שבתור מלש"ב הייתי מקבל ערימות של מכתבים וזימונים לכל מיני תפקידים. חלק היו נראים מעניינים והלכתי אליהם, וחלק היו נראים פשוט לא בשבילי אז וויתרתי עליהם. לפעמים אפילו היו תפקידים שלא הייתי בטוח לגביהם אז וויתרתי מתוך עצלות או בגלל התירוץ שאני מפספס חומר בבית ספר. אבל בדיעבד זאת הייתה טעות ענקית!

בתור מלש"בים, זה אולי נשמע לכם הגיוני לא ללכת למיונים לתפקיד שלא מעניין אתכם, אבל בתור חייל, אני מבין כמה שזה טיפשי!

שיטת המיונים בצבא עובדת קצת מוזר, ובהמון מקרים, יכול להיות שבגלל שתהיו טובים במיונים לתפקיד כלשהו שהלכתם אליו(גם אם אתם לא רוצים אותו) תקבלו מיונים לתפקיד אחר שבכלל לא ידעתם שהוא קיים! ויכול להיות ממש במקרה, שאת התפקיד הזה אתם כן תאהבו וכן תתאימו אליו.

ככה למשל אני הגעתי לתפקיד שלי בצבא שהוא היה חובש תא לחץ, בכלל דרך גיבוש צוללות! אבל מי יודע לאן הייתי מגיע אם הייתי הולך לכל הזימונים המוזרים האחרים שקיבלתי ממודיעין למשל או ממקומות אחרים? יכול להיות שהייתי מגיע לתפקיד שמספק אותי הרבה יותר ושהייתי תורם בו יותר. שלא לדבר על זה שאולי הייתי מקבל תפקיד שהיה עוזר לי יותר באזרחות.

בקיצור, פשוט תלכו לכל זימון שאתם מקבלים. אתם לא יודעים מה יכול לצאת מזה, אז פשוט חבל לפספס הזדמנות שכזו.

 

לעשות פסיכומטרי או ללמוד משהו אחר

 

אל תתעצלו, תלמדו משהו לפני הצבא!

לכל מי שבמקרה התמזל מזלו והוא מתגייס מאוחר או הצליח לדחות את הגיוס שלו לאזור מרץ או אפילו נובמבר, יש המון זמן פנוי. אז למה לא לנצל את הזמן הזה בשביל לעשות גם משהו מועיל עם החיים שלכם? במקום לבלות כל היום ולהעביר את הימים בהתאוששות והקאות אחרי האלכוהול של אתמול, תנסו למצוא גם זמן לעשות משהו שיקדם אתכם בעתיד.

אמנם אני יודע שזה ממש לא מה שבראש שלכם אחרי 12 שנות לימוד, והדבר האחרון שבא לכם לעשות זה ללמוד עוד לפני הגיוס, אבל תאמינו לי שאחרי הצבא זה יהיה אפילו יותר קשה וללמוד ממש לא יהיה בראש סדר העדיפויות שלכם.

עכשיו לעומת זאת, אתם עם ראש טרי מהלימודים ולכן כדאי מאוד לשקול האם לעשות פסיכומטרי, או לקחת קורס אחר כלשהו שמעניין אתכם. למשל קורס בתכנות, או קורס לשיפור האנגלית, או כל דבר אחר שיכול לקדם אתכם ולתת לכם יתרון רציני בעתיד אחרי הצבא. אני מאוד מתחרט על זה שלא ניצלתי את הזמן שלי כמו שצריך ועשיתי למשל פסיכומטרי לפני הצבא. זה היה חוסך לי המון כאבי ראש והמון התלבטויות כשהשתחררתי. הייתי יכול ישר ללכת לעבוד, לטוס, ולהתעסק בהמון דברים אחרים שעניינו אותי בראש נקי יותר ובלי רגשות אשם או דאגה מיותרת.

 

יש עוד דברים חוץ מפסיכומטרי

 

כמובן שלא כולם צריכים לעשות פסיכומטרי לפני הצבא, ולא לכולם זה מתאים. אבל אם אתם מתלבטים האם זה בשבילכם, כתבתי על זה פוסט ממש לא מזמן, שבו אני מתייחס לכל היתרונות והחסרונות שיש בפסיכומטרי לפני צבא. אם תחליטו אחרי הפוסט שזה בשבילכם, אז מעולה. אם לא, אז אני עדיין חושב שכל אחד ואחת ממי שקוראים את הפוסט הזה צריכים לנצל את הזמן הפנוי שלהם עד הגיוס כמו שצריך וצריכים לקחת איזשהו קורס שישפר ויקדם אתכם בתחום כלשהו שאתם אוהבים.

אתם לא מבינים אפילו כמה מועיל יכול להיות קורס שתעשו בגיל הזה בתכנות למשל, או בשיפור השפה האנגלית שלכם. זה הגיל שבו עדיין הכי קל ללמוד ולהפנים מידע חדש. ואם תבחרו בנושא פרקטי שמעניין אתכם, כמו בניית אתרים או תכנות למשל, תוכלו אחרי הצבא ואפילו בזמן הצבא כבר להתחיל לצבור ניסיון בתחום ולעבוד. ככה שאחרי הצבא תוכלו לקבל ישר עבודה הרבה יותר טובה ונוחה עם תגמול טוב ולא תצטרכו ללכת למלצר ולשבור את הגב כמו כולם בשביל להעביר את החודש ולנסות לחסוך משהו לטיול הגדול.

כמובן שקורס במסגרת חונקת לא מתאים לכולם, אבל אתם לא חייבים לקחת קורס פרונטלי. זה יכול להיות אפילו קורס מהבית, שאתם לומדים אותו לבד בקצב שלכם, בלי מסגרת חונקת. יש היום המון קורסים שונים, בכל תחום שרק תוכלו לחלום עליו וברמה מאוד גבוהה. החל מקורסים בנגינה, קורסים בתכנות, בעיצוב גרפי ופוטושופ, בניית אתרים, שיפור אנגלית, וכל תחום אחר שרק תוכלו לדמיין.

אתר טוב עם ריכוז קורסים טובים שאני ועוד הרבה אנשים אחרים בארץ ובעולם קנו ממנו קורסים הוא האתר הזה. מדובר באחד האתרים הטובים והמהימנים ביותר שיש היום, ואם תחליטו שמתאים לכם קורס כלשהו מהבית, ככה שתוכלו ללמוד אותו בקצב שלכם אז זה המקום. הקורסים שם הם קורסי וידאו שלרוב ממשיכים להתעדכן כל הזמן, והם נשארים שלכם לתמיד. הרמה שם היא באמת גבוהה ומקצועית, ומה שנוח הוא זה שאתם לומדים איך שאתם רוצים, ובקצב שלכם.

בקיצור, העיקר שתלמדו משהו

בכל מקרה, זה לא משנה מה תחליטו ללמוד או איפה, אבל העיקר שתעשו את זה גם אם אתם מרגישים שלא בא לכם כי הרגע סיימתם 12 שנות לימוד. כי תאמינו לי, אחרי הצבא ואולי אפילו בזמן הצבא אתם תבינו כמה שזה היה חיוני.  

 

לקחת הכול יותר בקלות

 

 

אני זוכר שבתור מלש"ב, בכל פעם שחשבתי על השירות הצבאי, הגיוס, והטירונות שמחכה לי, הייתי נכנס ללחץ ומרגיש רע. לחשוב על כל השינויים שמצפים לכם ועל המסגרת החדשה שמצפה לכם, יכול להיות מלחיץ.

אבל בסופו של דבר, בתור אחד שעבר את כל זה(ואחרי שיחות עם רבים אחרים שעברו את זה), אתם תבינו בדיעבד שייחסתם לכל זה כנראה יותר מידי חשיבות, ושלא הייתה שום סיבה להלחיץ את עצמכם סתם. אז נכון שמדובר בשגרה חדשה ונכון שההתחלה לא פשוטה בכלל, אבל בסופו של דבר הרוב המוחלט של החיילים זוכרים את השירות כחוויה טובה. חוויה טובה ומפתחת, שהקשיים שלה והשינויים שהם עברו במהלכה רק הפכו אותם לאנשים טובים ואיכותיים יותר.  

אז פשוט תזכרו לקחת הכול ברצינות, אבל ברוגע ובפרופורציה וככה תחסכו לעצמכם המון שעות מיותרות של לחץ וחששות לפני הגיוס. במקום להיות לחוצים סתם בלי סיבה, תתמקדו בשאר הדברים שאמרנו, וככה תעסיקו את עצמכם במה שחשוב באמת לעשות לפני הגיוס.

עד כאן לפוסט הזה, מקווה שנהניתם ושתאמצו ותעשו לפחות חלק מהדברים שאמרתי כאן. אתם מוזמנים כמובן לשאול בתגובות כל דבר שאתם רוצים כמו תמיד בלי להתבייש.

אז גיוס קל לכולם והמון בהצלחה!