דחיתם את השירות הצבאי ואתם מחפשים עבודה לפני צבא בזמן שנשאר לכם עד הגיוס? כנראה שכאן לא תמצאו משרה פנויה.

אבל, כאן תקבלו כיוון טוב לכל מיני משרות אפשריות ותקבלו הסבר איך להשיג בקלות עבודה לפני צבא באחת מאותן המשרות. אבל לא סתם עבודה שתתפשרו עליה, אלא עבודה טובה באמת שתספק אתכם ותתאים לכם בדיוק.
אז אם עד עכשיו לא הצלחתם למצוא עבודה לפני צבא, או שלא הצלחתם להחליט איפה כדאי לכם לעבוד, אחרי שתקראו את מה שכתוב כאן, אתם תדעו בדיוק מה אתם מחפשים ואיך למצוא אותו. בעמוד הזה אסביר על היתרונות והחסרונות של כל אחד ממקומות העבודה לפני צבא שאציין, ובנוסף אסביר בדיוק מה לעשות בשביל להתקבל לכל אחד ממקומות העבודה הללו. ככה שתוך זמן קצר כבר תהיה לכם עבודה לפני צבא, ומספיק כסף כדי לקנות את כל מה שאתם רוצים(כולל ציוד לגיוס שאתם חייבים) אפילו בלי עזרה מההורים.

ונתחיל: מקומות עבודה לפני צבא- 

הערה לכל קוראי הפוסט הזה:
עברתם את גיל 18? הרווחתם. יש לכם הרבה יותר אפשרויות ואופציות למקומות עבודה לפני צבא. אבל גם אם לא עברתם את הגיל החוקי, אל תדאגו. חלק מהאפשרויות שמוצעות פה מתאימות גם אם אתם עדיין לא בני 18. לכן אתם לא חייבים להיתקע על עבודה לפני צבא שמתאימה רק לגילאי 18 ומעלה. נסו לחפש גם עבודה אחרת שתתאים לכם מבין האפשרויות שמוצעות כאן.

אז לפני שתחליטו על מקום עבודה שהייתם רוצים לחסוך בו כסף לפני הצבא, קודם כל חשוב לי להגיד שבחיים אל תתפשרו. אל תתנו לזה שאתם צעירים או לחוסר הניסיון שלכם לגרום לכם להתפשר ולעבוד בעבודה שאתם בכלל לא רוצים לעבוד בה. להפך, תנסו שוב ושוב עד שתמצאו עבודה שתתאים לכם בדיוק עד הגיוס.
בשביל שזה יצליח לכם ובשביל שתמצאו עבודה טובה שאתם באמת רוצים לעבודה בה, חשוב שתדעו איך להעלות את הסיכויים שלכם להתקבל לעבוד איפה שרק תרצו. אז קבלו כמה טיפים שיעשו לכם חיים קלים יותר ושיעזרו לכם להתקבל לעבודה מעולה שאתם באמת רוצים ועל הדרך לעשות הרבה יותר כסף:

תכינו קורות חיים ברמה גבוהה

זה כנראה הטיפ החשוב ביותר מבין כל הטיפים שאתן לכם אז חשוב שתתייחסו אליו ברצינות. כל עוד אין לכם איזשהן פרוטקציות או שלא מדובר בעבודה מאוד פשוטה, השלב הראשון בדרך לכל עבודה הוא סינון קורות חיים. כלומר, לפני שמישהו יחליט בכלל האם להעסיק אתכם או לזמן אתכם לראיון, קודם כל הוא ירצה לעבור על קורות החיים שלכם.

אפילו במקומות פשוטים כמו בתי קפה שבהם אתם יכולים סתם לגשת למקום ולבקש עבודה, הרבה פעמים יבקשו ממכם להשאיר קורות חיים. לכן בשביל לעשות את הרושם הנכון ולהראות שאתם רצינים, חשוב שיהיו לכם קורות חיים מסודרים, אפילו שאתם רק ילדים. זה יחסוך לכם המון זמן והמון סירובים ומצבים מביכים.

ובמקום שאסביר לכם במשך עוד שני עמודים איך להכין קורות חיים ברמה גבוהה, פשוט תירשמו לאתר תזוז והם כבר יעשו את העבודה בשבילכם בחינם. כל מה שזה דורש ממכם זה לבחור "תבנית לצעירים", למלא כמה פרטים בסיסיים ואז תקבלו מהם קורות חיים מוכנים ואולי אפילו כמה הצעות לעבודה שרלוונטיות לכם. האתר שלהם מעולה ואני אישית גם השמתשתי בו בעבר בשביל לבנות לעצמי קורות חיים שמצאתי בעזרתן עבודה מאוד מהר. יבקשו ממכם להשאיר כל מיני פרטים, כמו מספר פלאפון למשל וזה בסדר! כי זה משהו שצריך להיות בקורות החיים שלכם כדי שיוכלו ליצור אתכם קשר.

אז לפני שאתם ממשיכים לקרוא, תירשמו לאתר תזוז ותנו להם להכין לכם קובץ קורות חיים מסודר שיהיה לכם להמשך התהליך.

תשדרו ביטחון

הטיפ השני שאני חושב שמאוד חשוב שתפנימו הוא שאתם פשוט חייבים לשדר ביטחון. בין אם אתם הולכים לראיון, ובין אם אתם ניגשים למקום כלשהו פעם ראשונה לברר האם צריכים עובדים, אתם צריכים לבוא בביטחון. לא ביטחון מופרז, אבל ביטחון שמשדר רוגע ושלווה, כדי שהבוס שלכם ידע שהוא יכול להיות רגוע אם הוא יעסיק אתכם.
איך לעשות את זה? פשוט תזכרו שזאת עבודה זמנית, ושאין לכם פה שום מחויבות רצינית, לכן מותר לכם לעשות טעויות ולצבור ניסיון. ככה תבואו רגועים יותר, ותהיו בטוחים יותר!

תלמדו להגיד את מה שכולם שרוצים לשמוע

בשביל להעלות את הסיכויים שלכם להתקבל לעבודה כלשהיא, אתם חייבים ללמוד להגיד את מה שכולם(כולל הבוס שלכם) רוצים לשמוע. למשל, הם רוצים אנשים שמתגייסים מאוחר אבל אתם עוד לא בטוחים מתי הגיוס שלכם? לא נורא, תגידו שאתם מתגייסים מאוחר ואחרי זה תגידו שהקדימו לכם את הגיוס. הם רוצים ניסיון בהדרכה ואין לכם אותו אבל אתם בטוחים שבכל זאת תסתדרו? אז תסלפו מעט את המציאות ותגידו שהתנסתם בהדרכה כלשהיא.
אני כמובן לא אומר שאתם צריכים לשקר לחלוטין בקורות החיים שלכם בצורה בוטה ולהציג מציאות אחרת, אבל לעשות "התאמות קטנות" שלא יפגעו באף אחד ושיעזרו לכם להתקבל למשרה שאתם רוצים זה משהו שיכול לעזור מאוד(מניסיון).
יש משפט שפעם אחד הבוסים שלי אמר לי תוך כדי שהוא ראיין אותי והמשפט הזה מתאים מאוד למה שאני מנסה להעביר: "גם אם יש משהו שאתה לא בטוח איך לעשות אותו כמו שצריך ושואלים אותך עליו, תגיד שאתה יודע איך לעשות אותו ותלמד הכל כבר אחר כך אחרי שתתקבל."

אל תתייאשו

ולפני שנמשיך ונעבור על כל מיני משרות שאתם יכולים למצוא לפני צבא, הטיפ האחרון שאני רוצה שתזכרו הוא לא להתייאש. גם אם אתם לא מצליחים למצוא עבודה שמתאימה לכם אחרי חיפושים ארוכים, תמשיכו לחפש! בסוף כל אחד מוצא עבודה שמתאימה לו.
ומכאן, נמשיך לכל העבודות לפני צבא שאתם יכולם למצוא:

עבודות קלות לפני צבא


נמאס לכם לעבוד בעבודות קשות ומתישות כשמתגמלים אתכם בסך הכל בשכר מינימום מסכן? מבין אתכם!
אם אתם מסוג האנשים שלא אוהבים עבודה פיזית קשה וגם לא רוצים עבודה לפני צבא שדורשת הרבה מחשבה ושצריך לשבור בה את הראש, אז מה שאתם צריכים זה למצוא מקום עם מינימום אתגר ואחריות. מקום שכמעט ולא עושים בו כלום. מקום שבו תוכלו לנוח בזמן העבודה. כמובן שבמקום כזה, עם מינימום עבודה ואחריות, אל תצפו לקבל יותר ממינימום בשכר, אבל זה עדיף על לעבוד בעבודה סיזיפית וקשה(כמו במטבח) ובכל זאת לקבל את אותו המינימום:

עבודה לפני צבא בדרגסטור או קיוסק קטן:

עבודה בקיוסק יכולה להיות אחלה עבודה לפני צבא

אחת מהעבודות היותר קלות שעומדות לפניכם לפני צבא היא עבודה בדרגסטור או קיוסק קטן, אבל קיוסק עם כמה שפחות עומס ותנועה של אנשים. נסו למצוא קיוסק בשכונה שלכם, או בשכונה אחרת שקרובה אליכם. תחפשו קיוסקים ברחובות צדדיים, ולא במקומות מרכזיים, איפה שבכל יום עוברים המון אנשים.
אחרי שתמצאו קיוסק כזה, תשאלו את מי שעובד שם אם הבעלים של הקיוסק או הדוכן מעוניינים להעסיק עוד עובדים, ואם כן, הרווחתם. כנראה הוא יזמין אתכם ל"ראיון" קטן.

מה להגיד ב"ראיון"?

לא יותר מידי. אתם כולה מועמדים לעבוד בתור מוכר בקיוסק, לא מהנדס ברפאל. תהיו רציניים, אבל קלילים. פשוט תזרמו ותענו על השאלות שלו(שאלות פשוטות, כמו כמה משמרות בשבוע אתם יכולים לתת למשל). תראו לו שאתם יודעים לתקשר טוב ותעשו רושם שאתם אחראיים. ואם אתם מתגייסים מוקדם, כדאי שהבוס שלכם לא ידע את זה. אז פשוט תגידו לו תאריך אחר. (אף אחד לא רוצה להעסיק עובד לזמן קצר).
כשתתקבלו, תתחילו לעבוד באחת מהעבודות הקלות בעולם. רוב הזמן פשוט תשבו ותוכלו לקרוא, או לשחק בפלאפון(ועוד משלמים לכם על זה!!), כשלעיתים תצטרכו להעביר איזה מוצר קטן(בעיקר סיגריות) דרך הקופה.

יתרונות:
 • קל, ואין הרבה עבודה לרוב.
 • בדרך כלל אפשר לקרוא, או לשחק בפלאפון תוך כדי.
חסרונות:
 • יכול להיות משעמם להיות תקוע לבד בקיוסק או דרגסטור ולא לעשות כלום.
 • יש כסף בקופה, ואתה אחראי עליו, מה שאומר שצריך להיות מפוקס ולא להתבלבל בעודף. 
 • בדרך כלל שכר מינימום כמובן.
 • לרוב לבני 18 ומעלה.

עבודה לפני צבא ביס פלנט(או בקולנוע אחר)!

מה יותר טוב מלאכול המון פופקורן לפני הצבא?

אחד מהמקומות הכי קטלניים שאפשר להסתדר ולעבוד בהם לפני צבא, הוא הקולנוע. יס-פלנט, גלובוס-מקס, רב-חן, כולם מתאימים. בקולנוע, בתור סדרנים ולא מזנונאים או קופאים, רוב מה שתעשו זה לאכול פופקורן ולראות סרטים כל היום.
ואין יותר כיף מלראות סרטים בחינם ועוד לקבל על זה כסף(מניסיון!). חוץ מלראות סרטים, שאר העבודה שלכם מסתכמת בשמירה על סדר באולמות במהלך ההקרנות, ובפינוי הקרטונים של הפופקורן בסוף הסרט מהאולם. תאמינו לי, יהיה לכם קשה למצוא עבודה לפני צבא שהיא יותר קלה מזאת!

איך מגיעים לגן העדן הזה?

פשוט תלכו לסניף הקולנוע הקרוב ביותר לבית שלכם, תבקשו לראות את ההנהלה ותשאלו אם הם צריכים עובדים. תיראו רציניים, אבל נינוחים. זה כל מה שצריך.
אפשר ומומלץ לבוא גם עם קורות חיים, זה יעלה את הסיכויים שלכם ויראה שאתם רציניים. בשביל לחסוך לעצמכם זמן, תירשמו לאתר הזה, ושם יכינו לכם אוטומטית קורות חיים ברמה גבוהה.
אם יגידו לכם שכרגע לא מחפשים עובדים, אל תתייאשו! בקולנוע בדרך כלל יש תחלופה יחסית גבוהה של עובדים, מאחר וכמוכם רוב העובדים מגיעים לעבוד שם באופן זמני לפני הצבא, או בזמן התואר. לכן תשאלו מתי כדאי לחזור שוב(טיפ: לקראת הגיוסים הגדולים- אוגוסט, נובמבר, מרץ), וכשתחזרו, תבקשו עבודה שוב.
אתם גם יכולים לנסות סניפי קולנוע אחרים ליד הבית שלכם, ועם קצת מזל תתחילו לעבוד מהר מאוד באחלה עבודה לפני צבא. רק צריך לצבור אומץ, ולגשת להנהלה. זה באמת לא מסובך, ולא צריך יותר מידי כישורים בשביל להיות סדרן.

יתרונות:
 • עבודה קלה.
 • רואים סרטים בחינם שמעבירים את הזמן.
 • יש במשמרת עוד סדרנים אז הזמן עובר מהר ובכיף.
 • וכמובן, יש הרבה פופקורן!
חסרונות:
 • בסופי שבוע כשהקולנוע מלא, לעיתים תאלצו להתעמת עם אנשים עקשנים ומעצבנים, מה שדורש אסרטיביות(לא לכולם זה קל).
 • צריך ללבוש מדי עבודה מיוחדים עם עניבה, מה שלא כולם אוהבים.
 • לפעמים לא רואים את הסרט במלואו ולפעמים נכנסים לאולם באמצע סרט וחוטפים ספוילר.( אבל שטויות, תמיד אפשר להשלים בבית סרט טוב!)
 • לבני 18 ומעלה.

עבודה לפני צבא בתחנת דלק:

עבודה בתחנת דלק: אפשר גם לפני צבא!

גם עבודה לפני צבא בתחנת דלק זאת אפשרות לא רעה בכלל. בשעות הערב והלילה, רוב הזמן אתם פשוט תעבירו את המשמרות בישיבה רגועה, כשמדי פעם מישהו יגיע כדי לקנות סיגריות או משהו אחר דומה, ואתם תצטרכו לעזור לו. לעיתים גם תצטרכו לעזור בעניינים טכניים כמו תדלוק לאנשים שמתקשים, אבל לרוב אנשים מסתדרים יפה מאוד לבד.

איך מגיעים לזה?

פשוט הולכים לכל תחנת דלק שקרובה אליכם ושואלים את העובדים ששם איך הם הגיעו לעבודה הזאת, והאם צריכים למיטב ידיעתם עוד עובדים. או שפשוט מחפשים בגוגל "עבודה בתחנת דלק לפני צבא." בוחרים במשרה שמתאימה לכם בין המשרות השונות, ושולחים מועמדות וקורות חיים, שאותם יכולים להכין לכם כאן בחינם.
*קחו בחשבון שלחיילים משוחררים יהיה הרבה יותר קל לקבל עבודה כמתדלק, בגלל העבודה המועדפת, אבל זה לא אומר שאתם לא יכולים גם.

יתרונות:
 • כמו בקיוסק, קל ואין הרבה עבודה לרוב.
 • בדרך כלל אפשר לקרוא, או לשחק בפלאפון תוך כדי.
 • בדוק יצא לכם לראות כמה מכוניות מגניבות ככה בזמן העבודה.
חסרונות:
 • בחלק מהתחנות, כמו ילו, צריך ללבוש את מדי העבודה שלהם שמביכים חלק מהאנשים.
 • יכול להיות משעמם להיות תקוע לבד בתחנת דלק ולא לעשות כלום.
 • יש כסף בקופה, אז אתה אחראי עליו, מה שאומר שצריך להתרכז ולא להתבלבל עם העודף.
 • בדרך כלל שכר מינימום כמובן.
 • לרוב לבני 18 ומעלה.

עבודה לפני צבא בדוכנים קטנים:

עבודה לפני צבא בדוכנים: אבל לא דוכן אוכל כמו זה שבתמונה!

יש יותר ויותר מקומות וקניונים שבהם נפתחים דוכנים קטנים. ואני לא מדבר על דוכן לימונדה כמובן או על דוכן נקניקיות כמו בתמונה.
מה שאני מדבר עליו הוא דוכנים קטנים שלא מערבים אוכל, כמו דוכן תכשיטים, או דוכן שמוכר כובעים, או אפילו על העמדות החדשות שיש בקניונים בזמן האחרון שבהן אפשר להתנסות במציאות מדומה בעזרת מכונה מיוחדת.

איך מגיעים לזה?

בכל דוכן ובכל מקום הדרך קצת שונה, אז פשוט תלכו לדוכן שבא לכם עליו, ותשאלו את מי שעובד שם מה צריך לעשות כדי להגיע לעבוד גם כן באותו הדוכן. הכי חשוב זה שלא תתייאשו אחרי דוכן אחד שיסרב לכם מאחר והוא מלא בעובדים! פשוט נסו עוד כמה דוכנים עד שתמצאו אחד שחסרים בו עובדים ואחד שיתאים לכם.

יתרונות:
 • עבודה רגועה וללא הרבה אנשים(לרוב).
 • בחלק מהדוכנים יש אפשרות לקבל עמלות ממכירות (כלומר, להרוויח כסף גם על כל מכירה שלכם של מוצר ללקוח.)  – במקרים כאלה כמובן כדאי להיות משכנעים כמה שיותר ולהשקיע קצת בעבודה.  
חסרונות:
 • לעיתים משעמם, כי לא תמיד יש הרבה אנשים.
 • יש כסף בקופה, אז אתה אחראי עליו, מה שאומר שצריך להתרכז ולא להתבלבל עם העודף.

 עבודה לפני צבא כמזכיר או מזכירה:

מזכיר או מזכירה יכולה להיות אחלה עבודה לפני צבא אם זה במקום הנכון!

זאת עבודה שקצת קשה יותר להגיע אליה לפני צבא, אבל זה אפשרי(מניסיון). העדיפות זה לנסות למצוא מקום בו העבודה כמזכיר או מזכירה לא עמוסה מידי, ומסתכמת בעיקר בקביעת תורים לפגישות, ואולי בעוד כמה מטלות קטנות. לכן, מומלץ לחפש עבודה בה המעסיק עובד עם אנשים אחרים אחד על אחד ונותן להם טיפול כלשהוא, או שירות כלשהוא, מה שאומר שאתכם הוא יצטרך בעיקר בשביל תיאום תורים ואולי קצת סדר וארגון.

איך מגיעים לזה?

אז אפשר כמובן לחפש באינטרנט משרות פנויות, אבל לעבודה כמו זאת, אני ממליץ להגיע דרך חברים שמכירים מישהו שצריך מזכיר או מזכירה, או דרך ההורים שמכירים מישהו. ככה תדעו שהם ימליצו לכם על מעסיק טוב והוגן, ולא על מעסיק שתוך יומיים תאחלו לו כבר מוות בייסורים כי הוא יתייחס אליכם רע ויעמיס עליכם כמות עבודה לא ריאלית.
*בקיצור עדיף פרוטרציות

יתרונות:
 • שכר נתון למסע ומתן- אפשר להשיג יותר ממינימום על עבודה די קלה(אבל לא תמיד!)
 • עבודה יחסית קלה, שדורשת פשוט קצת סדר וארגון ויחסי אנוש בסיסיים.
 • הרבה פעמים התנאים מסביב יהיו טובים – שולחן משלכם, כמה קפה שבא לכם, ומחשב זמין שתכלס, אם אין לכם יותר מידי תעסוקה ואם מצאתם מעסיק טוב, אפשר יהיה לגלוש בו.
חסרונות:
 • יכולים ליפול על מעסיק קשה, שיעמיס עליכם המון עבודות מבאסות – במצב כזה, תתפטרו.
 • לרוב זה בכל זאת שכר מינימום.
 • חשוב לזכור שאתם משפיעים על עסק של מישהו אחר. אמנם לא בצורה מאוד דרסטית, אבל בכל זאת אם אם למשל לא תתנו שירות טוב, או שלא תהיו מסודרים, אתם עלולים לאבד לבוס שלכם לקוחות, מה שיכעיס אותו ומה שעלול לגרור נזיפות, וזה לא נעים.

עבודות קלות עם שכר גבוה ממינימום, שדורשות יכולת מסוימת


מדובר על עבודות קלות יחסית, ללא קשיים פיזיים גדולים מידי, וללא אחריות גדולה מידי, שבהן השכר יהיה מתגמל וגבוה ממינימום. אבל, בעבודות מהסוג הזה אתם תדרשו ליכולות מסוימות שלא תמיד יש לכולם:

שליח-


שליח זאת עבודה קלה בסך הכל שכל מה שהיא דורשת מכם בדרך כלל זה רישיון לאופנוע, אבל לעיתים אפילו רישיון לרכב רגיל זה מספיק.
העבודה פשוטה יחסית ואין יותר מידי מה להרחיב. אתם תקבלו הזמנות של אוכל, ותצטרכו לנסוע באוטו או באופנוע ממקום למקום ולספק את המשלוח ללקוח.

איפה מוצאים עבודה כזאת?

יש חברות משלוחים מסודרות ברחבי הארץ שהמסעדות עובדות איתן, אבל לעיתים יש עסקים פרטיים שמחזיקים שליחים משלהם, כמו דומינוס פיצה למשל.
פשוט תמצאו חברה כלשהיא באינטרנט או ליד הבית שלכם שמדברת אליכם, ותבקשו שם עבודה. אם יסרבו לכם, נסו למצוא חברה אחרת עד שלבסוף יעסיקו אתכם.

יתרונות:
 • יש טיפים על המשלוח מהלקוחות, ככה שעם קצת מזל תקבלו יותר ממינימום.
 • העבודה פשוטה יחסית. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לנסוע ממקום למקום וללכת קצת ברגל עד לדלת של הלקוח.
חסרונות:
 • צריך רישיון נהיגה, ככה שהעבודה לא מתאימה לכולם.
 • בחלק מהמקרים השעות הן מאוחרות, ופחות קל לנהוג כשעייפים באמצע הלילה.
 • לעיתים יש לחץ, ובחלק מהעסקים תאלצו לנהוג מהר(אם תרצו להישאר בעבודה) על מנת לא לאחר עם ההזמנה. (כמובן שנהיגה מהירה ובאופן כללי נהיגה במשך הרבה שעות היא מתישה ומסוכנת, בייחוד באופנוע, אז לשיקולכם.)

מדריך בחדר כושר-

מדריך בחדר כושר: ה-עבודה לפני צבא אם אתם כבר מתאמנים.

אם כבר עכשיו אתם אוהבים ספורט, ויוצא לכם לבלות כמה שעות מידי שבוע בחדר כושר, כדאי מאוד שתשקלו לעבוד בתור מדריכים בחדר כושר. זאת עבודה מעולה שמתאימה מאוד למסגרת לפני צבא, אבל גם למסגרת אחרי צבא ואולי אפילו בזמן הצבא.

איך מגיעים לעבודה כזאת?

כמובן שלא כל אחד שמתאמן יכול ישר להתחיל להדריך. אפילו אם יש לכם ניסיון וידע של כמה שנים בתחום, קודם כל עליכם לעבור קורס מדריכים בחדר כושר, שיסמיך אתכם וייתן לכם תעודה רשמית. רק לאחר שתסיימו את הקורס, תוכלו לפנות לחדרי הכושר השונים ולבקש עבודה.
יש כמה מקומות שמציעים קורס מדריכי חדר כושר, אבל אני ממליץ על מכון וינגייט. הקורס שלהם מקצועי, ומוערך מאוד בחדרי הכושר ברחבי בארץ.
לקורס יש מספר מסלולים שונים שאפשר לקחת, שמשך הזמן שלהם תלוי בכמות הזמן הפנוי שיש לכם. כאן תמצאו את כל הפרטים שאתם צריכים.

יתרונות:
 • השכר גבוה יותר ממינימום.
 • אחרי קצת זמן, תוכלו להציע אימונים אישיים שעליהם ניתן לקבל אפילו 80 שקלים או יותר לשעה. תלוי בכם, בכישורים שלכם וביחסי האנוש שלכם.
 • העבודה פשוטה יחסית. כל מי שמתאמן מספיק זמן יכול לראות שמדריכים בחדר הכושר לא עובדים קשה מידי. מלבד לסדר לעיתים את האזור ולהחזיר את המשקולות למקום אחרי מתאמנים אחרים שלא תמיד מקפידים על זה, אין להם יותר מידי עבודה סזיפית קשה.
 • הסביבה שאתם עובדים בה נעימה וממוזגת, ותמיד אפשר להגיע לפני או להישאר אחרי המשמרת ולעשות אימון משלכם, או אימון פרטי.
 • בחדר הכושר תכירו המון אנשים שיבקשו מכם עזרה, ותוכלו ליצור חברויות וקשרים חדשים. ושלא לדבר על כל הבחורות שתפגשו :) .
 • עוד יתרון נחמד זה שרוב חדרי הכושר נותנים למדריכים שהם מעסיקים מנוי חינמי וגישה חופשית להתאמן מתי שהם רק רוצים, ללא תשלום! ככה שאם אתם מתאמנים באופן תדיר, אתם תחסכו כסף שהיה הולך על מנוי חודשי או שנתי.
 • אם אתם מתאמנים בעצמכם, זאת פשוט ה-עבודה לפני צבא.
חסרונות:
 • האמת, שלא הצלחתי לחשוב על יותר מידי חסרונות, חוץ מזה שאולי אתם אחראיים בסופו של דבר על המתאמנים כשזאת המשמרת שלכם, וצריכים לוודא שהם מתאמנים נכון, ולא עושים נזק לעצמם. חשוב שתהיו מקצועיים ותתנו להם הכוונה טובה ונכונה, ושלא תטעו אותם ותגרמו להם לפציעות, במיוחד לא באימונים האישיים. ככה שאם אתם מפחדים מקצת אחריות, זה לא בשבילכם.
 • בשביל לעבוד כמדריך בחדר כושר צריך לעבור קורס, שעולה כמובן כסף ולוקח זמן. אבל לדעתי, זאת אחת ההשקעות השוות והמשתלמות ביותר שאפשר לעשות. אתם גם תרוויחו המון ידע, וגם משרה שתמיד תוכלו לעבוד בה אחרי הצבא ובזמן הלימודים או העיסוקים האחרים שלכם. 

מוכר/ת בחנות בגדים או תכשיטים-

מוכר/ת בחנות בגדים: בנות, מה יותר טוב מלעבוד בחנות הבגדים האהובה עליכן?

אמנם בשביל להיות מוכר או מוכרת בחנות בגדים או תכשיטים, לא באמת חייבים להגיע מראש עם כישורים כלשהם, אבל מאוד מאוד מומלץ שיהיו כאלה. מאחר ובלי היכרות עם הבגדים שתמכרו, או בלי היכרות עם התכשיטים שאיתם תעבדו, יהיה לכם קשה להסתדר ו"לשרוד" הרבה זמן בעבודה כזאת. (למרות שזה אפשרי, ויש המון שלומדים הכול תוך כדי.)
כמובן שצריך גם יחסי אנוש מעולים, אסרטיביות, יכולות ורבליות גבוהות(לדעת לדבר ולהתנסח טוב), ועדיף גם לאהוב את החנות שתעבדו בה, כי פחות כיף ופחות קל למכור לאנשים זבל שאתם לא מאמינים בו.

איך מגיעים לעבודה כזאת?

זה פשוט: מוצאים חנות בגדים או תכשיטים או כל דבר בסגנון שאתם אוהבים ושנמצא קרוב אליכם, ופשוט מבקשים לעבוד שם. אם מסרבים לכם, תעברו לחנות אחרת, עד שבסוף תמצאו משרה.
טיפ: תגידו שאתם מתגייסים מאוחר. המעסיק שלכם לא חייב לדעת הכל. בנוסף, תציינו שרכשתם מהחנות הרבה מוצרים בעבר ואתם מכירים טוב טוב את כל המבחר שיש לה להציע(בהנחה וזה נכון).

יתרונות:
 • העבודה לא קשה פיזית.
 • בדרך כלל יש בונוסים על כל מכירה מעבר לשכר הבסיס, אז גם אם אתם מוכרים סבירים תרוויחו יותר ממינימום.
 • תשפרו את יחסי האנוש שלכם ואת הכישורים שלכם במכירות, מה שיכול לעזור לכם מאוד גם בהמשך החיים.
 • סביבת העבודה שלכם בדרך כלל נעימה וממוזגת, מה שלא תמיד מובן מאליו כשמדברים על עבודה לפני צבא.
חסרונות:
 • מכירות זאת עבודה תחרותית וקשה, שלא מתאימה לכל אחד.
 • אם לא תהיו טובים, תעופו משם מהר מאוד ותתקעו בלי עבודה לפני צבא. לפחות עד שתמצאו משהו חדש.
 • אתם צריכים הרבה סבלנות בשביל להסתדר ולעבוד כמו שצריך עם לקוחות ישראלים תובעניים. 

 עבודות מאתגרות אבל מתגמלות לפני הצבא

למה להסתפק בעבודות פשוטות? לכו למשהו שיפתח אתכם!

אם אתם מחפשים עבודה לפני צבא שתתגמל אתכם מבחינת שכר, וגם תשפר את הכישורים שלכם ותהיה קצת יותר מועילה מעבודה כמו מוכר בקיוסק(לא מזלזל כמובן!), אז הנה כמה אפשרויות שעמדות לפניכם: 

מכירות- טלמרקטינג או טלמיטינג: 

מכירות: קשה בהתחלה, אבל יקדם אתכם יותר ממה שתוכלו לדמיין.

לכל מי שאוהב אתגר ותחרות, ולכל מי שיש יחסי אנוש מעולים וחושב שהוא מספיק אסרטיבי ומשכנע, מומלץ וכדאי לנסות לעבוד במכירות. אני לא מדבר על מכירות בחנות בגדים(כמו שהסברתי קודם), אלא על מכירות טלפוניות דרך חברות כמו ביזפון, הוט, או סלקום למשל.
יש היום המון חברות בענף שנמצאות בגיוס מתמיד של עובדים חדשים. חלק מהחברות מגייסות לעבודת טלמרקטינג, כלומר מכירת מוצרים ללקוחות באופן ישיר דרך הטלפון, וחלק מהחברות לטלמיטיניג. כלומר, מציאת אנשים שמעוניינים במוצרים שהחברה שאתם עובדים בה מוכרת, ושכנועם להיפגש עם נציג מכירות מקצועי.
על כל מכירה או תיאום מוצלח, תקבלו בדרך כלל עמלה(אחוז מהרווח של המכירות) או בונוס(פשוט תוספת כלשהיא של כסף) למשכורת הבסיס שלכם. מה מוכרים? הכול. החל ממוצרים טכנולוגיים, קורסים ברשת, מניות בבורסה או לפעמים אפילו דברים הזויים כמו כדורי טניס!
קחו בחשבון שלא הכי פשוט להגיע לעבודה מהסוג הזה לפני צבא. אבל זה אפשרי. לטלמיטינג בכל מקרה, יותר קל להגיע לפני צבא מאשר לטלמרקטינג.

איך מגיעים לזה?

כמו שאמרתי, זה לא הכי פשוט לילד לפני צבא להגיע לעבודה כזאת, אבל זה אפשרי(אני מכיר אישית כאלה שהצליחו). מה שאתם צריכים לעשות, זה לחפש משרות פנויות לתפקיד מכירות באזור המגורים שלכם באתר הזהאו באתר הזהלאחר שמתצאו משרה שמתאימה לכם, תירשמו לאתר הזה כדי שיכינו לכם בחינם קורות חיים שכתובות היטב ותקוו למענה. ודרך אגב, לפעמים שולחים מהאתר הזה הצעות עבודה שקשורות למכירות, אז בכלל כדאי לכם להירשם אם אתם בעניין של מכירות.
חשוב מאוד לא להיתקע על משרה אחת ולחכות מהם שנה למענה. תמשיכו בחיפושים מתמידים ותשלחו את קורות החיים שלכם לכמה שיותר חברות במקביל. אם אין מענה מאף חברה, תבדקו מה לא בסדר, ותחשבו על דברים שאפשר אולי להוסיף לקורות החיים שלכם ותנסו שוב. (אתם יכולים כמובן לחפש משרות גם באתרים אחרים, ולא רק באלה שהצעתי כאן).
בנוסף, אפשר לחפש מודעות דרושים בפייסבוק למוקדי מכירות ולשלוח את קורות החיים שלכם למקומות הרלוונטיים. כמובן שכדאי גם לשאול את ההורים ואת החברים אם הם מכירים מקום טוב ואם הם יכולים לסדר לכם משרה טובה.
לאחר שתקבלו מענה חיובי, סביר להניח שתזומנו לראיון:

מה להגיד בראיון?

קודם כל, חשוב שתהיו כנים ואמתיים ושלא תשקרו לגבי ניסיון קודם אם אין לכם כזה. חשוב גם שתהיו נינוחים, אבל אסרטיביים ובטוחים בעצמכם. תשדרו שלווה, ביטחון ושאתם יודעים מה אתם עושים. תראו בראיון שיש לכם יחסי אנוש טובים ולשון חדה שמתאימה למכירות, ותשמרו כל הזמן על קור רוח.
בנוסף, מומלץ ללמוד מראש במה החברה עוסקת, ומה היא מוכרת או משווקת. אם המראיין יראה שבאתם עם רקע על החברה ושאתם כבר מוכנים ויודעים מה אתם הולכים לעשות כשיעסיקו אתכם, אז סביר להניח שבאמת יעסיקו אתכם! פשוט תראו למראיין שהעבודה הזאת תפורה עליכם ושאתם נכס שאי אפשר לוותר עליו. ואם יש לכם ניסיון קודם במכירות, אז כמובן שאתם חייבים להזכיר אותו!

יתרונות:
 • עבודה עם שכר מתגמל! יש בונוסים ועמלות גבוהות.
 • שכר בסיס(עוד לפני הבונוסים) גבוה יחסית- בדרך כלל בין 5000-6000 שקל לחודש.
 • עבודה שמפתחת ביטחון, אסרטיביות, יחסי אנוש ויכולות שכנוע מעולות.
חסרונות:
 • עבודה אינטנסיבית, קשה ותחרותית מאוד.
 • אין ערבות שתישארו שם להרבה זמן – בכל רגע נתון, אם לא תהיו מספיק טובים יכולים להעיף אתכם משם על טיל. (אבל זה לא שאתם תעבדו שם גם ככה יותר מידי זמן, זאת כולה עבודה לפני צבא.)

לכל התותחים במחשבים:

עבודה לפני צבא בתחום המחשבים זאת אופצייה מעולה! (אם אתם יודעים מה אתם עושים)

אם אתם מאלה שמתים על מחשבים וטובים בכל מה שקשור לתכנות אלגוריתמים, בניית אתרים, או אבטחת מידע, אז הרווחתם. יש לכם אינספור אפשרויות טובות לעבודה מתגמלת מהבית(!), שתקנה לכם גם שכר נאה, וגם המון ניסיון להמשך הדרך, שזה מה שחשוב היום באמת!
כמובן שאני לא מדבר על "טובים" בתכנות ברמה של חמש יחידות בבית הספר, אלא אני מדבר על רמה גבוהה הרבה יותר. אני מדבר על אנשים שבמקום לצאת בימי שישי יעדיפו לשבת בבית מול המחשב וללמוד משהו חדש על תכנות, או בניית אתרים. לאנשים כאלה, יש פוטנציאל לעבוד בעבודות עם שכר מתגמל במיוחד, מהבית!

איך מגיעים לזה?

לא חסרות חברות או עסקים קטנים או אפילו אנשים פרטיים שמחפשים מישהו במחיר סביר שיבנה להם אתר עסקי טוב, או מישהו שיבנה להם תכנה פשוטה ונוחה שתעזור לחברה להתנהל בצורה מסודרת יותר. כל מה שצריך בשביל למצוא הצעות כאלה זה לנסות את מזלכם באתרי פרילנסרים( אנשים שעובדים מהבית). ואם לא מצליחים באתר אחד, אז כדאי לפרסם את עצמכם ולחפש הצעות באתר אחר.
בנוסף, כדאי שתחזקו את הכישורים שיש לכם בתחומים שאתם רוצים לעבוד בהם. אפשר לעשות את זה על ידי לקיחת קורסי וידאו באינטרנט שמגיעים איתם לרמה גבוהה מאוד ושהמחיר שלהם מצחיק(בתקופה הנכונה הוא יכול להיות בסיביות ה50 שקל). הנה למשל קורס שאני לקחתי שעזר לי מאוד ללמוד על בניית ועיצוב אתרים. הקורס מעולה, זול ומקצועי מאוד, ככה שאם אתם בקטע של בניית אתרים, זה יכול להתאים לכם מאוד. ובאופן כללי האתר שממנו קניתי את הקורס (ועוד הרבה קורסים אחרים), מכיל המון קורסים במגוון רחב מאוד של נושאים. לכן כנסו אליו, ותמצאו את מה שאתם רוצים ללמוד. ככה תשפרו את היכולות שלכם ותעלו את הביטחון העצמי שלכם. זאת השקעה קטנה מאוד, שתתן לכם תועלת פשוט עצומה, מניסיון.
חשוב מאוד לא לתת לעצמכם לפחד בגלל הגיל שלכם! אם אתם כשרוניים ויודעים מה אתם עושים, אז הגיל לא באמת משנה. מה שמשנה זה התוצאות. אז תסבירו על הכישורים שלכם, תתנסחו כמו שצריך, ותציינו ניסיון עבודה קודם אם יש. ואם במקרה תזומנו לראיון, פשוט תשמרו על קור רוח, ותזכרו שאם אתם באמת טובים בתחום שלכם, אז בסוף יעסיקו אתכם!
*כמובן שכדאי גם לבקש עזרה מהורים או מהחברים, ולברר אם הם מכירים מישהו שצריך עובדים, כי אין על קצת פרוטקציות.

יתרונות:
 •  יש אפשרות לעבוד מהבית, שזה נוח וחוסך המון זמן על נסיעות.
 • עבודה לפני צבא מסוג כזה, תפתח אתכם בפן המקצועי ותיתן לכם המון ניסיון פרקטי, שזה מוערך לעיתים יותר מאשר תואר בתעשיית ההיי-טק. זה גם יכול לעזור לסדר לכם תפקיד טוב או תפקיד מעניין בצבא.
 •  המשכורות גבוהות יחסית- אמנם לא כמו של עובדי היי-טק אחרי תואר או אחרי צבא בחברה מסודרת, אבל בוודאות יותר גבוהות ממוכר בקיוסק, או ממישהו שמכין המבורגרים(שוב, לא מזלזל!).  
חסרונות:
 • בתחום הזה לפחות לפני צבא הרבה פעמים מדובר במשימות או פרויקטים קטנים חד פעמיים, וברגע שלמשל תסיימו לעצב את האתר, או לבנות את האלגוריתם שביקשו מכם, תצטרכו לחפש עבודה חדשה במקום אחר. (אבל, אם אתם מספיק טובים, אפשר להצליח להסתדר ולמצוא גם עבודה קבועה בחברה כלשהיא, שתמיד תיתן לכם פרויקטים ומשימות חדשות.)
 • עוד חסרון זה שבעבודה מהבית עם כמה שהיא נוחה, צריך משמעת עצמית גבוהה. יותר קשה לעבוד בבית, מאחר ואתה קובע מתי אתה עובד ומתי אתה נח(ומי לא מעדיף לנוח כל הזמן). (לכן חשוב שתתמידו ושתעבדו כמו שצריך, כדי שתעמדו במשימות וביעדים שהטילו עליכם וכדי שתקבלו את התגמול והמילה הטובה על העבודה שלכם. ככה תבנו מוניטין טוב ויציעו לכם עוד המון הצעות שונות ומגוונות.)

לכל התותחים באנגלית, או שפה אחרת:

אם אתם שולטים טוב בשתי שפות, אתם יכולים לעשות אחלה כסף לפני הצבא!

כל מי ששולט באנגלית או שפה אחרת(כמו רוסית) ברמת שפת אם או ברמה גבוהה מאוד, יכול לעבוד בתרגום. אני לא מדבר כמובן על תרגום מקצועי של פוליטיקאים או שגרירים, אלא על תרגום קטעים לסטודנטים או אנשי מקצוע אחרים.
רוב הבקשות יהיו לתרגם עבודות אקדמאיות, או לתרגם קורות חיים מעברית לאנגלית, אבל יש גם דברים אחרים שניתן לתרגם. חשוב שתדעו שזה לא מספיק לתרגם רק "נכון", אלא צריך גם לתרגם בצורה עניינית וטובה. כלומר, להשתמש במגוון רחב של מילים, ולתרגם את הטקסט הכתוב בהתאם למשלב הלשוני. אתם לא תתרגמו מאמר אקדמאי למשל, שנכתב בשפה גבוהה ומקצועית לשפה פשוטה שמערבת משלב לשוני נמוך. לכן חשוב שתבינו שצריך שליטה באמת טובה בשתי השפות שאיתן תעבדו.

איך מגיעים לזה?

כאן, תמצאו את המידע שאתם צריכים אם אין לכם ניסיון בתחום. בגדול, זה דורש קצת חיפושים והתמדה, אבל אם תהיו טובים, ברגע שתצברו מוניטין, הבקשות כבר יבואו אליכם מעצמן. בנוסף, תמיד אפשר לשאול את החברים או ההורים אם הם מכירים מישהו שצריך עזרה בתרגום תמורת סכום סמלי.

יתרונות:
 • רוב הזמן העבודה היא מהבית, מה שחוסך זמן על נסיעות מיותרות, ומה שכמובן יותר נוח.
 • העבודה יחסית מזדמנת, מה שאומר שאין מחויבות לעבוד במשמרות או לפי שעות כמו בעבודה רגילה. אתם הבוסים של עצמכם, ואתם מחליטים כמה בא לכם לעבוד ולהרוויח פר יום.
 •  מתרגמים טובים, כאלה שעובדים טוב, יעיל, ומהר, מרוויחים סכומי כסף מאוד מכובדים. על מאמר של כמה עמודים אפשר להרוויח מאות שקלים, ואחרי שתשתפשפו בכמה מאמרים ותגיעו לקצב טוב יחסית, אולי תצליחו לסיים לתרגם מאמר בכמה שעות. (תעשו את החשבון, אפשר להרוויח יותר מ-100 שקל לשעה!)
 • שלא לדבר על זה שאתם משפרים או לפחות מתחזקים את השליטה בשפה שלכם! רק בשביל זה שווה לתרגם כמה מאמרים.

חסרונות:

 •  לא תמיד יש עבודה. תרגום מאמרים זאת עבודה מזדמנת, בהתאם לביקוש של אנשים.
 • יש ברשת כבר מתגרמים עם שם, שידוע שהם עושים עבודה טובה, ולכן תהיה העדפה לתת להם לתרגם כמובן. (אבל עם משא ומתן נכון על התגמול הכספי, ועם קצת תעוזה, אפשר למצוא מספיק מאמרים או טקסטים לתרגם.)
 • כמובן שעבודה בבית זה אומר שאתם הבוסים של עצמכם, ועם כל הנוחות שמתלווה לזה, זה אומר שאתם צריכים משמעת עצמית גבוהה. (הרי ככל שתעבדו יותר לאט, כך תרוויחו פחות כסף, אבל זה כבר עניין שלכם. הכי חשוב זה לעמוד ביעדים שיציבו לכם, ולתרגם את כל המאמרים בזמן.)

כותבים טכניים(כותב תוכן):

כותב תוכן: אפשרות מעולה אם אתם אוהבים לכתוב.

כשאני אומר כותבים טכניים, הכוונה היא לכותבים שמייצרים תכנים לפי הזמנה בשביל לקוחות שונים. בדרך כלל, אותם כותבים מתבקשים לכתוב תכנים למטרות כמו פרסום של מוצרים, קידום של אתרים במנועי החיפוש, או פשוט בשביל סידור של תוכן קיים כלשהו, כלומר שיפור הניסוח שלו והפיכת הכתוב למעניין יותר. מי שכותב טוב ויודע שיש לו ניסיון או כישרון בזה, יכול בהחלט להצליח ולהגיע למשכורות יפות מאוד.

איך מגיעים לזה?

בגדול, פשוט מחפשים כל מיני הצעות באינטרנט כמו בפייסבוק, או באתרים שמיועדים לזה. אתם יכולים אפילו לכתוב בגוגל "כותב תוכן עבודה", ומשם פשוט לחפש בין כל האופציות שיש ולשלוח את קורות החיים שלכם שהסברתי כבר בתחילת ובאמצע הפוסט איך כדאי לכתוב אותן בנוסף, אפשר גם לנסות את מזלכם באתרי פרילנסרים( אנשים שעובדים מהבית).
אם אין לכם ניסיון או קורות חיים מרשימים מידי, אבל אתם בטוחים ביכולות הכתיבה שלכם, אתם יכולים להציע למעסיק לעבוד לתקופה מסויימת בחינם. אחרי שתוכיחו את עצמכם, ותבחינו בזה שמעריכים אתכם, תגידו למעסיק שלכם שאתם רוצים כבר לעבוד רק בעד שכר.

יתרונות:
 • בחלק מהפעמים יש אפשרות לעבוד מהבית, שזה נוח וחוסך המון זמן על נסיעות.
 • עבודה לפני צבא ככותבים תפתח אתכם בפן המקצועי ותתן לכם המון ניסיון פרקטי, מה שעם הזמן אולי יקנה לכם שם ומוניטין והמון לקוחות חדשים שרק מתחננים שתכתבו בשבילם אפילו אות אחת קטנה.
 • אם מתמידים בכתיבה ולומדים לעבוד בקצב טוב, אפשר להרוויח משכורות מאוד מכובדות בשביל ילד לפני צבא.
חסרונות:
 • בתחום הזה לפחות לפני צבא הרבה פעמים מדובר בכתיבה של תוכן חד פעמי, וברגע שתסיימו לכתוב את מה שביקשו מכם, תצטרכו לחפש "מטלה" חדשה במקום אחר. אבל, אם אתם טובים מספיק, תמיד אפשר למצוא בקשות חדשות ותמיד יהיה לכם מה לכתוב. אפשר גם לנסות להסתדר ולמצוא עבודה קבועה בחברה כלשהיא, שתמיד תיתן לכם מה לכתוב. קחו בחשבון שבחברה רוב הסיכויים שלא תעבדו מהבית, ושתקבלו תגמול שעתי ולא כמותי(מה שאומר פחות כסף), אבל לפחות תהיו בעבודה סדירה קבועה.

לכל המצטיינים בבית ספר(או בכל תחום אחר): מורה פרטי –

מורה פרטי: לכל התותחים בבית הספר זאת פשוט ה-עבודה לפני צבא.

אם סיימתם את בית הספר בהצטיינות, ואתם שולטים היטב בנושא כלשהוא, וכמובן שאם יש לכם יחסי אנוש טובים ואתם יודעים להעביר וללמד חומר בצורה טובה ומעניינית, כדאי שתשקלו לעבוד כמורים פרטיים. בתור מורה פרטי, העבודה יכולה להיות די מתגמלת ולהגיע לסכומים כמו 100 שקל לשעה, ואפילו יותר.
חשוב שתדעו שבתור ילדים שהרגע סיימו בית ספר, יהיה לכם קשה יותר למצוא תלמידים מאשר לסטודנט בשנה שלישית, או מאשר למורה מקצועי באמת, אבל זה עדיין אפשרי.
המקצועות שבם הביקוש הוא הגדול ביותר הם בדרך כלל מתמטיקה ופיזיקה, ובתור תלמידים שסיימו בעצמם לא מזמן את הלימודים, כדאי ללכת בתור התחלה על ילדים ביסודי שמתקשים עם חומר הלימוד, או על תלמידים בחטיבה. אבל אם אתם מרגישים מספיק בטוחים ביכולות הלימוד שלכם ובידע שלכם, אז לכו גם על תלמידי תיכון.

בנוסף, מעבר למורה פרטי בתחומים שקשורים לבית ספר, אתם יכולים כמובן ללמד כל דבר אחר שאתם טובים בו ושיש בו ביקוש. למשל, נגינה, ציור וכל דבר אחר שעולה לכם לראש.(אני מכיר אפילו מישהו שהעביר שיעורים פרטיים בקסמים).

איך מתחילים?

עצה שלי, נסו לקבל עזרה מההורים או מחברים שלכם. תשאלו אותם ותבררו אם הם מכירים זוג שהילד שלו מתקשה בלימודים וצריך עזרה. בטוח מישהו מהם מכיר זוג כזה. תציעו את עזרתכם במחיר זול, ותראו איך הולך. אם תהיו טובים בזה ואם תאהבו את זה, מהר מאוד השמועה עליכם תתגלגל ותמצאו עוד תלמידים.
ואם ההורים לא מכירים אף אחד, אתם תמיד יכולים לפרסם מודעות בפייסבוק שבהן תציעו את השירותים שלכם, ולקוות שמישהו יבקש את עזרתכם ויעסיק אתכם.

יתרונות:
 • אתם תהיו עובדים עצמאיים, בלי בוס או מעסיק. רק אתם ומי שרוצה שתלמדו אותו.
 • תגמול כספי גבוה יחסית(תלוי במשא ומתן שלכם כמובן, אבל הסטנדרט זה בין 70-100 שקל לשעה).
 • מורה פרטי זאת עבודה שמפתחת כישורי הדרכה ולימוד, משפרת את הסבלנות שלכם כלפי אנשים אחרים, ומזניקה את רמת יחסי האנוש שלכם לגבהים חדשים.
חסרונות: 
 • בתור מורים פרטיים, יהיו לכם נסיעות לכל מיני מקומות שונים בכל פעם (הבתים של התלמידים שלכם), ובדרך כלל אף אחד לא משלם על הנסיעות האלה(וגם לא על הזמן והטרחה שהן לוקחות). 
 • לפעמים תצטרכו להתמודד עם אימהות זועפות שלא מבינות למה הילד שלהן לא מצליח במבחנים, אפילו כשיש לו מורה פרטי(אתם). ולכו תסבירו לה שהילד פשוט לא יהיה מתמטיקאי.
 • בשביל להיות מורה פרטי טוב צריך הרבה סבלנות. לכו תסבירו את אותו התרגיל 200 פעמים בלי להתעצבן על הילד שלא מצליח להבין אותו על הפעם הראשונה.

לכל מי שאוהב קהל: עבודה בתפקיד הדרכה- 

עבודה מעולה למי שהדרכה זה בדם שלו!

אם יצא לכם להדריך במסגרת כלשהי במהלך בית הספר והדרכה זה פשוט בדם שלכם, אתם יכולים לנצל את זה לטובתכם ולמצוא עבודת הדרכה כלשהי לפני הצבא. התחומים שבהם תוכלו להדריך וסוג הקהל שאיתו תוכלו לעבוד הוא אינסופי ותלוי ביכולות שלכם ובהעדפות שלכם. אבל יש אינספור תפקידי הדרכה שונים שתוכלו לנסות להתקבל אליהם ולקחת חלק מהם.

בתור מדריכים המשכורת שלכם יכולה להיות מאוד מתגמלת ובתחומי הדרכה מסוימים תוכלו להגיע לבין 50 עד 90 שקלים לשעה, שזה לא רע בכלל בתור עבודה לפני צבא אם תשאלו אותי.

התחומים הכי מתגמלים מבחינת כסף הם לרוב הדרכות טכנולוגיות בנושאים שונים, אבל כמובן שאתם צריכים ללכת להדריך במה שאתם הכי מתחברים אליו ובמה שאתם הכי אוהבים.

איך מוצאים תפקידי הדרכה?

בהנחה שכבר הכנתם קורות חיים(שהסברתי כבר בהתחלה של הפוסט הזה איך להכין אותם), תתחילו מחיפוש פשוט בגוגל עם הצירוף "עבודה בהדרכה." לאחר מכן תתחילו להיכנס לאתרים ולמודעות שונות למשרות הדרכה ותסננו כמה משרות שרלוונטיות אליכם. אחרי שתבחרו כמה משרות, תשלחו להם קורות חיים ותחכו למענה.

אם תעברו את שלב קורות החיים לרוב יתקשרו אליכם כדי להזמין אתכם למיוני המשך שבהם תתבקשו להעביר הדרכה בנושא כלשהו שיבחרו בשבלכם או שיבקשו ממכם לבחור. תתכוננו לזה היטב ותשמרו על קור רוח בזמן ההדרכה. תזכרו תמיד שיש המון משרות כאלה ותזכרו שאתם כבר בעלי ניסיון בהדרכה אז אין לכם סיבה להילחץ.

לאחר מכן, עלולים להמשיך אתכם לראיון עבודה רגיל סטנדרטי. במהלך הראיון, חשוב שתראו כי אתם נינוחים, רציניים ושאתם בעלי מוטיבציה ובעלי אכפתיות רבה. תראו שאתם אוהבים להדריך ושזה ממש חלק מכם. תראו למראיין שלכם בנוסף עד כמה חשוב לכם להיות מדריכים טובים ועד כמה אכפת לכם מהחניכים שלכם. אם תעשו את כל אלה, אין סיבה שלא תקבלו את העבודה!

יתרונות:
 • שכר שעתי גבוה.
 • מדובר בעבודה שתפתח את כישורי ההדרכה שלכם ואף תוכל לעזור לכם לקבל תפקיד הדרכה מעניין בצבא בעתיד.
 • הדרכה תעלה את הביטחון העצמי שלכם. 
 • לרוב מדובר בעבודה משמעותית שתתן לכם סיפוק. אתם תרגישו שאתם עושים משהו משמעותי וחשוב.
חסרונות:
 • בהרבה משרות הדרכה אין הרבה שעות, אז אפילו שהתגמול השעתי גדול, לעיתים המשכורת החודשית לא כזאת גדולה כי לא עובדים הרבה. (אבל כמובן שיש מקומות שבהם כן עובדים הרבה)
 • מדובר בעבודה מאוד לא פשוטה, שדורשת לעיתים גם הרבה שעות של עבודה בבית מאחורי הקלעים. 

עבודות פיזיות קשות, אבל מתגמלות


מדובר בעבודות שבהן השכר מתגמל יחסית, ויותר גבוה ממינימום משמעותית, אבל בדרך כלל גם מדובר בעבודות נורא מתישות ומערבות אתגר פיזי לא קטן. יש אנשים שיעדיפו ויתאימו יותר לעבודה כזאת ולא עבודה מסוג אחר, ולכן כדאי גם לשקול את האפשרויות שמוצעות כאן.

ברמן או ברמנית-

ברמן: גם לשתות וגם לעבוד

לעבוד כברמן או ברמנית זאת עבודה קשה ומתישה אבל כמובן מאוד מהנה כשבאים בראש הנכון: אם אתם אוהבים אלכוהול ויודעים לתפקד טוב גם אחרי כמה שוטים, ואם יש לכם יחסי אנוש טובים ואתם חושבים שתצליחו לגרום לעבודה הזאת להפוך לבילוי, אז לכו על זה!
השכר בתור ברמן מורכב משכר בסיס וטיפים. שכר הבסיס לא גבוה במיוחד, אבל מה שבאמת מזניק את המשכורת שלכם הוא הטיפים שתקבלו. ככל שתעבדו במקומות יותר עמוסים, ותדעו לתת שירות טוב יותר, ולתקשר עם אנשים בצורה טובה, ככה תקבלו טיפים גבוהים יותר ושכר גבוה יותר בהתאם. אז הכול תלוי בכם!

איך מגיעים לזה?

אף פעם לא חסרים פאבים או בארים שמחפשים ברמנים, וחלקם כבר אפילו לא דורשים קורס ברמנים. ולמרות זאת, אני ממליץ לעשות קורס ברמנים אם אתם מתכוונים לעבוד בתור ברמן או ברמנית. זה אחד מהקורסים היותר מעניינים שאפשר לעשות לפני צבא אפילו סתם לכיף, ובטח שאם אתם אוהבים אלכוהול ורוצים לעבוד איתו. אתם תלמדו בקורס הזה המון, ותכירו מגוון רחב מאוד של אנשים שיכולים להפוך להיות לחברים טובים שלכם בהמשך הדרך.
כמובן שאתם תשתו שם משקאות אלכוהוליים איכותיים בטירוף, ותהפכו למקצוענים אמתיים בתחום. אבל כמו שאמרתי, אתם ממש לא מחוייבים לעבור את הקורס הזה ואתם יכולים לנסות למצוא עבודה גם בלי קורס, פשוט זה יהיה מאתגר יותר. כדאי בנוסף לקחת בחשבון שגם אם תמצאו עבודה, ללא קורס יהיה לכם קשה לתפקד טוב בלי שתכירו את כל סוגי המשקאות וערבובי המשקאות השונים.
אבל אם לעומת זאת תעברו קורס ברמנים, הסיכויים שלכם לעבוד יעיל יותר ולהרשים את הלקוחות שלכם עולים, מה שאומר שיש סיכוי שתקבלו יותר טיפים(!) אז לשיקולכם.
טיפ קטן כבר עכשיו: תנסו להסתדר על עבודה בתור ברמן או ברמנית במסיבות הגדולות באמת, באזור תל אביב למשל. שם הטיפים מטורפים, ואפשר לצאת עם באמת המון כסף.

יתרונות:
 • השכר רוב הפעמים לא רע בכלל ואפילו מאוד מתגמל בזכות הטיפים.
 •  עבודה בתור ברמן זה אפילו סוג של בילוי אם לוקחים הכול בצורה הנכונה. (באיזה עוד עבודה יעודדו אתכם לשתות אלכוהול ולצחוק ולבלות עם הלקוחות שלכם ככה?)
 • בעבודה הזאת אתם תשפרו את יחסי האנוש שלכם עם אנשים, ואם אתם טובים, גם יכולה לצאת לכם מהעבודה הזאת לקוחה או לקוח שיסיימו אצלכם בבית את הלילה בסוף המשמרת ;)
חסרונות:
 • עבודה בתור ברמן זאת עדיין עבודה פיזית קשה ומתישה. להתרוצץ ממקום למקום, מלקוח ללקוח, ולעמוד על הרגליים כמה שעות טובות ברציפות זה מתיש, ולא כל אחד מסוגל לזה. במיוחד לא כשהוא שיכור.
 • צריך לזכור שהשעות לא תמיד כל כך גמישות, ובדרך כלל מדובר בעבודה בלילה, ככה שאם יש לכם תכניות לבוקר שאחרי, כדאי שתשקלו לבטל אותן.
 • העבודה היא לבני 18 ומעלה.

מלצר-

מלצר: לא מתאים לכולם, אבל אפשר לעשות המון כסף לפני הצבא.

אם אמרתי שברמן זאת עבודה אינטנסיבית, אז לעבוד בתור מלצר אינטנסיבי פי מאה יותר! מלצר זאת אחת העבודות היותר מתישות ומאתגרות פיזית, אבל, במקומות הנכונים השכר שלה יכול להיות מאוד מאוד גבוה.
בשביל שכר גבוה, עליכם לשאוף לעבוד במסעדות או בתי קפה הומי אדם, כדי שתקבלו יותר הזמנות. ככל שיש יותר הזמנות, יש יותר טיפים והשכר שלכם עולה. בנוסף, חפשו מקומות עם מנות יקרות, ותוודאו שהשכר הוא לפי הטיפים, ושהבעלים של המקום לא לוקחים אותם לעצמם ומשלמים לכם בשכר שעתי במקום.

איך מגיעים לזה?

פשוט תחפשו בתי קפה ומסעדות טובות שתמיד מלאות באנשים ושקרובות לבית שלכם, ותבררו אם מחפשים שם עובדים. הכי חשוב זה לאזור אומץ ולגשת לאן שצריך. במקום לחשוב על הפחד מדחייה לעבודה, תחשבו על המשכורת שתרוויחו אחרי שיעסיקו אתכם, ואתם תראו איך אתם ניגשים ישר ללא שום היסוס.
חשוב שתדעו שעבודה בתור מלצר לא מתאימה לכל אחד! צריך להיות עם יחסי אנוש טובים, ועם סבלנות גדולה ללקוחות ישראלים תובעניים, שאוהבים מאוד להתלונן כל היום. ולמי הם יתלוננו אם לא למלצר? בנוסף, אם אתם יודעים שאתם מגושמים ושלא תצליחו לשאת המון צלחות וכוסות יחד בלי שמשהו ייפול לכם מהידיים, כדאי שתשקלו בשנית אם זאת עבודה בשבילכם.
טיפ קטן(תתרגלו כבר עכשיו לקבל אותם)- המקומות שבהם מלצרים מקבלים הכי הרבה כסף זה מסעדות גורמה רציניות, עם מנות יקרות. כמובן שבמקומות הללו(אם יקבלו אתכם), תעברו הכשרה מאוד רצינית, מאחר ושם לא מספיק פשוט "להגיש" את האוכל. במסעדות גורמה יוקרתיות יש קוד לבוש והתנהגות למלצרים, וצריך לשנן אותו היטב כדי לעמוד ברף הגבוה של המסעדה.

יתרונות:
 • שכר גבוה יחסית- במקומות הנכונים אפשר לחסוך הרבה כסף לפני צבא.
 • תלמדו לפתח סבלנות לאנשים ותשפרו את יחסי האנוש שלכם.
 • עם קצת מזל, העובדים שאתכם יהיו נחמדים וישפרו את האווירה.
חסרונות:
 • עבודה קשה ומתישה: לרוץ כל היום הלוך וחזור עם מגשי אוכל, לשמוע תלונות מלקוחות מתעלקים שאוכלים לכם את הראש ולסיים לקינוח בצחצוח השירותים של המקום זה לא כל כך כיף. (אבל אתם אלה שתחליטו אם זה שווה את המשכורת שתקבלו.)

סבלים-

סבל: עבודה קשה, אבל מוערכת. והשכר בהתאם!

זה אולי נשמע כמו בדיחה, אבל לעבוד בתור סבלים בחברת הובלות למשל, או בחברה שבה צריך להעביר למחסן מזון הרבה סחורה, יכול להיות מאוד מתגמל.
מדובר בעבודה מאוד סזיפית, שלא כל ילד בן 18 מתאים אליה, אבל אם אתם חזקים פיזית וחושבים שאתם יכולים לעמוד בעומס של עבודה אינטנסיבית, בתנאי חום וקור אז לכו על זה. אתם תצטרכו לסחוב המון ציוד כבד במהלך יום עבודה שלם, כל יום למשך תקופה של כמה חודשים טובים, אז קחו את זה בחשבון. השכר הוא כמובן גבוה ממינימום, ובהרבה הובלות של רהיטים למשל יש גם טיפים טובים מהלקוח.
*חשוב לזכור שצריך להיות מאוד אחראי וזהיר עם הציוד שאתם מובילים. כלומר, לשמור על שלמותו ולא לפגוע בו בזמן שאתם מעבירים אותו.

איך מגיעים לזה?

או שתנסו למצוא משרה בעזרת החברים וההורים, או שתחפשו באינטרנט "חברת הובלות", תמצאו חברה שעובדת באזור שלכם, תיצרו איתה קשר ותבררו אם הם צריכים עובד נוסף. אם הם יבקשו קורות חיים, אז תשלחו להם בלי היסוס, ואם הם לא צריכים עובדים, אל תתביישו לשאול אותם איפה לדעתם אתם יכולים למצוא עבודה בתחום הזה.

יתרונות:
 • תגמול טוב ושכר גבוה מאוד למתאימים.
 • יש טיפים טובים לעיתים, כי מעריכים את העבודה הקשה שלכם(בעיקר בהובלת רהיטים).
חסרונות:
 • עבודה פיזית קשה ואינטנסיבית שלא מתאימה לכולם.
 • עבודה שמצריכה אחריות ושמירה על הציוד שאותו אתם מובילים.
 • לרוב עבודה לבני 18 ומעלה.

עוזר בבנייה או שיפוצים-


מדובר בעבודה לא קלה בכלל, מאוד מלוכלכת ומאוד מתישה, אבל לרוב, מתגמלת(מבחינת שכר). בעבודה מסוג כזה אתם תעזרו לכל מיני בנאים בבניית דירות, ובניינים או בשיפוץ שלהן. לא צריך יותר מידי ידע איך הכול מתבצע. צריך רק ידיים טובות וחזקות, והרבה כוח רצון וסיבולת. אתם תיסחבו המון ציוד, ותעסקו בהמון עבודה פיזית קשה, כמו בניית וצביעת קירות.

איפה מוצאים עבודה כזאת?

בעיקר בכל מיני חברות בנייה ושיפוצים. תנסו ליצור קשר עם חברות שונות בתחום עד שתמצאו חברה שמחפשת עובדים. כנראה שיבקשו ממכם לשלוח קורות חיים שכתובות היטב, ולאחר מכן תתחילו בתקופת ניסיון קצרה, ומשם הכול כבר תלוי בכם. אם תראו מספיק מוטיבציה ותהיו חרוצים, אין סיבה שלא ישאירו אתכם שם עד הגיוס.

יתרונות: 
 • בדרך כלל השכר טוב.
 • אם תשימו לב למה שקורה מסביב, תרכשו ידע בסיסי בבנייה ואולי בעתיד תוכלו לשפץ לעצמכם את הדירה לבד, או לפחות להעזר בחברה שעבדתם בה ולקבל הנחה.
חסרונות:
 • עבודה פיזית מאוד קשה שלא מתאימה לכל אחד.  
 • לעיתים יש דרישה לעבוד המון שעות ביום.(יותר משמונה וחצי, שזה יום עבודה רגיל)
 • לרוב עבודה לבני 18 ומעלה.

נסכם

יש באמת אינספור אפשרויות למקומות עבודה פוטנציאליים לפני הצבא. כאן סגרתי רק חלק קטן מהמקומות שלדעתי הכי רלוונטיים אליכם, בשביל שתקבלו כיוון כללי וכדי שלא תבזבזו זמן יקר לפני הגיוס שלכם על חיפושים. אתם מוזמנים לכתוב בתגובות עוד כל מיני מקומות עבודה טובים שמתאימים לדעתכם לתלמידי תיכון לפני הצבא.
מקווה שתמצאו במהרה עבודה לפני צבא שמתאימה לכם, ושיהיה לכם גיוס קל.
בהצלחה!