אז הדבר הנורא מכל שכל כך פחדתם ממנו וחיכיתם לו בו זמנית סוף סוף כבר כאן. צו הגיוס לצבא הגיע מהדואר הישר לידיים שלכם, ואתם לא בדיוק שמחים מהתאריך? לא בדיוק בטוחים מתי להתגייס?

לא נורא! אפש לנסות לדחות את הגיוס, או להקדים אותו. אבל לפני זה, חשוב שתיסגרו בדיוק מתי כדאי להתגייס, ומה תאריך הגיוס שהכי מתאים בשבילכם.

רגע, מה הם תאריכי הגיוס העיקריים?

יש שלושה מחזורי גיוס עיקריים לצבא, ואלה אוגוסט, נובמבר, ומרץ. כמובן שגם בשאר החודשים מגייסים חיילים, אבל אלו הם חודשי הגיוס הגדולים. לכל מחזור גיוס יש את היתרונות שלו, ואת החסרונות שלו. לצערי, אני לא יכול להחליט בשבילכם מתי כדאי להתגייס, אבל מה שאני כן יכול לעשות, זה לכוון אתכם להחלטה נכונה שתתאים לכם. החלטה שחשוב שתסגרו עליה לפני הצבא(מן הסתם) ולפני שאתם רצים לקנות את כל הציוד שאתם צריכים לגיוס שלכם.

אז מתי כדאי להתגייס ומה היתרונות והחסרונות בכל גיוס?

גיוס יולי-אוגוסט, יתרונות

קודם כל והכי חשוב, משתחררים מוקדם.

אדם קופץ מאושר בשקיעה
יש! אני משוחרר מהצבא לפני כולם!

לגיוס אוגוסט יש יתרון חשוב ומשמעותי מאוד. אם תתגייסו בקיץ, ישירות אחרי בית הספר, תהיו גם הראשונים שיזכו להשתחרר מהצבא ומהמסגרת החונקת שבו ולהתחיל לחיות את חייכם איך שאתם רוצים.

תחשבו על זה ככה: כששאר המתגייסים מהשכבה שלכם ישתחררו, אתם כבר תהיו באמצע התואר שלכם, או בסוף הטיול הגדול אחרי צבא שכולם חולמים עליו.

חם בקיץ!

ממש חם לי!
כל כך חם פה!

עוד יתרון שיש לקחת בחשבון, הוא החום של הקיץ. איך בדיוק זה יתרון?

פשוט מאוד. הפקודות בצבא מאוד מחמירות בכל מה שקשור לחום. מעל עומסי חום מסוימים אין להריץ את החיילים, אין להעמיד אותם בשמש הקודחת, אלא רק בצל, ויש לתת להם הרבה הפסקות התרעננות והפסקות מים.

אז נכון, יהיה לכם חם ואתם תזיעו לא מעט במדים המחניקים של צה"ל, אבל אתם תרוצו ותחוו פחות קשיים פיזיים, מטירונים שמתגייסים בחודשים אחרים.

גיוס יולי-אוגוסט, חסרונות

ממסגרת חונקת אחת, למסגרת חונקת חדשה

למתגייסי אוגוסט אין זמן לנוח. בעוד שמי שמתגייס בנובמבר או מרץ, מספיק לבלות במסיבות, ואפילו מספיק לעבוד לפני צבא.

%d7%90%d7%93%d7%9d-%d7%97%d7%95%d7%a9%d7%91

מעבר לזה, הרבה אנשים שמתגייסים מוקדם, עדיין לא סגורים על התפקיד המושלם עבורם, תפקיד שבו הם ירגישו סיפוק אמתי. ולכן הם מתגייסים במקום לתפקיד שהצבא דחף להם בכוח או הציב אותם בו כברירת מחדל.

בנוסף, יכול להיווצר מצב שעקב הגיוס המוקדם, תפספסו מיונים לתפקידים מסוימים, שנגררים אחרי תקופת בית הספר, וכך תפספסו תפקיד שממנו הייתם נהנים באמת.

כמובן שאם הייתם מספיק אחראיים, וחיפשתם מראש תפקיד שמתאים לכם, יש סיכוי גדול שאתם כבר סגורים על תפקיד שהוא בדיוק בשבילכם. אם זה המצב, אני שמח בשבילכם! אם לא, הייתי שוקל מאוד לדחות את הגיוס, מאחר והחשיבות במציאת תפקיד בצבא שמתאים לכם, היא עצומה.

בלי ספוילרים

אתם תהיו הראשונים מהשנתון שלכם שמתגייסים ונהפכים להיות חלק ממערכת חדשה. מערכת שונה ממה שאתם מכירים. עם דרישות גדולות, ועומסים שלא הכרתם קודם לכן. בניגוד למי שמתגייס מאוחר יותר, לכם אין אף אחד שיכין אתכם ויספר לכם ממקור ראשון חוויות מהטירונות למשל(אלא אם יש לכם חברים שגדולים ממכם). אמנם אתם יכולים לקרוא ברשת על הקשיים שמצפים לכם בצבא, או על קשיים בטירונות למשל, אבל אין כמו לשמוע על הכול ממקור ראשון ולהגיע מוכנים יותר. לכן קחו בחשבון שאולי תתקשו קצת יותר מאחרים להסתדר ולהשתלב במערכת הצבאית.

חשבון בנק ריק.

איפה כל הכסף שלי?!
אמא אני צריך קצת כסף!

אם לא עבדתם בזמן הלימודים בבית הספר, אז אתם תתגייסו עם חשבון בנק ריק. זה לא משהו מאוד קריטי, אבל יש לקחת את זה בחשבון. אז נכון, מקבלים משכורת בצבא, אבל בדרך כלל זה פשוט לא מספיק. תאמינו לי שהרבה יותר כיף להתגייס כשבחשבון שלכם כבר יש סכום כסף כלשהוא שחסכתם.

אם תתגייסו בקיץ, לא באמת תספיקו לעבוד ולחסוך סכום סביר. בעוד שמי שיתגייס מאוחר יותר, יכול לחסוך סכום נכבד בזמן הפנוי שיש לו לפני הצבא.

גיוס נובמבר, יתרונות

האיזון המושלם

אם תתגייסו בנובמבר, אתם תהיו בין ברי המזל שיזכו "באיזון המושלם". אתם תקבלו הרבה זמן לנוח בבית לפני הגיוס, אבל לא יותר מידי זמן. כך שלא תשתגעו משעמום ולא תגיעו למצב בו אתם לא יודעים מה לעשות עם עצמכם בכל הזמן הפנוי שיש לכם עקב ההמתנה המייגעת לגיוס.

תתגייסו עם קצת כסף בכיס

לא צריך להתחנן להורים, יש לי כסף משלי!

זמן לנוח בבית שווה לשעות פנויות שאפשר לנצל בשביל עבודה. לכן, אם תתגייסו בנובמבר תיפתח בפניכם האפשרות לעבוד במשך תקופה של כמה חודשים, ולהתגייס עם קצת כסף בחשבון.

תזכרו שהמשכורות בצבא לא גבוהות במיוחד, ולכן כל סכום כספי שתחסכו ושיהיה בחשבון שלכם, זאת ברכה.

להתגייס לאן שאתם רוצים

מי שמתגייס בגיוס נובמבר, מרוויח לעצמו עוד קצת זמן לחפש את התפקיד המושלם בשבילו, ומרוויח עוד זמן בשביל לבקש מהצבא להתמיין לכל מיני תפקידים שמעניינים אותו.

לכן אם אתם לא סגורים על התפקיד שבו אתם רוצים לבלות בין שנתיים לשנתיים ושמונה בצבא, שזה הרבה זמן, כדאי לכם להתגייס בנובמבר, או אפילו במרץ.

גיוס נובמבר, חסרונות

איזה קוררר

כל כך קר לי!

בנובמבר קר. ולעשות טירונות בחורף זה פשוט לא כיף. בייחוד לא טירונות 03, שכוללת הרבה מאוד בילוי בשטח, שבחורף מסתכם בעיקר בהרבה בוץ קפוא.

בחורף הקר יש פחות הנחות מאשר בקיץ, לכן יריצו אתכם הרבה. מעבר לזה, לישון באוהל של טירונות בשטח הפתוח בחורף זה מזוויע. הקור, הרוחות החזקות, והגשם שחודר דרך כל השכבות שלכם יחדיו, לא מוסיפים בכלל לאווירה.

לכן אם הקור הוא האויב המושבע שלכם, אתם צריכים לשקול שוב האם להתגייס בנובמבר.

תשתחררו קצת מאוחר יותר

זה לא פייר, חברים שלי השתחררו מזמן!

כן, התגייסתם אחרי גיוס אוגוסט, אז ברור שגם תשתחררו אחריו. בזמן שחבריכם שהתגייסו באוגוסט ישתחררו, אתם עוד תשרתו בצבא ותהיו תחת המסגרת המתישה הזו.

למזלכם, התגייסתם בסך הכול שלושה או ארבעה חודשים אחרי גיוס הקיץ, אז המצב שלכם לא כזה נורא. חוץ מזה, תחשבו על זה ככה: עדיף להתגייס ולהשתחרר שלושה חודשים אחרי גיוס אוגוסט, כל עוד מצאתם תפקיד שמתאים לכם באמת, ושרכשתם בו כישורים להמשך החיים האזרחיים שלכם. (כמובן שמדובר על מצב בו אתם מיועדים להתגייס באוגוסט בלי תפקיד שאתם רוצים בו).

גיוס מרץ, יתרונות

תרוויחו המון זמן

יש כאלה שיראו בזה בתור חסרון. חלק מהאנשים פשוט לא מסוגלים לדמיין מה הם יעשו בכל כך הרבה זמן פנוי שהם צריכים לחכות בו לגיוס שלהם. אם גם אתם מסוג האנשים שחושבים שהם ישתעממו בכל הזמן הפנוי הזה, אז אל תתגייסו במרץ.

אם לעומת זאת, אתם רוצים לנוח באמת כמו שצריך לפני הגיוס ולהספיק עוד הרבה דברים, גיוס מרץ הוא מושלם.

מי שמתגייס במרץ יכול להספיק המון:

לעבוד, והרבה
אתם תספיקו לחסוך המון כסף

יש לכם בערך תשעה חודשים שאתם יכולים לקדיש לעבודה. מה שאומר שאתם יכולים לחסוך כמות מכובדת של כסף. ככה לא תצטרכו לעבוד אחרי צבא בשביל הטיול הגדול שכולם חושקים בו, בניגוד לגיוס אוגוסט.

לנוח ולטוס לחו"ל
לפחות אתם תטוסו לחו"ל!

אתם מקבלים הזדמנות לנוח כמו בני אדם אחרי 12 שנות לימוד קשות וארוכות ולפני המעבר החד למסגרת המאתגרת החדשה של הצבא.

אתם יכולים להתבטל ולא לעשות כלום, יכולים לבלות כל הלילה במסיבות מטורפות, ויכולים לטוס לחו"ל לפני צבא. הרבה הזדמנויות פתוחות בפניכם, והזמן שברשותכם קיים בשפע.

לעשות פסיכומטרי, או כל דבר אחר.

יש לכם בערך תשעה חודשים בבית. זאת כמות זמן באמת מכובדת. אם תדעו להעריך את הזמן העומד לרשותכם, אתם יכולים לנצל אותו בחוכמה ולחסוך חלק מהתכניות שלכם לעתיד, אחרי השחרור.

אתם יכולים למשל לסיים עם הפסיכומטרי לפני הצבא, ולחסוך כמה חודשים טובים אחרי הצבא, מה שמתגייסי אוגוסט לא יכולים להרשות לעצמם.

כמובן שאתם גם יכולים ללמוד כל דבר אחר שמעניין אתכם. אתם יכולים להירשם לקורסים בנושאים שאתם אוהבים, כמו תכנות למשל. העולם פתוח בפניכם במשך תשעה חודשים, ואם אתם לא עצלנים, אתם יכולים להפוך את התקופה הזו למועילה ומקדמת מאוד.

סיכויים גבוהים יותר להתגייס לאן שאתם רוצים.

אם עדיין לא החלטתם לאן אתם רוצים להתגייס, אז קיבלתם עוד תשעה חודשים לחשוב על זה. אתם תרוויחו המון זמן ותעלו את הסיכויים שלכם להגיע בצבא לתפקיד שתהיו בו מאושרים. אולי אפילו תקבלו עוד הזדמנות להתמיין לאן שאתם רוצים(אם רק תבקשו מהצבא מספיק יפה).

גיוס מרץ, חסרונות

טוב זה ברור, אתם תשתחררו מאוחר.

אתם תשתחררו בהרבה אחרי כולם. בזמן שאתם עדיין תשרתו בצבא, אתם תראו את חברים שלכם מעלים תמונות וסרטונים מהטיול שלהם בחו"ל.

בזמן שאתם עדיין תהיו תקועים בצבא, אתם תראו איך הם כבר מתחילים במרוץ החיים האמתיים שלהם. זה עלול להיות קצת מתסכל, אבל אם תזכרו שאתם נחתם כמעט שנה בזמן שהם רצו בחום בשמש על מדי ב', אתם תרגישו יותר טוב.

מזג האוויר הטוב.

איך בדיוק זה חסרון? זה פשוט. מזג אוויר טוב אמנם אומר שתזיעו פחות, ולא תקפאו מקור, אבל זה אומר שלא יהיו שום הקלות מצד המפקדים שלך.

אתם תרוצו המון בחוץ, ושום פעילות קשה ומאתגרת פיזית לא תתבטל בגלל מזג האוויר. בקיצור, אתם עומדים לחוות את הטירונות על הצד הקשה ביותר שלה. אז תתכוננו. ומצד שני, לפחות לא תקפאו מקור בלילה ולא תקבלו מכת חום מהשמש הקודחת.

נסכם בכמה מילים

כמו שאתם רואים, לכל גיוס יש את היתרונות שלו, ואת החסרונות שלו, ועכשיו כולם כתובים ממש כאן מולכם.

כל מה שנותר לכם לעשות, הוא קצת "חושבים עם עצמכם". עליכם להתחשב בגיל שלכם למשל. אם אתם בין הגדולים בשכבתכם, אולי עדיף שתתגייסו מוקדם. מצד שני אם אתם לא סגורים בכלל על התפקיד שלכם, או אם בשביל התפקיד שאתם חושקים בו צריך להתגייס קצת יותר מאוחר, אל תחשבו פעמיים ותדחו את הגיוס.

קחו את זה בקלות.

זכרו שבגדול תאריך הגיוס שלכם זאת לא באמת שאלה כזאת חשובה. כולכם גם ככה תתגייסו וגם ככה תשתחררו. לא משנה מי קודם, ומי לא. זאת לא באמת תחרות. כל אחד מתקדם בקצב שלו בהתאם לשאיפות ולרצונות שלו. אז קחו הכול בקלות, ואל תייחסו חשיבות גדולה מידי לתאריך בו תתגייסו.

גיוס קל ובהצלחה!