ברוכות הבאות בנות ועכשיו כבר גם בנים לפוסט הראשון והאחרון שתצטרכו לקרוא כדי ללמוד איך להתכונן ליום המא"ה ולהצליח בו בענק. יום המא"ה הוא יום ארוך, מורכב ומאתגר בהחלט ולכן הכנה ליום המא"ה היא פשוט קריטית. ההכנה ליום המא"ה מורכבת מכמה שלבים שחשוב שתעשו כדי שתגיעו מוכנות לכל התחנות השונות וגם כדי שתהיו מוכנות מנטאלית ליום הזה כמו שצריך. בעזרת הכנה טובה ואימוץ הגישה הנכונה, יום המא"ה יכול להפוך ליום מאוד נחמד שיעשה את המשך השירות שלכן להרבה יותר טוב ואיכותי.

מטרת הפוסט הזה היא לתת לכן ולכם את כל המידע שאתן צריכות לדעת כדי להצליח ביום המא"ה בצורה הכי טובה שאפשר, החל מערכת הכנה טובה ליום המא"ה שנזכיר עוד בהמשך, דוגמאות למבחנים השונים שיצפו לכן וכלה בטיפים ומקורות מידע אחרים שיעזרו לכן בזמן ההכנה שלכן ליום המא"ה.

לכן, קחו בחשבון שהפוסט הזה הוא ארוך ומורכב פשוט כי הוא כולל כל דבר חשוב וחיוני שאתן צריכות לדעת בשביל להצליח ביום הזה ולקבל תפקיד מעולה בצבא. אז קראו הכל בסבלנות ותיישמו את מה שכתוב כאן, כי זה ישתלם לכן.

עדכון חשוב בנוגע ליום המאה

עד עכשיו, יום המאה היה מיועד בעיקר לבנות. אבל לאחרונה, הצבא יצא ברפורמה חדשה שבעקבותה הוא יצר יום חדש דומה מאוד ליום המא"ה שמיועד לבנים בשביל לאסוף עליהם יותר מידע ולייעד אותם לתפקיד מתאים יותר בדיוק כמו שהוא עושה כבר שנים לבנות. לכן, למרות שהפוסט מנוסח ככה כאילו הוא מסביר רק על יום המאה לבנות, כל מה שרשום פה רלוונטי ויעזור גם ליום המאה לבנים. 

יום המא"ה: מידע כללי

יום המא"ה (יום מיון, איתור והתאמה) הוא יום מיוחד שהצבא החליט לעשות כשאתן בכיתה י"ב ולעיתים כבר בכיתה י"א בשביל לגלות כמה שיותר מידע עליכן, המועמדות לגיוס. הסיבה לזה היא שכשיש לצבא יותר מידע עליכן מעבר לנתונים היבשים של הצו הראשון, קל לו יותר למצוא בשבילכן תפקיד מתאים שבו תממשו את כל הפוטנציאל שלכן ואת האינטרסים של הצבא.

ככה, אתן גם תועילו הכי הרבה לצבא ובמקביל הצבא יועיל הכי הרבה לכן. נשמע טוב, לא?

אז זהו, שבתיאוריה זה באמת טוב אבל בפועל עדיין לא מספיק בנות לוקחות את היום הזה ברצינות. לכן הן מפספסות הזדמנות נפלאה לאפשר לצבא להכיר אותן על הצד הטוב ביותר שלהן ומפספסות הזדמנות לשפר את השירות שלהן. 

למי חשוב לעשות את יום המא"ה

התשובה הפשוטה היא, לכולם! למרות שרשמית יום המא"ה זה לא יום חובה, לדעתי כל אחת ואחת מכן חייבת להגיע ולהשתתף ביום הזה. מי שלא תגיע, לרוב לא תקבל שאלון העדפות או שפשוט תקבל שאלון מצומצם מאוד וחבל! 

מה נותנת לי הכנה ליום המא"ה?

כמו שכבר כתבתי למעלה, יום המא"ה נותן לכן הזדמנות נפלאה להראות את כל הצדדים החיוביים שלכן בפני הצבא ופותח בפניכן את שאלון ההעדפות. ככה תוכלו למצוא תפקיד שבו תממשו את עצמכן בצורה הרבה יותר טובה במקום להיות משובצות בצורה אקראית על פי צרכי צבא בלבד. ולכן, בשביל לקבל תפקידים שמתאימים לכן כמה שיותר, שווה לעשות הכנה רצינית ליום המא"ה כדי שתראו לצבא במה אתן הכי טובות וכמה אתן טובות.

אבל אם זה לא משכנע מספיק, הנה עוד כמה סיבות למה שווה לקחת את היום הזה ברצינות.

כל הסיבות למה לגשת ולעשות הכנה ליום המא"ה

 • ליום המא"ה יש השפעה עצומה על התפקיד שאותו תקבלו. הרבה פעמים השפעה גדולה יותר מזו של הצו הראשון. לכן אם לא הצלחת בצו הראשון כל כך, את באמת חייבת ללכת ליום המא"ה ולהשקיע בו ובהכנה אליו אפילו יותר מהאחרות. אני מכיר המון בנות שקיבלו נתונים לא טובים בצו הראשון אבל הצליחו מאוד ביום המא"ה כי הן התכוננו אליו כמו שצריך. היום הזה בגדול הציל אותן והן הגיעו לתפקיד טוב, והכל כי הן למדו איך להתכונן ליום המא"ה ולקחו את היום הזה ברצינות.
 • יום המא"ה לא יכול לפגוע בנתונים שלכן מהצו הראשון. כלומר, יום המא"ה יכול רק להוסיף עוד מידע עליכן וציונים נוספים אז אין לכן מה להפסיד. במנילה, תקבלו רשימת תפקידים בהתאם לנתוני הצו הראשון שלכן ותפקידים נוספים שמושפעים גם מנתוני יום המא"ה.
 • אי הגעה לחלוטין ליום המא"ה כן יכולה לפגוע בכן. אי הגעה (לכמה זימונים ברצף) נרשמת ועלולה להשאיר רושם שלילי בעיני הצבא לגבי הרצינות שלכן. ושוב, אי הגעה ליום המא"ה אומרת שבדרך כלל לא תקבלו שאלון העדפות!
 • אם תהיו טובות ביום המא"ה, תוכלו לקבל תפקידים מעולים שאפילו לא יצריכו מכן מיונים נוספים. כלומר יום המא"ה יתפקד כבר בעצם כמו יום מיונים לחלק מהתפקידים(שחלקם לא רעים בכלל).
 • ביום המא"ה בודקים המון תחומים שונים, כמו הדרכה, חשיבה לוגית ועוד. ככה שמעבר לזה שתוכלו לקבל תפקיד טוב יותר, תוכלו באמת לקבל תפקיד שתואם את הכישורים שלכן ותחומי העניין שלכן ואף תפקיד שיעזור לכן בעתיד בחיי האזרחות.

בקיצור, תיקחו את היום הזה ברצינות, כי יש לו השפעה באמת עצומה על המשך החיים שלכן. גם במשך השירות הצבאי ואולי גם בעתיד באזרחות.

הכנה ליום המא"ה: מידע נוסף וטיפים חשובים

מידע נוסף על יום המא"ה.

אחרי שהבנתן והשתכנעתן שמדובר ביום משמעותי ושחשוב לקחת אותו ברצינות ולעשות הכנה ליום המא"ה, בואו נדבר על מידע חיוני נוסף שאתן צריכות לדעת כדי שנלמד איך להתכונן ליום המא"ה כמו שצריך.

מה בודקים ביום המאה

קודם כל חשוב שתדעו שמי שבודק אתכן ביום המא"ה זה לא הצבא עצמו באופן ישיר, אלא מכוני הערכה פרטיים שהצבא שכר. כלומר, כל הבודקים הם אזרחים מיומנים שזו העבודה שלהם.

אבל, שזה לא ילחיץ אתכן. כי עם ההכנה הנכונה, אין שום סיבה שלא תצליחו להרשים אותם.

לפני שנדבר על היום עצמו ועל כל המבחנים והתחנות שתעברו, חשוב שתדעו איזה יכולות ודברים נוספים יבדקו אצלכן. ככה תוכלו לדעת על מה לשים דגש ואיך להרשים את הבודקים שלכם הכי טוב שאפשר.

ביום המא"ה בודקים המון תכונות שונות ומגוונות ועל כל אחת מהן תקבלו ציון בין 1 ל5. כש-5 זה הכי גבוה, ו-1 זה הכי נמוך.

בין חלק מהתכונות שבודקים: הדרכה, פיקוד, ניהול וארגון, יחסי אנוש, אחזקה טכנית, עבודת צוות ועוד. בשביל מידע מפורט ומדויק על כל התכונות השונות שבודקים, ושיטת הציונים, תוכלו לקרוא את הכתבה הבאה של מיטב.

חשוב שתזכרו שאתן לא חייבות להוציא את הציון הכי גבוה בכל אחת מהתכונות שבודקים. כי אם למשל אתן לא אוהבות לדבר מול קהל ולא רוצות תפקיד שמערב את זה אלא רוצות תפקיד טכני כלשהו אז זה בסדר אם תקבלו בחלק הזה ציון קצת פחות טוב.

אבל זה עדיין לא אומר שאתן צריכות לחפף במבחנים בחלק הזה ולא להשקיע. כי כן יש תפקידים שדורשים ציונים גבוהים בכמה תחנות וכי גם התמדה ורצינות זה מדד קריטי שבודקים ושיש לו השפעה בערך על כל תפקיד בצבא. לכן בכל אחד מהמבחנים והתחנות עליכן להשקיע ולתת את כל מה שאתן יכולות. פשוט תזכרו שגם אם לא הלך בחלק מסוים, זה בסדר וממש לא סוף העולם כל עוד השקעתן והייתן רציניות וכל עוד אתן יודעות שהמבחנים בתחנה הזו בודקים תכונות שפחות רלוונטיות לתפקידים שאתן רוצות.

מה צריכה להיות הגישה שלכן

הכנה ליום המא"ה מבחינה מעשית ופרקטית חשובה מאוד, אבל הגישה שלכן ביום הזה חשובה לא פחות!

אתן צריכה לבוא בגישה רצינית, אבל גם לא רצינית מידי כדי שלא תלחיצו את עצמכן סתם. תבואו ליום הזה בידיעה שאתן הולכות להיות הכי טובות שאתן יכולות, ותזכרו את כל התכונות השונות שדיברנו עליהן קודם שאותן הצבא בודק ביום הזה.

כי המטרה שלכן תהיה להראות את היכולות שלכן ולאפשר לצבא להכיר אתכן, כדי שהוא יבין איזה מהתכונות שאותן הוא בודק הכי בולטות אצלכן.

תתמקדו באמת בלהיות הכי טובות שאפשר אבל לא על חשבון בנות אחרות כמובן. אל תדרסו בנות אחרות ותראו טובות בזכות זה שאחרות פחות טובות מכן. תהיו טובות בזכות עצמכן, ותעזרו גם לאחרות להיות טובות יותר.

תנסו להיות אתן עצמכן ולא להתייחס לזה שבוחנים אתכן. אם תחשבו כל הזמן על הבוחנים, לא תהיו אתן עצמכן. במקום זה, תתרכזו במשימות השונות ותהנו מהחווייה עצמה. תנצלו את היום הזה כדי ללמוד ממנו וכדי להכיר חברות חדשות.

עם הגישה הזאת, כבר תעלו לעצמכן את הסיכויים להצליח ביום המא"ה באופן משמעותי, אפילו בלי ללמוד איך להתכונן ליום המא"ה בצורה מעשית.

למה חשוב לדאוג לפני יום המא"ה

חוץ מהגישה הנכונה שזה בערך הדבר הכי חשוב שאתן צריכות להביא אתכן, כדאי גם לדאוג את הדברים הבאים:

 • תעודת זהות בהישג יד (חשוב מאוד!!).
 • מצלמה עובדת שהיא לא בפלאפון (תבדקו מראש לפני המיון שהיא עובדת).
 • מיקרופון טוב שעובד שהוא לא בפלאפון (שוב, כדאי לבדוק מראש שהוא עובד כמו שצריך).
 • חשוב לוודא שאתן בחדר שקט וסביבת עבודה שקטה (אם זה לא אפשרי, חשוב לפנות למיט"ב מראש וליידע אותם).
 • אתן אמורות לקבל הודעה מהצבא לאימות כתובת המייל שלכן יום לפני המיון, אז תהיו עירניות לזה כדי לא לפספס. חשוב שכתובת המייל שלכן תהיה עדכנית ונכונה מבחינת הצבא.
 • כלי כתיבה משלכן בהישג יד.
 • אוכל ומים שיהיו בהישג יד להפסקות.

הכנה ליום המא"ה: מהלך היום

סדר היום שהיה ביום המאה בעבר השתנה כי הכל נעשה היום מקוון דרך הזום, ונראה שככה זה הולך להישאר. 

אתן אמורות לקבל הודעה מסודרת עם סדר היום והזמנים, אבל בדרך כלל יום המא"ה עצמו יתחיל בשעה שמונה בבוקר עד בערך ארבע בצהריים ויעשה כולו מהמחשב האישי שלכן בבית. לפני היום עצמו בדרך כלל בשבע וחצי, תעברו תהליך זיהוי פנים עם תעודת זהות ותתבקשו כמובן להישאר עם מצלמה דלוקה לאורך כל היום.

בנוסף, יצרפו אותכן לקבוצת ווצאפ שתכיל את האחראים שלכם ובנות נוספות שיהיו בעצם הקבוצה שלכן במהלך היום שמתמיינות אתכן. יתר על כן, אתן תקבלו מספר של אדם שיהיה אחראי מבחינתכן ובמידה ויהיו לכן קשיים טכניים ובעיות אחרות, תוכלו לפנות אליו.

בקבוצת הווצאפ עצמה, תקבלו כל מיני הוראות כמו מתי להתחבר ולאן בשביל להיכנס לחדרי הזום לתחנות השונות, ותקבלו הסבר כללי על היום הזה. כלומר, מה שתעברו ביום הזה באופן כללי ועל ההשלכות של היום הזה על המשך השירות שלכן. בין התחנות השונות (שעליהן נפרט בהמשך) יהיו הפסקות מסודרות, ככה שיהיה לכן זמן להתאושש לפני התחנה הבאה.

בעבר, מתמיינות סיפרו שבתחילת היום הן היו צריכות להציג את עצמכן בפני שאר הקבוצה שלהן, לדבר טיפה על עצמן ועל תפקיד בצבא שאותו הן רוצות או חושבות שיתאים להן. לא ברור אם היום שואלים את זה, אבל עדיין כדאי מאוד להחליט מראש על תפקיד צבאי שמעניין אתכן למקרה שיבקשו ממך להציג את עצמך וישאלו אותך על תפקיד שמעניין אותך. אם עדיין אין לכן כיוון, כאן כתבתי פוסט מקיף על תפקידים לבנות בצבא שאני בטוח שתמצאו בו משהו שמתאים לכן.

ואם בכל זאת לא תמצאו עדיין תפקיד ספציפי שאתן רוצות, תוכלו לדבר באופן כללי על סוג התפקידים שמעניינים אתכן. למשל, תפקידי הדרכה, תפקידים טכניים ועוד.

לאחר כל ההכנות הטכניות, תמשיכו לשלב הבא, שזה המבחנים והתחנות השונות שבהן יבדקו אתכן ויתנו לכן ציון על כל אחת מהתכונות שהזכרנו קודם למעלה.

הכנה ליום המא"ה: פירוט והסבר על כל התחנות

תקראו את החלק הזה עד הסוף ותבינו איל להתכונן ליום המא"ה כמו שצריך!

ביום המא"ה תעברו ארבעה מבחנים שונים, כלומר ארבע תחנות שונות (פעם היו שבע תחנות, אבל כרגע זה ירד לארבע). בין כל תחנה ותחנה יש הפסקה, שאורכה נע לרוב בין רבע שעה לחצי שעה.

כעת אפרט על התחנות עצמן, שהסדר שלהן אקראי שכן מלשביות שונות דיווחו על סדר תחנות שונה ולכן לא נראה שיש בהכרח סדר קבוע וזה תלוי בקבוצה שאליה תשובצו.

הכנה ליום המא"ה: המבחנים הפסיכוטכניים

המבחנים הפסיכוטכניים ביום המא"ה מזכירים מבחינת המבנה את המבחנים בצו הראשון, אבל התכנים שלהם שונים לגמרי.

כלומר, גם כאן תקבלו שאלות אמריקאיות במחשב על זמן ובין כל נושא ונושא יהיה לכן קצת זמן להתרענן. אבל, כאן הנושאים שונים מאלה שהיו לכן בצו הראשון.

מטרת המבחנים הללו היא לבדוק את יכולת הריכוז שלכן לאורך זמן, יכולת ניתוח המידע שלכן למשל כשאתן קוראות גרפים, חשיבה מחוץ לקופסא ועוד.

במבחנים הפסיכוטכניים של יום המא"ה יהיו שלושה נושאים, אם כי ההרכב שלהם משתנה מפעם לפעם ויכולות להיות שאלות מסוגים אחרים שלא כתובות כאן.

אכתוב כאן על כל שלושת הנושאים בסדר אקראי, אבל במידה ויש נושאים שנבחנתן עליהם שלא כתבתי אותם כאן, אשמח אם תעדכנו אותי במייל של האתר או בתגובות של הפוסט כדי שאוסיף את זה.

מבחני ניתוח גרפים

אתן תקבלו קטעי מידע עם גרפים מסוגים שונים, ועליכן יהיה להסיק מידע מהגרפים האלה בשאלות שישאלו אתכן.

למשל:

דניאל בדק בכל מקצוע מה היה הציון שהוא שאף לקבל, לעומת הציון שאותו קיבל בפועל. כעת, הוא רוצה לדעת מה היחס בין ממוצע הציונים שאותם שאף לקבל במקצועות מתמטיקה, תנ"ך וספרות לבין הציונים אותם קיבל בפועל.

מהו היחס הנכון?

 • 27/26
 • 26/25
 • 23/28
 • 5/3

תשובה: הנכונה היא א'.

הסבר: מה שצריך לעשות זה פשוט לסכום את הציונים הרצויים במקצועות מתמטיקה, תנ"ך וספרות, ולחלק אותם בסכום של הציונים המצויים(אלה שהתקבלו בפועל).

ולכן נקבל, 270/260 = 27/26.

אין טעם לחשב לפני זה את הממוצע(כלומר לחלק כל אחד מהסכומים ב-3) כי כשתחשבו את היחס בין שני הממוצעים, המספר 3 יצטמצם. כלומר, היחס בין סכום שלושת הציונים הרצויים והמצויים זהה ליחס הציון הממוצע שלהם.

מבחני חשיבה מהירה, ריכוז ודיוק

תקבלו כל מיני משימות, או רצפים של אותיות ומספרים שעליכם יהיה להבחין בהם בהבדלים, או להשלים בהם חלקים חסרים.

למשל:

קבעו לגבי כל שורה אם רצפי המספרים בה זהים:

 1. 123423412 123423412 זהים/לא זהים
 2. 14356 14365 זהים/לא זהים
 3. 918273645 918272645 זהים/לא זהים

תשובה:

רק בשורה הראשונה המספרים זהים ביניהם.

כמובן, שכאן זאת דוגמא קלה, ובאופן כללי מה שקשה בחלק הזה זאת העובדה שהשאלות הן על זמן ויש המון רצפים כאלה שעליכם להספיק לענות על כמה שיותר מהם.

מבחני תפיסת מרחב

במבחנים הללו תקבלו כל מיני צורות מסוגים שונים שתצטרכו לחבר בראש ולהחליט מבין האפשרויות השונות מה הצורה שהתקבלה.

למשל:

התשובה הנכונה היא ב'.

הסבר: עם המשולש והמלבן האמצעי יוצרים חץ. וכשנחבר אותם למלבן הגדול, נקבל את הצורה האמצעית.

הערה: זאת רק דוגמא לאופי השאלות שתקבלו. יהיו שאלות גם ברמה יותר גבוהה, וגם ברמה יותר נמוכה.

נושאים נוספים חדשים

בין אם זה בעקבות הקורונה כי ביטלו חלק מהתחנות, או פשוט כי הוחלט בצבא לחדש קצת את המבחנים, הוסיפו חלק נוסף למבחנים הפסיכוטכניים. בחלק הזה תצטרכו לחלץ כלי כלשהו מתוך הרבה כלים אחרים על ידי הזזה שלהם בצורה חכמה. קצת קשה להמחיש את זה במילים, אבל הנה סרטון טוב שמדגים את זה. (תעברו ל0:25 שניות תבינו לבד).

בנוסף, מלשביות דיווחו על מבחני היגיון נוספים של סידור עצמים בשורה עם כל מיני חוקים שמגבילים אותם, וצריך לבחור את הסידור שהגיוני ועומד בכל התנאים. המבחנים מזכירים חידות כמו זאת, רק ברמה פשוטה יותר שבה פשוט צריך לבחור סידור הגיוני מתוך רשימת סידורים נתונה כשיש חוקים מגבילים כמו בחידה.

מבחנים נוספים שהתווספו כעת לחלק הממוחשב שדווחו עליהם שלא היו בעבר, הם מבחנים טכניים בפיזיקה בסיסית כמו מבחן גלגלי שיניים ועוד. פירטתי כבר על מבחנים מהסוג הזה כאן לעומק ולכן לא אפרט עליהם כאן שוב. רק קחו בחשבון שהזמנים שכתבתי שם לא בהכרח יהיו זהים לאלה שתקבלו במבחנים הללו ביום המאה.

חשוב לי להדגיש, שמאחר ויש עכשיו פחות תחנות ומאחר ולתחנה הזו התווספו כמה מבחנים חדשים, החשיבות של התחנה הזו עולה ולכן עליכן להשקיע בחלק הזה יותר מבעבר.

הכנה למבחנים הפסיכוטכניים של יום המא"ה

בעיקרון, המבחנים הפסיכוטכניים ביום המא"ה ממש לא נוראיים ולגמרי אפשרי להצליח בהם. אם הצלחת בצו הראשון למשל, סביר להניח שלא תהיה לך בעיה גדולה עם המבחנים ביום המא"ה.

אבל אם לא הצלחת במבחנים הפסיכוטכניים בצו הראשון אז כדאי לך מאוד להתכונן למבחנים הללו ברצינות. כי זאת ההזדמנות שלך לתקן את המצב.

לכן, אני ממליץ לכולן לקחת ברצינות את המבחנים הללו ולהתכונן אליהם. כי אפילו שהם לא קשים מידי, הם גם לא קלים מידי. הזמן לכל שאלה הוא קצוב, ואם לא רגילים לפורמט המבחנים הזה יותר מידי, הוא יכול להיות מאתגר. ככה שאפילו אם אתן תופסות את עצמכן כחכמות, עדיין יש אפשרות שתיפלו במבחנים האלה כי לא התכוננתן כראוי וחבל שזה יהיה המצב!

אני ממליץ לתרגל מספר מבחנים בסגנון של המבחן הממוחשב שיצפה לכן ביום המא"ה, כי זאת הדרך הכי טובה לבוא למבחנים הללו מוכנות יותר. הדרך הכי טובה שמצאתי לעשות את זה היא בעזרת ערכת ההכנה של מכון נעם, או בעזרת ערכת ההכנה החדשה של פזט"א.

הערכות עולות כסף, אבל הן לא יקרות בכלל והן מתעדכנות באופן תמידי וכוללות את כל המבחנים האחרונים שהצבא הוסיף גם בתקופת הקורונה. ביחס לתמורה שערכה כזו תיתן לכן שהיא ביטחון עצמי גבוה, רוגע וסיכויי הצלחה הרבה יותר גבוהים בחלק הזה של המבחנים, אני חושב ששווה לשקול לעבוד עם אחת מהערכות.

שתי הערכות מצוינות, כשהיתרון במכון נועם זה הותק שלהם והעובדה שניתן להוסיף בתשלום נוסף גם הכנה בזום עם מדריכה מנוסה שתכין אתכן גם לכל שאר התחנות ככה שתעברו סימולציות מאוד דומות לשאר התחנות ביום ולא רק לתחנה הממוחשבת. לדעתי, התוספת הזאת לא זולה ולא חיונית כמו ההכנה לחלק הממוחשב, אבל כן יכולה לעזור למי שרוצה ממש להתנסות בשאר התחנות ולחוצה במיוחד מהיום הזה.

היתרון בערכה של פזט"א אלה הסרטונים המושקעים שהם הוסיפו עם הסברים מפורטים לכל חלק וחלק עם כל מיני שיטות וטיפים איך להצליח בחלקים הממוחשבים. ההסברים קיימים גם בערכה של מכון נועם, אבל יש אנשים שמעדיפים סרטונים וזה עוזר להם יותר. מבחינת איכות השאלות, שתי הערכות טובות לדעתי והמחירים גם די דומים. ערכה לשבוע יותר זולה אצל מכון נועם, אבל ערכה לחודש יותר זולה אצל פזט"א. בנוסף, שתי הערכות מכילות הסברים, מידע וטיפים גם על שאר התחנות שיכולים לעזור.

אם תחליטו לעבוד עם מכון נועם, אני ממליץ לרכוש את ההכנה למשך שבוע או חודש, תלוי ברמת הביטחון העצמי שלכן. אם למשל הלך לכן לא כל כך טוב בחלק הזה בצו הראשון, תרכשו את הערכה של החודש. אבל אם אתן יותר בטוחות בעצמכן, קחו את הערכה של השבוע. אם תחליטו לעבוד עם הערכה של פזצט"א, הייתי כבר לוקח ישר את החודש כי ההבדל במחיר הוא זעום.

שוב אני מדגיש, אפשר בהחלט להצליח גם ללא ערכת הכנה. אבל, ערכה כזו תעלה משמעותית את הסיכויים שלכן להצליח. ואם תשאלו אותי, זה שווה את זה. בכל זאת, היום הזה וגם המבחן הזה יכול לקבוע מה תעשו בצבא ועם איזה אנשים תשרתו בשנתיים הקרובות. לכן אם לי הייתה אפשרות להתכונן למבחן שהולך להשפיע על החיים שלי במשך השנתיים הבאות, הייתי קופץ על הזדמנות כזאת.

בנוסף, היום יותר ויותר אנשים נעזרים בכל הכנה אפשרית שניתנת להם, מה שמעלה את הרף ואת התחרות בין המועמדים השונים. לכן אם אתן רציניות ורוצות להגיע למקום טוב בצבא, אני בהחלט מציע לכן להיעזר באחת מהערכות שבנו במיוחד בשביל להכין אתכן למבחנים ביום המא"ה.

הכנה למבחנים הפסיכוטכניים של יום המאה לבנים

בדיוק כמו ההכנה של פזצטא ליום המאה לבנות, לאחרונה הם הוציאו גם ערכה חדשה ועדכנית להכנה ליום המאה לבנים. גם בערכה הזאת תמצאו סרטוני הכנה המושקעים שהם הוסיפו עם הסברים מפורטים לכל חלק וחלק עם כל מיני שיטות וטיפים איך להצליח במבחנים הממוחשבים השונים וכמובן שגם בערכה הזו יש המון סימולציות ושאלות לתרגול על כל חלק.

לכן, למי שרוצה להגיע מוכן לחלק הזה ביום המאה, לקחת אותו ברצינות ולקבל יתרון על פני מועמדים אחרים, בהחלט שווה לשקול לעבוד עם ערכת ההכנה החדשה שלהם שלדעתי עושה את העבודה.  

הכנה ליום המא"ה: סימולציה בין-אישית

הסימולציה הבין אישית זאת תחנה שבאה לבדוק את יחסי האנוש שלך והיכולת שלך להתמודד עם מצבים מורכבים.

בתחנה הזאת תקבלי כרטיסייה שמציגה סיטואציה בעייתית כלשהי וכל מיני מגבלות שתצטרכי לעמוד בהן. בעל הבעיה יהיה אחד המדריכים ואת תתבקשי להציע לו פתרון כלשהו לבעיה ככה שהוא יעמוד בכל המגבלות השונות שיש לך.

בעל הבעיה(המדריך) עלול לא לאהוב את הפתרון, או להמשיך להתווכח איתך עד שתמצאי פתרון טוב יותר. התפקיד שלך הוא להתמודד אתו כמו שצריך ולפתור את הבעיה בצורה הטובה ביותר.

דוגמאות לכל מיני בעיות שעלולים לתת לכן (כמובן שאלה רק דוגמאות והבעיות משתנות פה ושם אבל העיקרון דומה):

 • את עובדת בחנות פלאפונים והגיע לקוח (שהוא המדריך שלך) שרוצה לחליף את הפלאפון שלו. אבל הבעיה היא, שהוא הגיע אחרי שהאחריות נגמרה ולכן אסור לך להחליף לו את הפלאפון.
 • את מדריכה במד"א ואת צריכה לבשר לחניך שלך שהוא נכשל בקורס ולכן לא יכול להתנדב במד"א.
 • את עובדת בחנות רהיטים ולקוח זועם רוצה להחליף ברגע זה את המדף שלו במדף חדש בטענה שזה שקנה שבור. הבעיה היא, שאזל המלאי ולא יהיו בחודש הקרוב מדפים מהסוג הזה.

שוב אדגיש שאלה רק דוגמאות, ויכולות להיות המון סיטואציות שונות. אבל העיקרון בכולן הוא מאוד דומה. תמיד תהיה בעיה כלשהי שקשורה לשירות הלקוח ותהיה מגבלה כלשהי שתקשה על פתירת הבעיה.

הערה- בתחנה תצטרכי להתמודד מול שני מצבים שונים. כלומר, תקבלי שתי כרטיסיות וכל פעם תהיי מול מדריך אחר.

טיפים והכנה לסימולציה הבין-אישית ביום המא"ה

גם לחלק הזה, כמו לחלקים האחרים שווה בהחלט להתכונן או לפחות לדעת על מה לשים דגש (במיוחד אם את רוצה תפקיד שמערב עזרה ומתן שירות לחיילים אחרים).

אז קודם כל, נתחיל מכמה דגשים חשובים:

 • תהיו קשובות מאוד למי שיש לו בעיה וסבלניות מאוד כלפיו.
 • תיקחו את הסימולציה ברצינות ואל תתנהגו בזלזול כאילו כל זה חסר חשיבות. אפילו שזאת רק סימולציה ולא משהו אמיתי.
 • תהיו אמפתיות כלפי בעל הבעיה(שוב, המדריך שלכן) ותראו לו שאתן באמת מבינות ומזדהות עם הבעיה שלו. כלומר, אל תגיבו ישר בתקיפות ותגידו שאין לכן איך לעזור. אלא במקום זה תקשיבו לו ותגידו שאתן מבינות ומזדהות איתו.(אולי אפילו תוכלו לשתף אותו במקרה דומה שקרה לכן כדי שירגיש שאתן מזדהות אתו)
 • אל תוותרו על האילוצים שלכן. למשל, אם אתן לא יכולות לתת הנחה או להחליף פלאפון אז אתן לא יכולות. תהיו אסרטיביות (אבל לא אגרסיביות) ותסבירו בנועם שזה לא אפשרי. תוך כדי זה שאתן מדגישות כמה שאתן מזדהות עם הבעיה שלו.
 • תהיו נחמדות, אבל לא נחמדות מידי. תראו שאכפת לכן גם מהלקוח וגם מעצמכן. תגרמו ללקוח להבין גם את הצד שלכן ולכבד אתכן. תתנו לו דוגמא אישית על ידי כך שתראו לו כמה אתן מכבדות אותו.
 • תחשבו מחוץ לקופסא באופן יצירתי ותנסו למצוא את הפשרה ואת האיזון המושלם. ככה שגם המדריך יהיה מרוצה וגם אתן לא תצטרכו לעבור על האילוצים שלכן.
 • תתקשרי עם הלקוח שלך. כלומר, אחרי שתסבירי לו שהוא לא יוכל להשיג בדיוק את מה שהוא רוצה, תשאלי אותו איזה פתרון אחר היה מספק אותו בתור פשרה.
 • המטרה שלכן היא שכולם יצאו מרוצים. גם אתן וגם בעל הבעיה. בנוסף, אתן צריכות להראות שאתן סבלניות, קשובות, יצירתיות, בעלות אמפתיה גבוהה, ובעלות אסרטיביות וביטחון עצמי גבוה.

ובשביל להמחיש אפילו טוב יותר מה זה אומר פתרון יצירתי, אתן לכן דוגמא קטנה:

נתייחס למקרה הזה: את עובדת בחנות רהיטים ולקוח זועם רוצה להחליף ברגע זה את המדף שלו במדף חדש זהה בטענה שזה שקנה שבור. הבעיה היא, שאזל המלאי ולא יהיו בחודש הקרוב מדפים מהסוג הזה ולא ניתן לתת החזר כספי.

לאחר כל "השיחה הרגילה", כלומר לאחר שתזדהו אתו ותסבירו לו שאין אפשרות כרגע להחליף את המדף למדף זהה או להחזיר לו את הכסף, תוכלו להציע לו באופן זמני מדף חלופי שדומה עד כמה שאפשר למדף שלו.

הרי לא קיבלתן מגבלה מהסוג הזה, ולכן זה יכול להיות פתרון חלופי טוב.

כמובן שיכולים להקשות עליך, ושהלקוח (המדריך) יכול לא להסכים לפשרה הזו, ואז עליך לשאול האם יש משהו אחר שאליו הוא היה מסכים. ואם לא, תנסי את לחשוב על עוד פתרונות יצירתיים(כמו לשלוח את המדף שלו לתיקון, או לתת לו מדף נוסף במתנה כפיצוי, ועוד ועוד.)

פשוט צריך לפתוח בתרגיל הזה את הראש, ובאמת לחשוב כמה שיותר יצירתי כשתוך כדי אתן נשארות קשובות, סבלניות ורגועות.

תרגול והכנה:

בשביל להתכונן לשלב הזה, חשוב לתרגל וליישם את כל העקרונות שכתבתי כאן. אני מציע לתרגל את המצבים שנתתי כאן ואולי גם מצבים אחרים דומים שתמציאו(או שימציאו בשבילכן) עם בני משפחה או עם חברות טובות שלכן.

תיקחו את התרגול הזה ברצינות, כאילו האדם שמולכם הוא המדריך וככה תפיקו ממנו את המירב. אחרי כמה תרגולים כאלה, אתן כבר תהיו רגועות, ותדעו בדיוק איך לפעול. בסופו של דבר, כל הסיטואציות שתקבלו מאוד דומות באופי שלהן ולכן אחרי מספר תרגולים אתן כבר תדעו בדיוק מה להגיד בכל סיטואציה באשר היא.

בנוסף, בערכת ההכנה של מכון נועם וגם בערכה של פזצט"א יש גם התחייסות לחלק הזה, עם טיפים נוספים משלהם ועם רשימת נושאים לתרגול. ולכן, למי שתחליט להשתמש באחת מהערכת הללו, תהיה הכנה גם לזה. בערכה של מכון נועם אפשר גם להוסיף הכנה בזום שתכלול ממש סימולציה עם מדריכה שמדמה את התחנה הזו.

הכנה ליום המא"ה: סימולציות ההדרכה

בעבר, בתחנת ההדרכה מול קהל ציפו לכן בעצם שתי הדרכות שעליכן להעביר. הדרכה אחת הייתה על נושא שתצטרכו לבחור מתוך רשימת נושאים שייתנו לכן או על נושא שתכינו מהבית. אבל כרגע, ההדרכה הזו בוטלה בעקבות הקורונה או פשוט כי ככה הוחלט. 

ההדרכה השנייה שתצטרכו להעביר ושהיא נשארת בתוקף גם היום תהיה על דף מידע או מצגת שתקבלו בנושא כלשהו כמו אופנה, מוזיקה, תקשורת ועוד. תקבלו כעשר דקות לקרוא את דף המידע או המצגת הזו ולבנות הדרכה שיהיה עליכן להעביר במשך כשלוש דקות בשביל להסביר את הנושא בצורה הטובה ביותר שאפשר לשאר הבנות בקהל.

בנוסף, המדריכים שישבו גם כן בקהל ביחד עם שאר חברי הקבוצה עלולים לנסות להפריע לכן ולעורר "בעיות משמעת" כדי לראות איך אתן מתמודדות עם זה והאם זה קוטע את חוט המחשבה שלכן.

הכנה לסימולציות ההדרכה ביום המא"ה

בין אם אתן מתכננות להיות בתפקיד הדרכתי ובין אם לא, בשביל להשאיר רושם חיובי על מי שיבחן אתכן חשוב מאוד שתתכוננו כמו שצריך לתחנה הזו ושתכירו כמה שיותר טיפים שיעזרו לכן להצליח.

טיפים כלליים לשיפור יכולות דיבור מול קהל

טונצייה ואנרגיות

תיעזרו בקול שלכן כשאתן מדברות מול הקהל. אל תדברו בקול אחיד מונוטוני ומשעמם או בקול חלש מידי. תשנו את הטונים שלכן במקומות הנכונים, תדברו בהתלהבות ובקול ברור וסוחף.

אם יש קטע שבו צריך להדגיש משהו דרמטי, תשנו את הטון של הקול שלכן בהתאם. ובאופן כללי תשנו את הטון ככה שלפעמים תחלישו את הקול שלכן, ולפעמים תגבירו אותו. כשאנחנו מחלישים את הקול שלנו ומגבירים אותו לסירוגין, זה גורם לאנשים להתרכז במה שאנחנו אומרים יותר ומכניס "חיים" להרצאה שלנו.

כמובן שיש לעשות את הכל בטאקט ובצורה עדינה והדרגתית. אם תעשו את זה מוחצן מידי, זה סתם ייראה מוזר ואף אחת לא תבין מה אתן עושות. תוכלו לראות כמה הרצאות באינטרנט ולשים לב למשחקי הטונצייה שאנשים עושים בהרצאות שלהם.

שפת גוף

שפת הגוף שאתן משדרות, חשובה לא פחות מתוכן ההרצאה שלכן ומהצורה שבה אתן מדברות. תשבוו זקוף(אבל לא זקוף מידי), תחייכו, תראו כמה שיותר נינוחות ושלוות ותשדרו ביטחון עצמי גבוה.

תנסו להימנע מלקרוא מהדף או מהמצגת יותר מידי, ובמקום זה תשמרו על קשר עין עם המצלמה. כשאתן יוצרות קשר עין עם הקהל, זה נותן להן תחושה שאתן מדברות ישירות אליהן וככה הן יהיו הרבה יותר קשובות.

תנשמו עמוק ותעצרו

אחת הבעיות שיש להמון אנשים שמדברים מול קהל, היא שהם מדברים מהר מידי. זה קורה כי כשאתן על הבמה, הלחץ וההתלהבות בשיאן ולפעמים זה גורם לנו לדבר מהר בלי הפסקות.

לכן פשוט תזכרו לשים לב לקצב הדיבור שלכן ולעצור לפעמים לפני שאתן ממשיכות הלאה. גם אם לכן נראה שכל עצירה קטנה שאתן עושות בזמן הדיבור שלכן זה כמו נצח, מבחינת הקהל שלכן עצירה כזאת אפילו לא תהיה מורגשת.

פשוט תזכרו שעצירות קטנות ברגעים המתאימים יכולות להוסיף המון להרצאה טובה. זה נותן לקהל זמן לעבד את כל המידע שהם קיבלו וגם נותן רושם שאתן הרבה יותר רגועות ומחושבות.

תתגברו על פחד קהל

מחקרים אומרים שאחד הדברים שאנשים מפחדים ממנו כמעט כמו מוות, הוא דיבור בפני קהל. ולכן, כל העצות שדיברנו עליהן עד עכשיו לא יהיו שוות כלום אם תתקלו בפחד קהל שישתק אתכן ויפגע בהדרכה שלכן. ובואו אני אספר לכן סוד, כמעט בטוח שתתקלו בו. כולם נתקלים בו וכולם צריכים להתמודד אתו.

בשביל להתמודד אתו עליכן להכיר כמה שיותר שיטות איך לעשות את זה. אני ממליץ לקרוא את הכתבה הזאת, וגם את הכתבה הזאת שתוכל לעזור לכן בהתמודדות עם פחד קהל.

תלמדו להתנהל בזום

בגלל שנכון להיום יום המאה כולו מועבר דרך הזום, עליכן לא רק ללמוד לדבר מול קהל בצורה טובה, אלא ללמוד גם איך לדבר ולהתנהל בזום בצורה הטובה ביותר. שכן, בזום אתן מתנהלות מול מצלמה ולכן צריך לדעת איך לעבוד נכון מולה וכדאי ללמוד טכניקות נוספות כדי להשתפר בהדרכה ודיבור מול מצלמה בזום.

בגלל שהפוסט הזה ארוך כבר גם ככה, הנה כתבה שמכילה 20 טיפים שונים להדרכת אונליין טובה שאני מציע לקרוא. הטיפים יעזרו לכם בהדרכה שלכן דרך הזום גם כן.

ואחרי שדיברנו על טיפים כלליים שישפרו את הדיבור שלכן מול קהל, בואו נדבר על טיפים שישפרו ספציפית את שתי ההדרכות שעליכן יהיה להעביר ביום המאה.

טיפים נוספים להדרכה על נושא שתקבלו:

תבינו את המסר המרכזי של המצגת

קודם כל, תקראו היטב את דף המידע או המצגת שתקבלו ותנסו להבין את המסר המרכזי שלו. לאחר מכן, תוכלו לנסות למצוא נקודות נוספות מעניינות שכדאי להעביר. אבל תמיד תתמקדו בחלקים הרלוונטיים ביותר, כלומר בחלקים שעוזרים להעביר את המסר המרכזי או פשוט בפרטי מידע גדולים חשובים אחרים.

תבנו מערך הדרכה מקוצר

לאחר שתבינו מה המסר שעליכן להעביר ואיזה מידע אחר תרצו להכניס, תבנו מערך הדרכה מקוצר. כלומר, תבנו ותרשמו משפט פתיחה שמסביר את הנושא שאותו תנסו לזכור כמה שיותר טוב ותבנו משפטי מפתח או כותרות מפתח נוספות. מטרתם של משפטי המפתח היא לעזור לכן לסדר בראש את סדר ההדרכה, ככה שתדעו בדיוק על איזה נקודות אתן רוצות להרחיב.

משפטי המפתח לא צריכים להיות ארוכים מידי. הם נועדו פשוט לעזור לכן לדבר באופן כמה שיותר שוטף וחלק, בלי שתתקעו ותחשבו על מה עוד אתן צריכות לדבר.

לבסוף, תכתבו משפט סיכום שמעביר היטב את המסר המרכזי של קטע המידע שקיבלתן ותסיימו את ההדרכה.

זה לא בושה לקרוא מהמצגת

בעוד שחשוב מאוד לא להיות תקועות כל הזמן עם הפנים על המצגת, זה לא בושה להציץ בדף מידי פעם ולהיעזר במשפטי המפתח שכתבתן. כמובן שאם אפשר, עדיף לדבר רציף בלי להציץ בדף או במצגת בכלל.

אבל גם אם תציצו בו פה ושם כדי להיזכר על מה עליכן לדבר, זה בסדר. אף אחד לא מצפה מכן לדקלם את ההדרכה שלכן אחרי הכנה כל כך קצרה.

אפילו הנואמים והמדריכים הכי גדולים נעזרים בדפים ובמצגות שהם רשמו והכינו מראש גם תוך כדי הנאומים וההדרכות שלהם. לכן, גם לכן מותר להיעזר בדברים שכתבתן לפני ההדרכה.

תרגול, תרגול ושוב פעם תרגול

אמנם כאן לא תוכלו להכין מראש את ההדרכה שלכן, אבל עדיין תוכלו להתאמן ולפתח את היכולת להכין הדרכות טובות על נושאים אקראיים בזמן קצר.

איך לעשות את זה? פשוט מאוד!

תדפיסי ביחד עם חברה המון כתבות אקראיות, ותתחילו לתרגל אחת על השנייה. תיקחו לעצמכן עשר דקות בשביל לקרוא את הכתבה ולהכין עליה הדרכה, ואז תדריכו אחת מול השנייה. בסוף כל הדרכה תתנו אחת לשנייה משוב עם נקודות לשיפור ולשימור.

לאחר כמה הדרכות כאלה, אתן תראו שהיכולת שלכן לבנות הדרכות בזמן קצר משתפרת פלאים.

הכנה ליום המא"ה: דיון קבוצתי

בעבר גם בתחנה הזו כמו בתחנת ההדרכה היו כמה חלקים שהייתן צריכות לעבור. אבל, בעקבות מעבר המיונים של יום המא"ה לזום, כרגע החלק הראשון של המבחנים בוטל ורק החלק השני שלהם עדיין רלוונטי: 

בחלק השני כל אחת מכן תתבקש לבחור באוכלוסייה חלשה כלשהי(כמו זקנים, יתומים, נכים, חולים ועוד.) לאחר מכן, תציגו בפני שאר חברות הקבוצה את האוכלוסייה שבחרתן ותסבירו מדוע כולן צריכות לבחור לעזור דווקא לאוכלוסייה הזו.

אחרי שכולן יציגו את האוכלוסיות שהן בחרו, יתחיל דיון שבו המטרה שלכן תהיה לשכנע את שאר חברות הקבוצה לבחור באוכלוסייה שאתן מייצגות. לאחר שתיבחר אוכלוסייה, תתבקשו לחשוב על רעיון כלשהו שיעזור לאוכלוסייה הזו ולבסוף תתבקשו להציג ולשווק אותו בפני המדריכים.

הערה: יכול להיות שהנושא של הדיון ישתנה אצל חלק מכן ושתוצג בפניכן בעיה אחרת שתצטרכו לפתור ולא זאת שנכתבה כאן. 

טיפים לתחנת הדיון הקבוצתי ביום המא"ה

התחנה הזו נועדה לבדוק איך את עובדת בצוות. כלומר, האם את מצליחה להסתדר בעבודה משותפת עם עוד בנות אחרות, האם את מובילה את הצוות, עוזרת לו, משתלבת בו טוב ועוד. בנוסף, בודקים גם כאן את היצירתיות שלך, צורת החשיבה והגישה שלך לפתרון בעיות ועוד.

הטיפים הבאים יוכלו לעזור לך מאוד להשאיר רושם טוב על המדריכים ולקבל ציון גבוה בכל הנקודות שהזכרנו עכשיו.

תתמקדו במשימה ולא בשום דבר אחר

אחת הטעויות שהמון בנות עושות בחלק הזה וגם בחלקים אחרים ביום המאה הוא להתמקד יותר מידי בעצמן ובמדריכים שצריך להרשים. במצב כזה, במקום להתרכז במשימה הן מתרכזות בלעשות "שרירים" ובלנסות להרשים את המדריכים וככה הן רק פוגעות בעצמן.

לכן, תתמקדו אך ורק במשימה. כשתתרכזו בהצלחת הקבוצה, אתן תעבדו ממניעים טהורים ולא מתוך אגו. ככה תצליחו לעבוד הרבה יותר טוב בצוות ותשאירו רושם הרבה יותר טוב על המדריכים אפילו בלי לנסות.

תפנו לרגש ולא רק להיגיון

כשאתן צריכות לשכנע את הקבוצה שלכן לבחור לעזור לאוכלוסייה החלשה שלכן, אל תבנו רק טיעונים לוגיים אלא תבנו גם טיעונים שפונים לרגשות של שאר הבנות.

אנשים מונעים מרגש הרבה יותר מאשר מהיגיון ולכן בשביל להעלות את הסיכויים שלכן לשכנע את שאר חברות הקבוצה במה שאתן רוצות, אתן חייבות ליצור אצלן רגשות חזקים.

למשל, אם האוכלוסייה שלכן היא יתומים, מעבר לכל מיני טיעונים הגיוניים רגילים שהם גם מאוד חשובים, תוכלו לשלב טיעונים נוספים שפונים יותר לרגש.

למשל, תוכלו להגיד משהו כמו "דמיינו מצב שבו אתן מתעוררות יום אחד ומגלות שמהיום אתן חיות בלי ההורים שלכן שאתן כל כך אוהבות וקשורות אליהן. איך הייתן מרגישות? איך אתן הייתן מצליחות להתמודד עם זה בלי עזרה? איזה מחשבות נוראיות היו רצות אצלכן אם הייתן יודעות שמהיום אתן חסרות הורים?"

משפט כזה מעודד את לכולן לחשוב ויוצר אצלן רגשות אמפתיה והזדהות. רגשות כאלה יכולים להעלות את הסיכויים ששאר חברות הקבוצה יבחרו באוכלוסייה שלכן נטו מתוך רגשות הזדהות ורחמים. לכן חשוב לשלב כמה טיעונים כאלה מעבר לטיעונים לוגיים.

תלמדו להקשיב ולא רק לדבר

כשתתחילו לדון עם שאר חברות הקבוצה על כל מיני רעיונות שקשורים לדגם, תלמדו גם לשתוק כשצריך ולהקשיב לאחרות. מנהיגות נמדדת לא רק ביכולת הדיבור, אלא גם ביכולת השתיקה וההקשבה. לכן, חשוב שתתנו במה גם לבנות אחרות ואל תשתלטו על הדיון.

אם תהיו שתלטניות אתן תאבדו נקודות ויכול מאוד להיות שגם תפגעו בקבוצה כולה, כי תמנעו ממישהי לשתף רעיונות טובים ויצירתיים.

בנוסף, אם תהיו קשובות תוכלו לשאוב השראה מרעיונות אחרים שבנות ישתפו וככה אולי תקבלו כיוון חדש לרעיונות משלכן או שתוכלו למצוא דרך לשפר אפילו יותר את הרעיונות של הבנות האחרות.

תדברו בשביל באמת לתרום ולא רק לשם הדיבור

אז נכון שאתן צריכות להיות פעילות ולא להיות פאסיביות ולשתוק למרי. אבל אל תדברו סתם לשם הדיבור כדי להרשים את המדריכים. הם ישימו לב לזה ואתן לא תקבלו על זה נקודות. דיבור סתמי גוזל זמן ולא מקדם את הקבוצה. לכן כדאי לדבר בעיקר כשיש לכן רעיונות טובים שלדעתכן יכולים לתרום.

אבל גם אם אין לכן רעיונות, תוכלו לפרגן לבנות אחרות אם מצאתן את הרעיונות שלהן כרעיונות טובים. פירגון זה תמיד משהו חיובי שמחזק את הקבוצה ותורם למורל שלה.

בנוסף, תוכלו "להוביל" את הקבוצה ולשאול שאלות מנחות. למשל, אם מישהי תעלה רעיון טוב אבל עדיין לא מושלם, תוכלו להציג את המידע לשאר הקבוצה ולשאול בצורה מנחה איך אפשר להתקדם משם.

למשל, " אוקי, זה רעיון מעולה לדעתי אבל עדיין יש בעיה (כזאת וכזאת). עכשיו יש למישהי רעיון איך נוכל לפתור את הבעיה (הזאת והזאת) כדי להמשיך?"

שאלות מנחות כאלה מעודדות את שאר חברות הקבוצה לחשוב ועושות לכולן סדר בראש. לכן אלה בהחלט דברים שאפשר לשאול.

תעמדו על הרעיונות שלכן כשצריך

כשיש למישהי רעיון יותר טוב משלך, צריך לדעת לוותר ולפרגן לה אם זה עוזר לקבוצה יותר. אבל אם לדעתך יש לך רעיון טוב יותר ואת רואה שחברה אחרת בקבוצה לא מוותרת על הרעיון שלה בגלל אגו, תדעי להיות אסרטיבית ולעמוד על הרעיון שלך.

תנסי להסביר לה ולשאר חברות הקבוצה למה הרעיון שלך טוב ואיך הוא יוכל לקדם את הקבוצה. בנוסף, אל תקטלי את הרעיון שלה. תסבירי לה שהרעיון שלה גם מעולה ופשוט לדעתך בסיטואציה הנוכחית הרעיון שלך יכול להתאים קצת יותר.

כמו כן, אל תבזבזי יותר מידי זמן על ויכוחים. תתני לשאר חברות הקבוצה לקבוע איזה רעיון יותר טוב. אם הרוב יהיו בעדך, מעולה. אם לא, אז לא.

פשוט תזכרי שאם יש לך רעיון שאת באמת חושבת שהוא טוב ומתאים, אל תוותרי עליו "בלי קרב" או בלי הצבעה. תהיי אסרטיבית ותעמדי על שלך כשתוך כדי את מכבדת את שאר הבנות ומקשיבה היטב גם לרעיונות שלהן.

יצירתיות זה שם המשחק

גם חשיבה מחוץ לקופסא יכולה לעזור מאוד. למשל, אם יש ויכוח לגבי רעיון או כיוון שבו צריך לנקוט במשימה, תנסי לחשוב על פתרון יצרתי שיספק את שני הצדדים. אולי יש דרך לשלב בין כמה רעיונות לרעיון אחד מנצח? או שאולי יש פתרון אחר שיכול להתאים אפילו יותר מכל ההצעות הנוכחיות?

ככל שתהיי יותר יצירתית, תצליחי לתרום לקבוצה יותר ובכך גם לתרום לעצמך יותר.

בונוס: טיפים נוספים

טיפים נוספים להכנה ליום המא"ה

אז אחרי שדיברנו על יום המאה בצורה מקיפה, הסברנו למה חשוב לעבור אותו ולהתכונן אליו כראוי והסברנו איך להתכונן אליו כמו שצריך, אתן לכן כמה טיפים כלליים נוספים שיעזרו לכן מאוד:

שינה

כדאי מאוד לישון שנת לילה טובה ואיכותית לפני יום המאה. שינה טובה עוזרת לנו להיות מרוכזים, רגועים ונינוחים יותר. לכן לכו לישון בלילה שלפני כמה שיותר מוקדם.

גישה

הגישה הכללית שלנו חשובה לא פחות. כבר מהבוקר, תתחילו לחייך. אל תתייחסו ליום הזה בתור יום מעיק ומעצבן, אלא תתייחסו אליו בתור יום כיף וחשוב. יום שתכירו בו המון חברות חדשות ויום שיעזור לכן להגיע למקום טוב בצבא. לכן תבואו בגישה חיובית, חייכנית ותהיו מלאות אנרגיה.

תזונה ושתייה

תקפידו לאכול טוב לפני ותוך כדי היום אבל גם לא יותר מידי אוכל. אם תתפוצצו או תאכלו קצת מידי, אתן תרגישו עייפות ולא תוכלו לעשות את הכי טוב שלכן. לכן תקפידו על תזונה טובה ועל שתייה מרובה.

תתכוננו כמו שצריך ותשמרו על קור רוח

תתכוננו כמו שצריך לפי מה שאמרתי ותשמרו על קור רוח. אמנם זה נכון שהיום הזה חשוב ומשמעותי, אבל אם תתכוננו אליו כמו שצריך אין שום סיבה שתהיו לחוצות. מי שמתכוננת כמו שצריך, מצליחה וזאת עובדה. לכן, תבואו בגישה טובה, חיובית ורגועה ותצליחו!

אני מאחל לכל קוראות העמוד הזה וגם למי שלא הגיעה אליו המון הצלחה ביום המאה ובהכנה ליום המא"ה ומקווה שכולכן תגיעו לתפקיד צבאי טוב שמתאים בדיוק לכן!