קיבלתם בבית הספר הזמנה לגדנ"ע צלילה אבל לא הבנתם לגמרי מה זה? רוצים לשרת בשייטת 13 אבל לא בטוחים אם גדנע צלילה תעזור לכם? ואולי סתם נשארו לכם הרבה שאלות שלא קיבלתם עליהם תשובה בנושא? מעולה, כי אחרי שתקראו את מה שכתבתי כאן לא יהיו לכם יותר שום אי הבנות ואתם תדעו בדיוק מה זה גדנ"ע צלילה, מה מצפה לכם שם והאם זה בשבילכם.

בעמוד הזה תוכלו לקרוא על:

  1. מה זה בכלל גדנע צלילה?
  2. הלוואי שהייתי יכול לחזור בזמן ולהירשם לגדנע צלילה.
  3. למה שווה לכם להירשם לגדנע צלילה.
  4. הרשמה ותנאי קבלה.
  5. מה יצפה לכם: מהלך הימים בגדנע צלילה.

פוסטים אחרים בנושא:

מה זה בכלל גדנ"ע צלילה?

מה זה גדנ"ע צלילה?

גדנע צלילה זאת בעצם מסגרת של חמישה ימים שבמהלכה תעברו סוג של הכנה לגיבוש שיצפה לכם בדרך לאחת מהיחידות המיוחדות והמובחרות ביותר בצבא ובחייל הים, הקומנדו הימי(שייטת13).

הגדנ"ע נערכת בבסיס המסווג של השייטת בעתלית ומועברת על ידי אנשי מילואים מקצועיים מהיחידה. את הזימון לגדנ"ע תקבלו בכיתה י"א בדרך כלל, ומי שיעבור את המיונים המקדימים יזומן לימי הגדנ"ע עצמם שיתבצעו בין החודשים יוני-אוגוסט.

בגדנ"ע צלילה תחשפו למידע רב לגבי השייטת, תזכו לראות תרגול פשיטה של היחידה, להשיט סירות מהירות ולקבל רישיון השטה. תחשפו לציוד מסווג של השייטת ואם תמשיכו לקרוא אז תגלו שלעוד הרבה יותר מזה!

הלוואי שהייתי יכול לחזור בזמן ולהירשם לגדנ"ע צלילה!

כשהייתי בעצמי תלמיד בכיתה י"א, קיבלנו במסגרת בית הספר יום הסברה מיוחד שבו מסבירים על כל מיני יחידות מיוחדות בצבא. במהלך יום ההסברה, הציעו לנו ללכת לגדנ"ע צלילה בשביל להמשיך לגיבוש לשייטת 13 בקלות.

כבר אז הבנתי שאני לא מעוניין לשרת בשייטת 13, ולכן לא התלהבתי מהרעיון של "גדנע צלילה". מעבר לזה, החייל שהסביר על הגדנ"ע וניסה לשכנע כמה שיותר תלמידים להצטרף, עשה את זה נוראי.

הוא לא הסביר כמעט כלום על הגדנ"ע, ורק אמר שאם נישאר עד הסוף נקבל גיבוש לשייטת 13, למרות שאפשר יהיה לקבל בעתיד גיבוש גם דרך יום סיירות. עוד הוא אמר שגדנ"ע צלילה כרוכה בתשלום.

כששמעתי את זה, כל התבלטות שהייתה לי האם להירשם לגדנ"ע צלילה או לא, נעלמה והחלטתי לוותר.

חבל שאותו חייל לא סיפור לנו הכל:

היום אני יודע שהגדנעות של חייל הים ובעיקר גדנ"ע צלילה זאת פשוט הזדמנות לחוות חוויה מדהימה שגם יכולה לתת לכם עוד המון דברים אחרים מעבר לגיבוש לשייטת. אם הייתי יכול לחזור בזמן, אני יודע שללא ספק הייתי נרשם באותו יום הסברה לגדנ"ע צלילה ועושה הכול כדי לעבור את המיונים המקדימים לגדנ"ע צלילה בשביל להשתתף בה!

למה שווה להירשם לגדנ"ע צלילה

הסיבה הברורה: כרטיס כניסה אוטומטי לגיבוש לשייטת 13

 

לא מוכנים לוותר על החלום שלכם לשרת ביחידה המובחרת שייטת 13? מצוין! אז אין לי שום סיבה להמשיך לשכנע אתכם וברור שכדאי לכם להירשם לגדנ"ע צלילה.

בזכות גדנ"ע צלילה אתם יכולים להגיע ישירות לגיבוש של שייטת 13 בלי להתמיין לפני כן ביום הסיירות(יום לא קל בכלל!). 

הערה חשובה:

למרות שגדנ"ע צלילה תקצר את הדרך שלכם ותחסוך לכם את יום הסיירות שדרוש להגיע אליו בכושר רציני ועם מוטיבציה מאוד גבוהה כדי להצליח בו, יש גם כמה חסרונות:

ראשית, במידה ותקבלו גיבוש דרך גדנ"ע צלילה ולא דרך יום הסיירות, ותישארו בו עד הסוף אבל לא תעברו אותו בהצלחה, לא תקבלו ראיונות ליחידות אחרות. הראיונות נועדו לחסוך ממכם גיבושים אחרים, אבל במידה ולא קיבלתם את הגיבוש דרך יום הסיירות, לא יסתפקו ביחידות אחרות בראיון ולכן תצטרכו לעבור את הגיבושים של אותן היחידות.

שנית, במצב שבו תמשיכו לגיבוש בזכות גדנ"ע צלילה, תצטרכו להוכיח את עצמכם קצת יותר מאשר מלשב"ים שהתקבלו לגיבוש בזכות יום הסיירות, מאחר והם עבדו קשה יותר כדי להתקבל וכבר הראו באותו היום יכולות פיזיות גבוהות.

ודבר אחרון שחשוב לציין זה שבניגוד לדעה הרווחת גדנ"ע צלילה לא באמת תכין אתכם לגיבוש. אם אתם חושבים שהגדנ"ע נועדה להכין אתכם לגיבוש, אז אתם טועים בגדול. אולי יספרו לכם כל מיני "טיפים" לגיבוש וכל מיני סיפורים לגבי "דברים שמחכים לכם" שישמעו אמינים, אבל זיכרו שהצבא לא רוצה שתגיעו מוכנים לגיבוש. הרי המטרה של גיבוש הוא לתפוס אתכם מופתעים, לחוצים, ולראות איך תתפקדו ותתמודדו במצבי קיצון שונים.

ולמרות כל אלה, כדאי לכם להירשם לגדנ"ע צלילה. את יום הסיירות תמיד תוכלו לעשות בהמשך, אבל אם לא תעברו אותו, אתם תהיו מגובים בזכות הגדנ"ע שעשיתם ועדיין תקבלו גיבוש לשייטת!

 

גדנ"ע צלילה תתן לכם מועד ב'!

מי שמחליט להשתתף בגדנ"ע צלילה, צריך לעבור מבחנים ממיינים ראשוניים. מבחנים ברמה קלה יותר מהמבחנים שמצפים לכם לאחר יום הסיירות, אבל דומים אליהם מאוד(כמעט לחלוטין).

לכן, גם אם לא תצליחו לעבור את המבחנים לגדנ"ע צלילה, תוכלו לגשת בשנית למבחנים הממיינים שנותנים כרטיס כניסה לגיבוש לאחר יום סיירות(אם תצליחו בו). ככה בעצם אם תלכו למיוני הגדנ"ע ואפילו לא תצליחו להתקבל, הרווחתם הצצה למבחנים שיצפו לכם שוב אחרי יום הסיירות.

תזכרו, בצבא כמעט אף פעם אין מועדי ב' והזדמנות שנייה. לכן פשוט חבל שתוותרו על הזדמנות שכזו.

 

מישהו אמר קורס צלילה בזול?!

צלילה מתחת למים

תצטרפו לגדנ"ע צלילה וקבלו קורס צלילה בזול.

הרי לא סתם קוראים לזה גדנ"ע צלילה. כשתסיימו את הגדנ"ע, אתם תקבלו תעודה עם כוכב צלילה ראשון(אישור לצלול עד 20 מטר) שכמובן תופסת באזרחות(אחרי המרה קטנה חינמית שצריך לעשות לפי ההנחיות כאן). מה שאומר שאתם יכולים ללכת לצלול אם תרצו!(אגב, מי שיש לו כוכב ראשון, יעבור הכשרה מתקדמת יותר בגדנ"ע צלילה ויקבל כוכב שני).

במהלך הגדנ"ע, אתם תצללו הרבה, ותלמדו את כל התכנים התיאורטיים שנוגעים לצלילה, ממש כמו בקורס צלילה רגיל, רק בזול!

גדנ"ע צלילה תעלה לכם כ-500 שקלים(את הרוב הצבא ממן), בעוד שטווח המחירים של קורס צלילה כוכב ראשון נע בין 890-1400 שקלים!

גדנ"ע צלילה זה יותר מסתם קורס צלילה אזרחי:

אתם תעברו את ההכשרה עם אנשי מילואים משייטת 13 בגרסה צבאית. והמוטו בצבא הוא בטיחות על גביי בטיחות והחמרה. מה שאומר שתעברו לימודים איכותיים אינטנסיביים ומחמירים, שיביאו אתכם לרמה מאוד גבוהה, ככה שתרגישו יותר בטוחים בצלילות שלכם.

מעבר לכך, בגדנ"ע צלילה אתם נמצאים עם עוד אנשים איכותיים כמוכם שעברו את הבחינות הראשוניות של הגדנ"ע. וידוע שאנשים טובים ואיכותיים מעלים את הרמה של המסגרת שבה אתם נמצאים ולכו תדעו על איזה אנשים הייתם נופלים בקורס צלילה אזרחי רגיל. וחוץ מזה, לצלול בעתלית בתוך בסיס צבאי, זאת הזדמנות חד פעמית.

זכרו גם שאתם מקבלים צ'ופרים נוספים מעבר לצלילות שכלולים במחיר. אתם תראו במו עינכם איך נראית פשיטה של שייטת 13 בשידור חי ואתם תשוטו על אחד מהכלים המסווגים של השייטת, ועוד הרבה יותר מזה. כך שאתם משלמים פחות כסף, על יותר דברים מקורס צלילה אזרחי רגיל!

לכל מי שלא בטוח אם הוא רוצה שייטת 13: גדנ"ע צלילה תעזור לו להחליט!

אחרי גדנ"ע צלילה אתם תחליטו אם גם אתם רוצים שירות בים.

אמנם גדנ"ע צלילה לא באמת משקפת את פעילות היחידה במלואה, אבל בכל זאת במהלך הגדנ"ע אתם תגלו על חלק מהדברים בהם היחידה עוסקת, מה שיעזור בהחלטתכם הגורלית. בנוסף, אתם תפגשו אנשי מילואים שכבר הרבה שנים ביחידה, ועם קצת מזל, אם תיפלו על המילואימניק הנכון, תקבלו הכוונה מעולה ודעה אישית כנה לגבי התאמתכם ליחידה.

הגדנ"ע עלולה לגרום לכם להחליט האם אתם פוסלים סופית את שייטת 13 מבחינתכם, או שעלולה דווקא להלהיב אתכם פתאום. בסופו של דבר בזכות גדנע צלילה אולי תגיעו לתפקיד איכותי שמספק אתכם ותזכו לשירות משמעותי ומהנה, מה שהרבה חיילים לא זוכים בו היום לצערי.

גדנ"ע צלילה תכין אתכם קצת לצבא!

חיילים צועדים

גדנ"ע צלילה תכין אתכם לצבא.

כמובן שבגדנ"ע צלילה לא מחכה לכם דיסטנס כמו בטירונות, ולא מחכים לכם מפקדים צעירים שגדולים ממכם בסך הכול בשנה או שנתיים שיתייחסו אליכם בנוקשות.

אבל בכל זאת תזכו להבין בפעם הראשונה מה זה מסגרת צבאית ולא תגיעו בשוק מוחלט לטירונות. בגדנ"ע צלילה תקבלו מדים צבאיים והגדנ"ע מתקיימת בבסיס צבאי שתזכו לראות לראשונה.

מעבר לזה, גם בגדנ"ע הכול עובד לפי לוח זמנים כמו בצבא. אמנם לא תוגבלו בזמנים קצרים ואבסורדיים כמו בטירונות, אלא בזמנים ריאליים הגיוניים ונוחים יותר, אבל בכל זאת, תצטרכו לעמוד בהם ולדייק, מה שאני לא בטוח שאתם רגילים אליו באזרחות.

תזכרו שבגדנ"ע צלילה אין משמעת צבאית אמתית, אבל החוויה בכל זאת תדמה מעט את מה שיצפה לכם בהמשך הדרך בטירונות. מה שנותן לכם הכנה רכה ועדינה שאולי תמנע ממכם בעתיד קשיים בטירונות.

הסיבה הכי חשובה: גדנ"ע צלילה זה כיף!

גדנ"ע צלילה זה כיף!

אתם צריכים לזכור שבסך הכול, גדנ"ע צלילה זאת חוויה כיפית! וזה מה שחשוב.

תבינו שזאת חוויה באמת מדהימה ומהנה שלא יצא לכם לחוות אותה בשום מסגרת אחרת. אתם תכירו אנשים איכותיים, תזכו לראות נופים תת-ימיים שכמעט אף אחד אחר לא זוכה לראות, ותזכו בעוד המון חוויות אחרות.

החופש הגדול האחרון שלכם לפני שאתם מסיימים בית ספר ומתגייסים קרב. לכן אתם צריכים להפוך אותו לחופש ייחודי ובלתי נשכח. שילוב של חוויה מיוחדת שכזו, שכוללת הרבה צלילות, השטת סירות מנוע, סיורים ושיחות מעניינות, חשיפה לציוד מרתק של היחידות ובנוסף גם הכנה צבאית קטנה, נשמעת לי כמו תוספת פשוט מעולה לחופש גדול אחרון!

אז החלטתם שאתם רוצים להירשם? מעולה!

הרשמה ותנאי קבלה לגדנ"ע צלילה:

הרשמה לגדנ"ע צלילה

תנאי קבלה לגדנ"ע צלילה-

הדרישה המרכזית היא כמובן לעבור את המבחנים הראשוניים לגדנ"ע צלילה בתל השומר בביתן חייל הים. אבל לאחר שתעברו את המבחנים, תצטרכו גם לעבור בהצלחה יום של בדיקות רפואיות במר"י(מכון רפואה ימי) בחיפה שזה איפה שאני שירתתי אגב.

בנוסף, אתם צריכים קב"א 52 ומעלה ופרופיל 97 בלי סעיפים פוסלים.(אלא אם אתם עוד בלי צו ראשון)

באיזה גיל ניתן להירשם?

ההרשמה היא רק לילדים בכיתה י"א (הגיל לרוב לא משנה, אלא רק שתהיו בכיתה י"א). לכן מי שבכיתה י', יצטרך לחכות לשנה הבאה, ומי שבכיתה י"ב, לא יוכל להירשם לצערי.

אופן ההרשמה לגדנ"ע בחייל הים:

עונת ההרשמה נפתחת באזור ינואר כל שנה, והיא פתוחה לזמן מוגבל, בהתאם לכמות הנרשמים. אז כדאי שתרשמו כמה שיותר מהר. אין לכם מה להפסיד!

יש שתי דרכים עיקריות שבעזרתן ניתן להירשם לגדנ"ע צלילה:

יש שתי דרכים להירשם לגדנ"ע צלילה.

הדרך הראשונה היא להירשם עצמאית טלפונית ודרך האינטרנט-

אני מציע לחייג ל"ביתן חייל הים", למספר 03-7377777.

במענה האוטומטי ללחוץ על שתיים בשביל שתועברו לגורמים הרלוונטיים, ולאחר מכן לבקש להירשם לגדנ"ע צלילה, או גדנע חובלים בהתאם למה שאתם רוצים.

אם אתם פחות "הטיפוס של הפלאפון", אז ניתן גם להירשם דרך אתר האינטרנט הזה .

תזכרו להירשם איך שנפתחת עונת ההרשמה לשנה החדשה, (באזור ינואר בדרך כלל).

טיפ- אני ממליץ על שיחת פלאפון, וגם רישום דרך האתר, מכיוון שתמיד עדיף לוודא הכול באופן מוחלט עם הצבא. ככה תדעו בוודאות שלא "נבלעתם במערכת" ושאתם רשומים ב100 אחוז.

 אז קחו יוזמה, ואל תתבישו לחייג.

הדרך השנייה להירשם היא בעזרת בית הספר שבו אתם לומדים-

רוב בתי הספר היום תומכים בימים מתוכננים ומתאומים עם הצבא שבהם התלמידים מקבלים הסבר על יחידות שונות ועל תפקידים שונים בצבא.

ביום מהסוג הזה, יציעו לכם חיילים מהיחידות המובחרות השונות של חייל הים להירשם לגדנע צלילה או גדנע חובלים, על מנת להעלות את הסיכויים שלכם להתקבל לגיבושים של היחידות. זאת דרך מאוד פשוטה להירשם, מאחר וכבר במקום אתם תקבלו טפסים שבהם אתם ממלאים את הפרטים שלכם בשביל שהצבא ייצור אתכם קשר וירשום אתכם לגדנ"עות השונות בהמשך.

בכל אופן, הדרך שבה תירשמו פחות חשובה. מה שחשוב זה שתירשמו בהזדמנות הראשונה שתהיה לכם כדי לא לפספס את ההזמדנות הזאת.

מה יצפה לכם: מהלך הימים בגדנע צלילה

 

אז אחרי שהבנו מה זה גדנע צלילה, למה שווה לכם להירשם אליה ואיך נרשמים אליה, הגיע הזמן שנדבר ונסביר לכם מה בדיוק מצפה לכם שם בכל יום.

במקום שאני אסביר לכם מה תעברו שם מדברים ששמעתי, החלטתי לכתוב כאן ישירות את החוויה של מישהו שעשה גדנ"ע צלילה. ככה תבינו בצורה טובה יותר איך נראת גדנע צלילה ומה אתם תעברו שם.

חווית הגדנ"ע צלילה מפי החניך שעבר אותה:

ביום הראשון מגיעים לתחנה הרכבת שממנה אוספים אותנו לבסיס עם התיקים והזימון. כאשר הגענו לבסיס התבקשנו לכבות את הניידים והתחלנו לעבור מעין תהליך חיול קצר. כלומר, הפקדנו ניידים ודברים אישיים אחרים( משחות וכדומה) , קיבלנו מדים, עברנו בדיקת כשירות רפואית קצרה וחולקנו לאוהלים שבהם נישן ולכיתות שלנו למשך השבוע. לרוב, את האוהל שבו נישן אנחנו בעצמנו בחרנו ובדרך כלל כל אחד ישן ליד החבר שבא איתו מהבית. לפי מה שהבנתי מחברים שהלכו לגיבוש בעקבות הגדנע, המאהל הזה הוא אותו מאהל שבו ישנים במהלך הגיבוש.

החלוקה לכיתות(כלומר צוותים) לעומת זאת תלויה באם עשית קורס צלילה אזרחי או לא. אלו שעשו כוכב ראשון ושני ובאו עם רקע נקראים מוסמכים. כל אחד משובץ לכיתה לפי ההכשרה שלו. כלומר מי שלא עשה קורס צלילה ישובץ עם אלו שגם לא עברו קורס כזה. כוכב ראשון עם כוכב ראשון וכן הלאה.

אלו שלא צללו באזרחות יעברו הכשרה לכוכב ראשון. אלו שמחזיקים בכוכב שראשון יעברו הסמכה לכוכב שני, וכאלו בעלי כוכב שני יעברו הסמכה של קורס הצלה ( חלק מהסמכה לכוכב שלישי). אני הייתי מוסמך עם כוכב שני, לכן אספר על החוויה שלי. (בהמשך אתייחס גם לחוויה של מי שלא מוסמך)

לאחר החלוקה, כל כיתה נפגשת עם המדריך שלה, עושה היכרות ויישור קו בידע הנוגע צלילה לכאלו שמוסמכים. כל מדריך הוא לוחם שייטת שמעביר את הגדנע במסגרת שירות המילואים שלו, בדרך כלל בחורים בגיל שנות ה20. היחס מהרסרים שאחראיים על זמני האוכל והשינה שלנו הוא לא כל כך נעים, אך משתפר מאוד עם כל יום שעובר עד שביום האחרון הוא ממש טוב. היחס מהמדריכים הוא בדרך כלל טוב מאוד ונחמד, אך גם להם יש את הסטנדרטים שלהם שהם מצפים שנעמוד בהם. לאחר שמסבירים לנו את כל הסטנדרטים, כללי ההתנהגות, האזורים שמותר לנו להיות בהם ושמסיימים את כל תהליך החיול, היום הראשון מאחורינו.

הימים הבאים בגדנ"ע:

בשאר הימים, סדר היום נשאר די דומה. צלילה בבוקר, לאחר מכן ארוחת בוקר בחדר אוכל, עוד צלילה או לימודי תיאוריה בכיתות לימוד, ארוחת צהריים, עוד לימודים או הרצאה מעניינת מבכירים ביחידה, ארוחת ערב, למאהל ולאחר מכן מקלחות ושינה. כל יום עושים משהו טיפה שונה ומעניין וכל הזמן יוצא להכיר ולהבין את היחידה יותר לעומק, מה שמצויין לכאלו שמעריצים את לוחמי השייטת כמוני.

באחד הימים לקחו אותנו לבריכה שנמצאת בבסיס ועשו לנו "משחקי בריכה". מעין תחרויות שלוחמי שייטת בדרך כלל מתאמנים עליהם, כמו צלילה למרחק, עצירת נשימה מתחת למים לכמה שיותר זמן, תחרות שחייה עם סנפירים ועוד. בימים אחרים נתנו לנו לפרק ולהרכיב נשק, הראו והסבירו לנו על חלק מכלי השיט שנמצאים בשימוש ביחידה, עשו לנו מירוץ עם סירות גומי ועברנו שיעור קצר בקרב מגע. כמובן שהקבוצות שמגיעות ללא כוכבי צלילה, עושות פחות פעילויות ומתעסקות קצת יותר לעומק בלימודי הצלילה עצמם(לימודים פרקטיים וגם תיאורטיים). אבל בגלל שהייתי בקבוצה שהייתה עם רקע היה יותר מקום לכל מיני פעילויות נוספות.

אפשר להגיד שהאוכל בגדנע ביחס לתנאי צהל הוא מצויין, מנה מזינה עם אפשרות לקינוח במעדן דני. רוב החברה שמגיעים לגדנע הם בחורים איכותיים וטובים ונוצרות חברויות שנשמרות גם לאחר הגדנע, לדוגמה אני התחברתי לילדים עוד מהמיונים הראשונים של הגדנע בביתן חיל הים ותיאמנו גם את מיוני המרי והגדנע ביחד בקבוצה שפתחנו.

ביום האחרון קמים מוקדם יחסית לצלילה אחרונה להסמכה, אוכלים ארוחה אחרונה בחדר אוכל ויוצאים לשיחה מעוררת מוטיבציה להצלחה בגיבוש עם מפקד הגדנע, ולאחר מכן לשיחה אישית עם המדריך של הכיתה. קיבלנו חולצת דרייפיט נחמדה עם סמל של היחידה ועם כיתוב של גדנע צלילה על הגב, נפרדנו לשלום מהחברים לכיתה ועלינו לאוטובוסים חזרה לתחנת הרכבת שהגענו ממנה. אני יכול בהחלט להגיד שזו חוויה מצויינת שכל אחד חייב לפחות לשקול לעשות אותה גם אם הוא אפילו לא מכוון ליחידה עצמה.

לסיכום:

כמו שכבר אמרתי, זאת חוויה מפי חניך שהגיע לגדנע צלילה עם רקע ועם כוכב צלילה שני. השגרה של חניכים ללא רקע תהיה טיפה שונה. לכן אם אתם רוצים לשמוע גם על חווית חניך שהגיע לגדנ"ע צלילה ללא כוכבי צלילה, כאן תוכלו לקרוא על חוויה כזאת. מה שבטוח, שבין אם יש לכם רקע ובין אם לא, זאת תהיה חוויה מטורפת ובלתי נשכחת ששווה לכם מאוד לשקול לפחות לעשות לפני הצבא שלכם.

אני מקווה שנהנתם מהקריאה ושתהנו מהגדנ"ע במידה ותחליטו להמשיך ולהתמיין אליה. 

בהצלחה!