לפני שאתחיל בהסבר על הבדיקות הרפואיות לגדנ"ע צלילה במר"י (מכון לרפואה ימית בחיפה ואיפה שאני שירתתי), אני רק רוצה להגיד כל הכבוד לכל מי שקורא את הדף הזה והצליח לעבור בהצלחה את המיונים הראשוניים לגדנ"ע צלילה. זה אולי נשמע לכם מובן מאליו, אבל בערך חצי לא מצליחים להגיע לחלק של "בדיקות רפואיות גדנ"ע צלילה"(שעליו נדבר), אז אתם צריכים להרגיש טוב עם עצמכם ולזכור שהחלק הקשה כבר מאחוריכם.

קצת מידע על המר"י, הבדיקות הרפואיות לגדנ"ע צלילה, והקשר שלי להכל-

המר"י(מכון רפואה ימי) ממוקם בתוך בסיס חיפה ליד בית החולים רמב"ם. למכון יש תפקידים רבים, כמו טיפולים בתא לחץ, מחקר מחלת ים, ובדיקות כשירויות צלילה בצבא.

בין היתר, אני בעצמי שירתתי במר"י בתור חובש תא לחץ. אחד הדברים שהתפקיד שלי כלל הוא לקחת חלק בבדיקות שלכם לגדנ"ע ולוודא שאתם מתאימים מבחינה רפואית לצלילה.

לאחר הרבה ימי בדיקות של גד"צ(גדנ"ע צלילה) במהלך שנת 2016, ראיתי שהרבה מאוד מלשב"ים (מועמדים לשירות ביטחון ובעצם, אתם), מגיעים לעיתים קרובות מידי לא מוכנים כראוי ליום הבדיקות אצלנו במכון. או שאתם מגיעים מוכנים יתר על המידה(עם בדיקות מיותרות מהבית).

הסיבה לכך היא שאין שום מקור מידע מסודר, טוב ואמין לגבי יום הבדיקות שיצפה לכם במר"י. לכן, החלטתי לכתוב מידע איכותי, שמגיע מבפנים. מאדם שהיה נמצא בתוך המערכת, ויודע בדיוק מה אתם צריכים לקחת או לא לקחת אתכם. אני יודע בדיוק איך להקל עליכם וגם עלי(והחיילים שיבואו אחרי) את היום שנעבור.

בדיקות רפואיות גדנ"ע צלילה- מהלך היום:

 

אם תעברו בצלחה את המיונים הראשוניים לגדנ"ע צלילה, תקבלו לאחר מספר שבועות או חודשים זימון לבדיקות רפואיות במר"י בבסיס חיפה. י ש להגיע ליום הבדיקות הרפואיות מוכנים אחרי שהבאתם אתכם את כל מה שצריך מראש.

אתם תתבקשו להגיע למכון בשעה שמונה. בשביל להגיע למכון, עליכם לרדת בתחנת הרכבת חיפה בת גלים, ומשם ללכת מספר דקות עד שתגיעו לבסיס. תשאלו באזור חיילים מחייל הים(מדים בז', ולא ירוק צבאי) או אזרחים מקומיים, איך להגיע לבסיס חיפה בשביל גדנ"ע צלילה. הרוב יודעים איפה נמצא בסיס חיפה, קשה לפספס אותו.

בין השעה שמונה לשמונה ורבע, יגיע אחד מהחובשים במר"י. החובש יגיע עם רשימת שמות ויבדוק מי בדיוק נוכח מהמועמדים ומי לא.

לאחר מכן, תיכנסו לבסיס, ויובילו אתכם למכון לרפואה ימית. במכון, תתבקשו לשבת, ותעברו הסבר קצר על היום שצפוי לכם.

עיקרו של ההסבר הוא להדגיש שחשוב שתשמרו על שקט במהלך יום הבדיקות מאחר והמכון מכיל הרבה אנשי מקצוע, רופאים, חובשים, טכנאים, שצריכים שקט וריכוז בשביל לעבוד.

בנוסף, יוסבר לכם שתקבלו מעין חוברת, שבה יתועדו כל הבדיקות שתעברו. את החוברת יהיה עליכם להחזיר לנו בסוף יום הבדיקות במכון. בחוברת כל מיני שאלות לגבי פרטים אישיים ורפואיים לגביכם ולגבי משפתחתכם. חלק מהחוברת יהיה עליכם למלא, וחלק ממנה הרופאים במכון צריכים למלא. לפני כל חלק יהיה כתוב בקטן בסוגריים אם אתם או הרופא צריכים למלא אותו.

שימו לב, מי שלא יחזיר את החוברת בסוף היום, מבחינתנו לא השתתף ביום הבדיקות. החוברת היא התיעוד הרפואי שביקרתם אצלנו ועברתם בהצלחה את יום הבדיקות הרפואיות.

לאחר ההסבר, תתבקשו לגשת בתורות כל פעם אדם אחד או שניים, לדלפק הקבלה. עליכם יהיה לגשת עם כל המסמכים שהייתם אמורים להכין מראש. את המסמכים נחבר אל התיק הרפואי שתקבלו (החוברת שדיברתי עליה קודם).

אחרי שתקבלו את החוברת, תתחילו לעבור בין הבדיקות השונות שמצפות לכם. בעיקרון, אין סדר מסוים לבדיקות שתעברו. אנחנו נותנים לכם לקבוע בינכם את הסדר שבו תיכנסו, כל עוד אתם מתנהלים בשקט. אם אתם מתקשים, אנחנו קובעים רשימה עם תורות משלנו.

אסביר על כל בדיקה שתעברו במר"י בסדר אקראי:

בדיקת לחץ דם ודופק-

תישארו רגועים בבדיקת הדופק והלחץ דם!

זאת תחנה שכל אחד ואחד מכם מחויב לעבור, אפילו אם רופא המשפחה שלכם לקח לכם לחץ דם ודופק אתמול. אתם תחכו בתור מסודר, וכל אחד ייגש וימדוד את לחץ הדם והדופק שלו בתורו אצל חובש.

בדיקת א.ק.ג-

א.ק.ג זו בדיקה שבודקת את פעילות הלב והמוליכות החשמלית שלו. במהלך הבדיקה תתבקשו להוריד חולצה, ויחברו אליכם מעין חגורה או פומפות על החזה. הבדיקה לא כואבת, ולא נוראית בכלל.

בסוף הבדיקה תקבלו תדפיס שמתאר את הפעילות הלבבית שלכם שייבדק על ידי רופא בהמשך היום.

ככה ייראה בערך תדפיס הא.ק.ג שלכם.

אנו ממליצים שתבצעו את הבדיקה באזרחות, אצל רופא המשפחה שלכם. אמנם ניתן לבצע אותה גם אצלנו, אבל הדבר סתם ייקח לכם זמן יקר, ויעקב אתכם מלסיים את היום הזה מהר.

חוץ מזה, תאמינו לי שאתם מעדיפים לבצע את הבדיקה במרפאה אזרחית, בסביבה רגועה ונינוחה. ולא בבסיס צבאי בסביבה לחוצה כשבתור עוד 15 ילדים לחוצים כמוכם, שרק מחכים לבדיקה ומתים ללכת הביתה.

בדיקת ספירומטריה (בדיקת נשיפה) –

בדיקה שמטרתה לבדוק את תפקודי הנשימה שלכם. לא אפרט על כל הליך הבדיקה, אך אסביר שתתבקשו לנשוף למעין מכשיר שמודד את נפח הריאות שלכם ואת כמות האוויר שתוציאו בשנייה הראשונה של ההוצאה. המכשיר גם בודק את זרימת האוויר בריאות. מטרת הבדיקה היא לבדוק האם יש סימנים אצלכם המראים על מחלות נשימתיות כמו אסטמה שלא גילו למשל בעבר.

הבדיקה לא קשה, ורוב המועמדים עוברים אותה. במידה ולא תצליחו לעבור אותה, תתבקשו להשלים בדיקה נוספת באזרחות שהיא מעט מקיפה יותר.

ניתן לעשות את בדיקת הספירומטריה באזרחות מראש. אבל קחו בחשבון שאין הרבה תורים זמינים לבדיקה מהסוג הזה, ולכן אם אתם לא מצליחים לקבוע תור בקלות, פשוט תעשו אותה אצלנו.

בדיקת ראייה-

האם אתם רואים מספיק טוב?

בדיקת ראייה היא בדיקה פשוטה שתעברו אצל אחד החובשים שלנו.

לא כל אחד מכם יצטרך לעבור את הבדיקה. מי שעשה צו ראשון, וראייתו הייתה 6/6 (הטובה ביותר) בשתי העיניים, פטור מהבדיקה.

כל מי שלא עשה צו ראשון, או שראייתו לא הייתה 6 על 6, יצטרך לעבור שוב את הבדיקה אצלנו.

מטרת הבדיקה היא לוודא שלא תתקשו בגדנ"ע צלילה ושתסתדרו ותראו טוב מתחת למים.

לא צריך ראייה 6 על 6, אבל צריך ראייה סבירה. אם אתם משתמשים במשקפיים באופן קבוע למשל, לא תתקבלו ליחידה.

אני מציע לכל מי שלא עשה צו ראשון, או כל מי שלא קיבל ראייה שהיא 6 על 6 בצו ראשון, לבצע בדיקת ראייה מראש באזרחות. כך הוא יחסוך לעצמו בדיקה אצלנו, ואולי אף יידע מראש אם הוא מתאים לגדנ"ע או לא. מאחר ואם ראייתו לא מספיק טובה, חבל בכלל שייגש לבדיקות במר"י מלכתחילה.

זכרו, במכון יש הקפדה יתרה על עניין הראייה ולא יאופשר לאף אחד להשתתף בגדנ"ע צלילה אם לא יעמוד בדרישות. מאחר והדרישה בשייטת 13 היא ראייה טובה יחסית(6 על 12 לפחות), עדיף למנוע מראש אכזבה ובילוי של יום עמוס בבדיקות רפואיות במר"י כשבסופו תיפסלו על סעיף הראייה ותתאכזבו סתם.

 בדיקה אצל קרדיולוג(רופא שבודק את הלב)-

עם זה הרופא יאזין ללב שלכם

במהלך היום, יגיע רופא קרדיולוג, שגם אצלו תעברו בדיקה.

זכרו, אל הקרדיולוג ניתן להיכנס רק לאחר שביצעתם בדיקת לחץ דם ודופק אצלנו, ולאחר שביצעתם בדיקת א.ק.ג וקיבלתם תדפיס של הבדיקה(בין אם אצלנו, או באזרחות).

הרופא יעבור על התוצאות של הבדיקות, יאזין ללב שלכם, ויחליט אם מבחינה לבבית אתם כשירים לגדנ"ע צלילה, או אם עליכם לבצע בדיקות נוספות משלימות באזרחות, במידה ויש צורך בכך.

רופא צלילה-

רופא הצלילה זו תהיה התחנה האחרונה שתעברו. אל הרופא ניתן להיכנס רק לאחר שביצעתם את כל שאר הבדיקות שציינתי עד כה.

הרופא עובר בפעם האחרונה על כל הבדיקות שביצעתם ומוודא שהבאתם עמכם את כל הטפסים לגדנ"ע שהתבקשתם להביא. לאחר מכן מבצע בדיקת פמפום, ומחליט אם אתם כשירים לצלול, או לא.

פמפום היא פעולה שבה תתבקשו לקחת אוויר, לסגור את האף והפה, ולנשוף חזק. אתם מוזמנים לנסות אותה כבר עכשיו, ולבדוק אם אתם מרגישים מעין לחץ באזנים, או כאילו הן מתנפחות. אם כן, כנראה שאין לכם בעיה. במידה ולא, אל תילחצו. אולי אתם יכולים לפמפם, אבל פשוט לא מרגישים את הפמפום טוב.

מטרת הבדיקה היא לוודא שאתם לצלול בלי להסב נזק לאוזניים שלכם.

גזר הדין-

איזה מתח!

לאחר כל הבדיקות, הרופא יחליט אם אתם כשירים, בלתי כשירים זמנית, או בלתי כשירים תמידית:

כשיר- מצב בו מבחינה רפואיות אתה יכול להשתתף בגדנ"ע. מזל טוב, נגמרו המיונים!

בלתי כשיר זמנית- מצב בו באופן זמני אינך כשיר רפואית. נובע בעיקר משתי סיבות.

הסיבה ראשונה היא, אם שכחת להביא את אחד הטפסים שהתבקשת להביא. כמו "טופס רופא משפחה", ועוד.

הסיבה שנייה היא מצב בו אחת הבדיקות הרפואיות יצאה לא תקינה לחלוטין ודורשת בדיקה נוספת משלימה באזרחות, על מנת לוודא שאין שום בעיה רפואית שתמנע מכם לצלול. לכן, עד שלא תבצעו את הבדיקה המשלימה שתתבקשו לעשות, תחשבו בתור לא כשירים זמנית.

טיפ– אני מציע להכין את כל הטפסים מראש! זה ימנע ממכם הרבה כאב ראש בעתיד, מאחר ומצב בו אתם לא כשירים זמנית לעיתים נמשך הרבה זמן לתקופה ארוכה. זה מצב שאפילו עלול למנוע מכם מלהשתתף בגדנ"ע אם לא יטופל בזמן. לכן, תכינו מראש את כל הטפסים ותבואו מוכנים. זה לוקח חמש דקות, ויחסוך ימים שלמים של רדיפה אחרינו בשביל שנאשר את השתתפותכם בגדנ"ע.

בלתי כשיר תמידי- לצערי, לעיתים מתגלים אנשים עם בעיה רפואית כזו או אחרת כמו בעיית ראייה, או בעיית פמפום. הבעיה עלולה למנוע מהם מלהשתתף בגדנ"ע מאחר והם לא מסוגלים לצלול, או לא מתאימים לפרופיל היחידה של שייטת 13.

סיום היום-

לאחר שהרופא צלילה יודיע אם אתם כשירים לצלילה או לא ויכתוב הכול על התיק הרפואי שלכם(החוברת שתקבלו בתחילת היום), עליכם יהיה לחזור בפעם האחרונה לדלפק הקבלה. בדלפק נזין את הנתונים שלכם במערכת, ניקח את החוברת שקיבלתם חזרה אלינו, ונשלח אתכם הביתה לדרככם.

זכרו שאם תצאו עם החוברת ישירות לביתכם ולא תחזרו לקבלה, מבחינת המכון לא השתתפתם ביום הבדיקות הרפואיות!

זימון לגדנ"ע צלילה תקבלו דרך ביתן חייל הים שאמור ליצר עמכם קשר, במידה ואתם כשירים.